Ile kosztuje używanie pompy ciepła?
Ciekawostki

Ile kosztuje używanie pompy ciepła?

przeczytasz w 3 min.

Sprawdzamy rachunki za użytkownie pompy ciepła. Czy to rzeczywiście jest ona tanim źródłem ogrzewania?

Pompa ciepła to żródło orzewania, z którym konkurować nie może żaden kocioł gazowy, ani piecyk elektyczny. Węgiel, ekogroszek i drewno są na wagę złota, podczas gdy powietrze i ciepło gruntowe są za darmo. Czy rzeczywiście korzystanie z pompy ciepła jest tanie i może być jedynym źródłem ciepła w polskich warunkach klimatycznych?

Co ma wpływ na koszty ogrzewania pompą ciepła?

  • szczelność budynku

Nieszczelności to wróg każdego rodzaju ogrzewania. Dobra termoizolacja ma znaczenie niezależnie od tego, czy fundujemy sobie ogrzewanie pompą ciepła, piecykiem elektrycznym czy rozpalamy ognisko. 

  • odbiorniki ciepła

Najlepszym pomysłem jest niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe. Ogrzewanie podłogowe i ścienne pozwala dostarczyć ciepło do pomieszczeń przy niższym wydatku energetycznym oraz chłodzić w cieplejszych porach roku. Połączenie pompy ciepła z instalacją grzejnikową jest możliwe, ale wymaga urządzenia wysokotemperaturowego, co jest zdecydowanie mniej efektywne.

  • rodzaj pompy ciepła

Pompy ciepła pozyskują energię z odnawialnego jej źródła i przy pomocy energiii elektrycznej transportują do do instalacji grzewczej.

Najtańsze w eksploatacji są pompy gruntowe. Pobierają one ciepło z ziemi przy pomocy sondy, którą umieszcza się poniżej granicy zamarzania gruntu. Bardzo efektywne są także pompy woda – woda, które wykorzystują energię cieplną wód gruntowych. Takie rozwiązania oznaczają jednak wysokie koszty instalacji oraz wymagają odpowiednich warunków terenowych.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są więc powietrzne pompy ciepła, której koszty omawiamy. Jej montaż jest możliwy w każdym obiekcie, a jedyne wymaganie to dostęp do powietrza atmosferycznego, który należy zapewnić zewnętrznemu wentylatorowi.

wentylator powietrznej pompy ciepła

Minusem pomp powietrznych jest sprawność urządzenia, ponieważ zależy ona od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Zazwyczaj są one w ogrzewać budynek nawet podczas mrozów przekraczających – 20 stopni Celsjusza. Niskie temperatury powodują jednak, że obniża się moc grzewcza pompy, a jej eksploatacja staje się droższa.

Jak wygląda pompa ciepła?

Pompa ciepła to kilka emelentów, których zestaw może się różnić w zależności od typu instalacji. Nawet wśród powietrznych pomp ciepła istnieją modele monoblock oraz split. Te drugie oprócz zewnętrznego wentylatora wymagają instalacji dodatkowego modułu wewnątrz budynku. W domach użytkowanych przez dużą ilość ludzi, ekonomiczne wykorzystanie pompy ciepła wymaga dodatkowego zbiornika na ciepłą wodę użytkową. 

Pompa ciepła, której koszty sprawdzamy to bardzo podstawy zestaw niskotemperaturowej instalacji. 

Jednostka zewnętrzna : przenosi energię z powietrza do systemu grzewczego oraz ogrzewacza ciepłej wody użytkowej

pompa ciepła jednostka zewnetrzna

Podgrzewacz CWU: ogrzewacz i magazyn ciepłej wody użytkowej. Ten model urządzenia może być połączony także z dodatkowym źródłem ogrzewania, (np. kotłem gazowym) oraz kolektorem słonecznym.  Zarządzanie zapewnia moduł sterujący.

podgrzewacz i zbiornik na ciepłą wodę użytkową oraz panel sterowania pompy ciepłaPodgrzewacz ciepłej wody użytkowej i panel sterowania pompą ciepła

W wybranych pomieszczeniach można też zainstalować termostaty pokojowe. Mogą być to elementy przewodowe, które opcjonalnie można połączyć z domową siecią WiFi i zarządzać nimi zdalnie.

Producent tej konkretnej pompy ciepła ma też w ofercie termostaty bezprzewodowe, które są elementem instalacji inteligentnej. Pozwalają ręcznie regulować temperaturę i w pomieszczeniach, ale wymagają połączenia internetowego z modułem sterującym.

Warunki w jakich działa pompa ciepła

Dom, w którym funkcjonuje omawiana pompa ciepła to parterowy budynek o powierzchni 100 m2 i w całości wyposażony w ogrzewanie podłogowe. Powstał w 2020 roku i jest prostą bryłą z niewielką ilością mostków termicznych. Jego jedyną istotną termicznie wadą jest salon o powierzchni 30 m2. Ma on wysoki strop, ale także dodatkowe źródło ogrzewania w postaci kominka.

Pompa ciepła służy do utrzymywania temperatury pomieszczeń na poziomie 19º C i z tego reżimu wyłączony jest garaż.

Zużycie energii elektrycznej w parterowym domu o powierzchni 100 m2 wyposażonego w powietrzną pompę ciepła:

  • 21/11/2022 - 21/12/2022: 931 kWh: 1 miesiąc
  • 29/09/2022 - 21/11/2022 892 kWh: 2 miesiące
  • 31/08/2022 - 29/09/2022: 340 kWh: 1 miesiąc
  • 24/07/2022 – 31/08/2022: 369 kWh: 1 miesiąc
  • 30/05/2022 - 24/07/2022: 542 kWh: 2 miesiące
  • 8/04/2022 - 30/05/2022: 580 kWh: 2 miesiące
  • 1/03/2022 - 8/04/2022: 944 kWh: 1 miesiąc
  • 7/02/2022 - 1/03/2022: 597 kWh: 1 miesiąc
  • 30/12/2021 - 7/02/2022: 793 kWh: 1 miesiąc
  • 29/10/2021 - 30/12/2021: 1525 kWh 2 miesiące
  • 6/09/2021 - 29/10/2021: 735 kWh: 2 miesiące

    W sezonie grzewczym średnie zużycie prądu wzrasta z około 250 – 300 kWh do 900 kWh miesięcznie. W tym czasie mniej jest także światła słonecznego i sztuczne oświetlenie jest wykorzystywane częściej. Możemy więc szacować, że pompa ciepła na przestrzeni minionego półtora roku nie przekraczała miesięcznego zużycia na poziomie 600 kWh. 

    Chłodzenie także podnosi zużycie energii elektrycznej, ale w przykładowym budynku uruchamiane jest rzadziej, niż ogrzewanie. Utrzymywana temperatura to 19° C, ale chłodzenie jest aktywowane, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 22° C.

    Czy warto korzystać z powietrznej pompy ciepła?

    Pompa ciepła jest tanim źródłem ogrzewania. Potrzebuje jednak energii elektrycznej i bez instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej, koszty jej używania to nawet ponad 500 zł miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że sezon grzewczy trwa tylko dziewieć miesięcy, a najwyższe koszty generowane są tylko przez kilka tygodni w roku. Rocznie zakup energii elektrycznej na potrzeby pompy ciepła nie przekracza 2 000 zł.

    Według producentów powietrzna pompa ciepła w polskich warunkach klimatycznych wymaga dodatkowego źródła ciepła. Przy zbyt niskich temperaturach może bowiem nie spełniać swoich funkcji. Jest to możliwe, ale istotne staje się, jeśli korzystamy z wysokotemperaturowej pompy ciepła. Taka konieczność pojawia się, jeśli urządzenie musi zostać podłączone do istniejącej instalacji grzejnikowej i nie możemy wykorzystywać ogrzewania płaszczyznowego. W zupełnie nowym budynku, w którym wszystko powstaje od zera, powietrzna pompa ciepła jest optymalnym rozwiązaniem.

    Komentarze

    26
    Zaloguj się, aby skomentować
    avatar
    Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
    • avatar
      traper
      14
      Widać, że autor nie wie o czym pisze....
      • avatar
        skrzypek281
        10
        Myślałem że art będzie lipny a był zabawny najlepsze zdanie: "Pompy ciepła pozyskują energię z odnawialnego jej źródła i przy pomocy energiii elektrycznej transportują do do instalacji grzewczej."
        • avatar
          Ajus79
          5
          Czy artykuły zamieszczane na portalu przechodzą jakąkolwiek korektę?
          W tym tutaj jest tak wielka ilość błędów językowych, stylistycznych, interpunkcyjnych a co gorsza, merytorycznych, że ja bym się wstydził coś takiego opublikować.
          • avatar
            bobbaniak
            5
            Jaka "miła" reklama (nieoznaczona).
            Wszyscy jednak zapominają o tym, że:
            1) instalacja fotowoltaiczna nie pojawia się cudownie znikąd, tylko trzeba wyłożyć na nią kasę (na samych panelach na zero wyjdziemy, przy obecnym systemie rozliczenia "net-bling" za ponad 10 lat)
            2) pompy ciepła działają optymalnie przy ogrzewaniu podłogowym. Ogrzewanie klasycznymi kaloryferami baaaardzo pogarsza efektywność instalacji,
            3) jak warunki nie sprzyjają i pompa nie daje rady, to włącza się stara, klasyczna GRZAŁKA, która wprawia "klasyczny" licznik energii w szalone obroty
            4) Ktoś zapomniał o sporo droższym serwisie i całej masie rzeczy, które mogą się tam popsuć?
            5) Pompy powietrzne to, wraz z czasem, przekleństwo wszystkich tych, którzy mają sprawny słuch. Nie są to najcichsze urządzenia, a wraz z zużyciem łożysk, zwichrowaniem łopatek wentylatorów zacznie się wojna z sąsiadami i innymi (wkur....mi) członkami rodziny, bo będzie GŁOŚNO!
            6) Przy cenach zakupu totalnie z Du...Y, potencjalnej awaryjności (klimatyzatory są prostszymi urządzeniami, więc można traktować je jako punkt odniesienia), kosztach obsługi, mogę spokojnie założyć, że prawdopodobnie pompa ciepła padnie przed zwróceniem się inwestycji...
            • avatar
              Szymon331
              3
              "Chłodzenie także podnosi zużycie energii elektrycznej, ale w przykładowym budynku uruchamiane jest rzadziej, niż ogrzewanie. Utrzymywana temperatura to 19° C, ale chłodzenie jest aktywowane, jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 22° C."

              Nie rozumiem. Czyli temperatura 19*C (na granicy komfortu jeśli chodzi o temperaturę wewnętrzną) jest utrzymywane przez "klimę" jeśli na zewnątrz jest raptem 22 stopnie? Komuś tu nie szkoda kasy na prąd.

              Dom przecież ma bezwładność. Jeśli w nocy jest 15 a w dzień25 stopni to ten dom sie nie zrobi piekarnikiem. Chyba że jest zrobiony z jednowarstwowej blachy lub szkła.

              ja u siebie odpalam klimę jeśli na dworze temp przekraczają 28*C w dzień a w nocy nie ma ja się wychłodzić bo jest np 20*C ale to też na kilka godzin, później otwieram okno.
              • avatar
                Konto usunięte
                3
                Taka "analiza" jest dosłownie nic nie warta.

                Rodzaje pomp ciepła są bardzo różne i ich efekty też będą różne. Z artykułu nie zrozumiałem ani trochę czym różni się pompa gruntowa od pompy woda-woda. Z tego co wiem to jest dokładnie to samo. Poza tym jest jeszcze kilka typów, które zupełnie zostały pominięte.

                Dalej, wydajność jakiegokolwiek urządzenia ogrzewającego dom jest zależna W ZNACZNEJ części od sposobu wentylacji. Nie widziałem o tym wzmianki. To samo tyczy się powierzchni przeszklonej. Dom traci olbrzymią ilość ciepła przez okna (tak, też te zamknięte).

                Prezentacja jednego roku grzewczego jest mało wymierna, bo zimy są bardzo różne.

                Uważam, że odpowiednio dobrana pompa ciepła to dobre rozwiązanie. Oczywiście w Polsce argument ekologii odpada, bo wciąż palimy skamieniałymi dinozaurami, ale dobrze skonfigurowany system C.O. oparty o nowoczesne technologie to są oszczędności. Niestety, nie dowiedziałem się tego z tego artykułu. Ani nie bardzo dowiedziałem się o faktycznych zaletach tych systemów.
                • avatar
                  Zuberator
                  3
                  Jest to kolejny artykuł od pani Rutkowskiej (po kilku innych m.in. O zarobkach producentów samochodów elektrycznych), w którym widać, że kobieta nie wie, o czym pisze. A ponadto popełnia tak głupie błędy językowe, że przynosi wstyd dla tego portalu.

                  - „Czy to rzeczywiście jest ona tanim źródłem ogrzewania?”
                  - „Czy rzeczywiście korzystanie z pompy ciepła jest tanie..?”
                  - „Pompy ciepła pozyskują energię z odnawialnego jej źródła”
                  - „wymagają odpowiednich warunków terenowych”
                  - „Zazwyczaj są one w ogrzewać budynek”
                  - „Pompa ciepła to kilka emelentów”

                  Dalej mi się nie chce wymieniać. Proszę o interwencję Benchmark, ponieważ wszystkich tekstów tej autorki nie da się czytać. Lub zakomunikowanie, że autorka jest analfabetką. Wtedy nie będę jej dołować błędami, ale na pisanie bzdur nadal nie ma wymówki..
                  • avatar
                    theng
                    2
                    Dodatkowe źródło ciepła?
                    Jakie skoro kominki już zakazane a piece gazowe za chwilę. Poroniony pomysł ekodebili.
                    • avatar
                      danieloslaw1
                      2
                      u mnie pompa 10kw dom 200m kw plus piwnica i strych. Dom z pustakow z żuzlu ale 10cm szarago styropianu. w domu 21-21.5stopnia i pompa zjada 700-850kwh w miesiacach co mamy -20 do 5 stopni. Moja pompa ma a+++. ziomek pewnie ma jakaś naprawde z najnizszej polki i zjada koszmiczną ilosc prądu
                      • avatar
                        Nurek_
                        2
                        W dobrze zaizolowanym parterowym domu 120m2 powietrzna pompa zjada mi na sezon 2800-3000 kWh na CO i CWU. W domu utrzymujemy dość wysoką temperaturę - ok 24 stopni. Przy dotychczasowych taryfach dawało to jakieś 1800-2000 zł na sezon grzewczy. Od roku mam fotowoltaikę, jeszcze na starych zasadach, więc koszty w zasadzie zerowe. Pompa jest jedynym źródłem ogrzewania, bez problemu daje radę nawet w największe mrozy.

                        Pompy gruntowe, owszem są nieco wydajniejsze, ale nie tak znowu wiele. Ten niewielki wzrost wydajności zwykle nie jest warty dużo droższej instalacji - niestety wykopy albo odwierty kosztują.
                        • avatar
                          PerfectDAY
                          2
                          Najpierw facet testujący depilatory do nóg a teraz kobieta pisząca o domowej instalacji grzewczej? Świat się zmienia... :)
                          • avatar
                            digitmaster
                            1
                            Pompa ciepła nie jest aż tak tanim rozwiązaniem jak mogłoby się wydawać. Dużo zależy od lokalnej taryfy na prąd, tego czy budynek posiada instalację fotowoltaiczną żeby jak najwięcej korzystać na autokonsumpcji oraz samego uwarunkowania w jakim regionie kraju się znajdujemy. Ponadto należy patrzeć na koszty konserwacji. Minimum raz na rok powinniśmy wezwać fachowca, który takową przeprowadzi. Jeśli kupiliśmy tanią pompę, może się okazać że po kilku latach nie ma do niej części zamiennych i trzeba albo sztukować albo wymieniać całe jednostki. Droższe pompy mają gorszą rentowność w czasie. Dlatego zastanawiałbym się bardziej nad rekuperacją niż stricte pompą ciepła.
                            • avatar
                              Sauvage
                              1
                              nie kumam sensu tego artykułu - Tytuł "Ile kosztuje używanie pompy ciepła?" - a potem obliczenia z całego domu - jaki ma to sens ?? OK można sobie odjąć i wyjdzie - ale wyjdzie byle jak bo jak zauważyła autorka wzrasta ilość sztucznego światła. - więc ile faktycznie zużywa PC - tego nawet chyba nie wie autorka.
                              I podstawowe pytanie - jaka jest moc tej pompy ciepła ?? bo z tego co widzę to chyba jakiś gigant jest tam zamontowany .
                              • avatar
                                eskowik
                                1
                                Zasadniczo to pompy ciepła mają wadliwą konstrucke bo ich wydajność spada wraz z zapotrzebowaniem na cieplo,największą sprawność takie pompy mają przy najmniejszej różnicy temperatur i ich wydajność spada wraz ze wzrostem tej różnicy.Czyli w lato mamy w domu +23 a na dworze +25 wtedy taka pompa ciepła ma dobrą sprawność tylko że wtedy jej nie potrzebujemy.W zimie mamy w domu +20 a na dworze -5 a czasem -15 ,wtedy pompa ciepła ma niską sprawność własnie wtedy gdy jest duże zapotrzebowanie na ciepło.Jest to jakaś wada konstrukcyjna i najlepiej do pompy ciepłą dodac magazyn energii żeby ten magazyn sie uzupełniał w lato gdy pompa ma najwyższą sprawność a wykorzystywał sie w zime gdy pompa ciepła ma najniższą sprawność.Ale magazyn energii to dodatkowy koszt i niektórzy zamiast magazynu robią fotowoltaike która w lato oddaje prąd do elektrowni a w zimie go zużywa i wtedy to działa jak magazyn energii.Tylko że fotowoltaika (czyli ten nasz magazyn energii) i pompa ciepła to wiadomo ile kosztuje około 1oo kafli i wychodzi drogo.
                                • avatar
                                  mich64
                                  0
                                  "Pompa ciepła to kilka emelentów," Hm ciekawe.
                                  • avatar
                                    eskowik
                                    0
                                    Pompa ciepła w Polsce to wychodzi około 2x taniej w eksploatacji niż ogrzewanie elektryczne czyli zużywamy 1kwh prądu z gniazdka aby wykorzystać to na produkcje 2 kwh ciepła,jak ktoś ma tanie nocne taryfy prądu to może mu się takie coś opłacić.No i jeszcze koszt tego.Podliczając te wszystkie koszty to można zwątpić chyba że sie dostanie dotacje tylko że te dotacje są trudno dostępne.
                                    • avatar
                                      teuton
                                      0
                                      Po pierwsze Katarzyna, a nie Kasia :-)

                                      Co do tematu artykułu - dziwnie słaba efektywnośc tej pompy powietrznej, bo rozumiem że to są jakieś realne pomiary. Jesli dobrze policzyłem, to wyszło 6.000kWh za poprzedni rok dla tego domku 100m2.
                                      U mnie ogrzanie 250m2 wyszło za ten sam okres 5.000kWh i to razem z cwu (a w domu działają dwie wanny), temp 21st, dom ocieplony wełną 20cm. Mam pompe powietrzą 12 kW i COP za ten okres wychodzi mi dokładnie 3.6, a z artykułu wynika , że 2.0 to jest standard. Prośba do Pani Katarzyny o podanie nazwy tej pompy, bo trudno mi uwierzyć w te wyliczenia - przecież to jakaś przepaść efektywności.
                                      • avatar
                                        wojtek_pl
                                        0
                                        Wat?!
                                        Pompa ciepła jest tanim źródłem ogrzewania. Potrzebuje jednak energii elektrycznej i bez instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej, koszty jej używania to nawet ponad 500 zł miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że sezon grzewczy trwa tylko dziewieć miesięcy, a najwyższe koszty generowane są tylko przez kilka tygodni w roku. Rocznie zakup energii elektrycznej na potrzeby pompy ciepła nie przekracza 2 000 zł.

                                        Ale bzdury. Chyba nawet AI by lepiej napisało. "ponad 500 zł miesięcznie" razem "nie przekracza 2 000 zł" rocznie. Widać, że to matura za Giertycha bo z matematyką bardzo słabo.
                                        I jeszcze sezon grzewczy "dziewięć miesięcy"? Serio ?
                                        Pompa ciepła jest jednym z najdroższych źródeł ciepła, bo jest na prąd. Póki co taniej jest ogrzewać węglem, drewnem lub gazem. I jest to dość skomplikowane i awaryjne urządzenie. Mógłbym mieć w połączeni z klimatyzacją latem ale konieczne jest drugie źródło ciepła (piec, kominek). Szczególnie, że przy dużych mrozach, kiedy potrzeba dużo ciepła do ogrzania domu, sprawność tych powietrznych pomp ciepła jest minimalna (lepiej grzać zwykłą "farelką") lub po prostu jest za zimno i nie włączy się w ogóle.
                                        • avatar
                                          PiotrJakub
                                          0
                                          Pompa z artykułu to Nibe. Mam nieprzyjemność posiadać. Pompa sprawia problemy od nowości, zwykle nie jest w stanie zagrzać cwu, pojawia błąd inwertera i pompa staje w trybie awaryjnym. Firma nie uznaje gwarancji, bo pompa nie została zarejestrowana w bazie firmy w ciągu 14 dni od pierwszego uruchomienia (nie odbioru, opłacenia faktury). Robił to autoryzowany instalator Nibe, uruchomił, nie zarejestrował, nie poinformował że jakiś termin biegnie. Reasumując - mam pompę Nibe AMS 10-12 + HK200S z polskiej dystrybucji, zainstalowaną przez autoryzowanego instalatora, niesprawną i bez gwarancji. Co do kosztów: dom 190m 4 osoby, zużycie prądu ok 5,5MWh rocznie (grzanie cwu głównie grzałką z powodu awarii jw). Fotowoltaika wyprodukowała 8,5MWh, więc eksploatacja pompy gratis.