• benchmark.pl
 • newsy
 • Ugoda pomiędzy HP i firmami ActiveJet i TB Print - zamienniki atramentów znikną z rynku?

Ugoda pomiędzy HP i firmami ActiveJet i TB Print - zamienniki atramentów znikną z rynku?

przeczytasz w 2 min.

Jest porozumienie

HP logo

Firma HP zawarła ugodę dotyczącą sprzedaży zamiennych wkładów atramentowych ze spółkami Action oraz AB.

Spółki Action S.A. i AB S.A., będące dystrybutorami marek odpowiednio ActiveJet oraz TB Print porozumiały się z koncernem HP. Cała sprawa dotyczyła naruszenia przez wspomniane firmy praw własności intelektualnej na wkłady atramentowe. W ramach ugody firmy Action i AB przyznały rację HP i zobowiązały się do zaprzestania sprzedaży wkładów naruszając prawa patentowe oraz zniszczenia wszelkich zapasów tego typu produktów, które jeszcze nie trafiły do sprzedaży. Spółka Action zwróciła także firmie HP część kosztów związanych z procesem.

„Rozwój oraz wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów to podstawa działalności HP. Musimy podejmować kroki prawne w celu ochrony naszych nowatorskich technologii“ — powiedział Matthew Barkley, dyrektor ds. ochrony własności intelektualnej i marki HP w dziale druku i komputerowych systemów osobistych (PPS). „HP zamierza kontynuować monitorowanie rynków na całym świecie, aby zabezpieczyć korzyści czerpane z inwestycji technologicznych na rzecz klientów, partnerów i akcjonariuszy”.

To jednak nie koniec dochodzenia swoich praw patentowych przez firmę HP. Koncern złożył bowiem pozew przeciwko spółce Black Point S.A, która także miałaby naruszać te prawa.
 

AKTUALIZACJA [24.01.2013 17.30]: Firma Black Point wystosowała komentarz odnoszący się do ostatniego zdania tego newsa. Zamieszczamy go poniżej:

W swojej 25 letniej historii, firma Black Point, zawsze ze szczególną starannością dbała o przestrzeganie praw patentowych i zasad uczciwej konkurencji. Nasza firma nie wprowadza do obrotu produktów naruszających prawa patentowe producentów drukarek ani nie posiada ich w magazynie. Potwierdziła to wizja lokalna przeprowadzona przez komornika sądowego w towarzystwie przedstawiciela HP w czerwcu 2012 roku. Zarzuty formułowane przez HP  odrzucamy w toczącym się procesie.

Jednocześnie Black Point, jako polski producent materiałów alternatywnych, dysponujący opatentowaną technologią produkcji i własnym parkiem maszynowym, uznaje wagę i znaczenie praw patentowych i gotów jest wspierać działania producentów drukarek w tym zakresie. Z tego względu odpowiedzieliśmy pozytywnie na propozycję HP z listopada 2012 r., aby spór sądowy zakończyć polubownie i zmierzamy do zawarcia porozumienia w tym zakresie.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że firma HP przez lata tolerowała niewłaściwe praktyki dużych i małych dystrybutorów swoich materiałów, polegające na wprowadzaniu na polski rynek dalekowschodnich produktów, naruszających prawa patentowe tego producenta. Doprowadziło to do zapewnienia tym produktom znaczącego udziału w rynku materiałów eksploatacyjnych do drukarek.

Dodatkowo informujemy, że Black Point opiera się w swojej działalności głównie na reprodukcji zużytych wkładów do drukarek, który to proces nie tylko nie narusza praw patentowych, lecz także chroni środowisko naturalne – uwalnia je od milionów sztuk odpadów w postaci zużytych kartridży. Tym samym jesteśmy w stanie zaopatrywać naszych partnerów handlowych, a pośrednio i użytkowników, w bezpieczne patentowo i ekologiczne produkty. - Piotr Kolbusz, prezes Black Point SA.

Z naszej strony obiecujemy, że będziemy bacznie obserwować rozwój zdarzeń w tej sprawie i nie omieszkamy na bieżąco informować Was o losach procesu.

Źródło: HP, tgbuzz

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  17
  No to po drukarkach HP już ich nikt nie kupi :P sami sobie pętle zarzucili :P
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Już widzę jak ludzie kupują tusze w cenie innej drukarki HP w komplecie z tuszami. ha!
   • avatar
    Fiona
    4
    HP to kiedyś był Mercedes w świecie drukarek. Czasy LaserJet 5L, 6L.

    Teraz drukarki HP nie kupiłabym nawet za 30% ceny. Chipy w drukarkach pilnujące, żeby drukarka nie pracowała ani dnia dłużej niż w specyfikacji....

    Efekt wyrzucamy w pełni sprawne urządzenie - co na to ekolodzy ?

    Tonery z chipami - podobnie wyrzucamy w połowie zużyty toner - co na to ekolodzy ???

    Sorry nie chcę zaśmiecać planety, i nie stać mnie na wyrzucanie w połowie pełnych wkładów. A za kosmiczne ceny atramentów HP - podziękuję. Także nigdy więcej nic drukującego ze znaczkiem HP.
    • avatar
     XaRaDaS
     3
     Akurat tonery ActiveJet do HP to była jedna wielka pomyłka, w firmie zamówiliśmy kilka razy tonery, ale ich wydajność się nie sprawdziła. Wolę oryginalny HP o zwiększonej pojemności. Nie zmienia to faktu, że Action i AB, jak i wiele innych producentów zamienników, pokazuje że HP zrzyna cenowo z klientów.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Dlatego warto zainwestować w brother... Miałem 2 drukarki hp i koszt tuszy przekraczał koszt drukarki... Bezsensownie wyrzucanie pieniędzy w błoto...
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Za słowami piosenki Janis Joplin - Bye, Bye Baby

       Bye, bye-bye, baby, bye-bye.
       I gotta be seeing you around
       When I change my living standard and I move uptown,
       Bye-bye, baby, bye-bye.
       • avatar
        klosz007
        1
        Tonący brzytwy się chwyta, tyle w temacie. HP nie radzi sobie na rynku w żadnym z segmentów w którym są obecni.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Chciałem ostatnio przesiąść się z drukarki atramentowej canon na jakiś laser, ze względu na to, że masakryczne ilość tuszu marnuje na samo czyszczenie. Oryginalne tusze są bardzo drogie, więc jak się rzadko drukuje po parę stron zupełnie się nie opłaca. Zastanowiłem się jednak i kupiłem jakiś niemiecki zestaw do napełniania. Niewielki koszt, butle takie, że na parę lat mi starczy, do tego urządzenie do kasowania chipa w zestawie. Nie muszę już wyrzucać pół kartridża bo chip wie lepiej, że już jest pusty.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Artykuł jest napisany bardzo rzetelnie i autor nawet nie zadał sobie trudy by dowiedzieć się o jaki rodzaj zamienników chodzi. Zresztą Action tusze 100% new wycofało już w wakacje. I tylko tych tuszy pozew dotyczył a więc bez obaw zamienniki nie znikną
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           a co się dziwić skoro hajsy hp i inni im podobni mają z materiałów eksploatacyjnych a nie samych urządzeń to chyba jasna sprawa. Jednak nie zmienia to faktu że takie HP stara się maxymalizować zyski na każdej szt.
           • avatar
            maroo
            0
            Hmmm, dziwię się ugodzie Black Point - o jako że używali oryginalnych kartridży zatem praw patentowych nie łamali. Dodatkowo to o czym wspomnieli sami - chronią w ten sposób środowisko i ja sam osobiście jestem za recyklingiem i odtwarzaniem wszelkich zasobników, kartdidży. Można się domyślać jednak że BP w momencie odtworzenia pojemnika zakładało nową głowicę jeśli oryginalna była żużyta/zatkana/niesprawna - o ile tak było to wtedy też jakieś patenty by naruszali. Myślę jednak że ugoda to efekt uzyskania statusu oficjalnego partnera HP i jakieś tam fory na polskim rynku dla Action i AB.

            Kurcze - kiedyś z obiema firmami współpracowałem, byli to wtedy jeszcze gracze w obu wypadkach mali, już rozpoznawalni (szczególnie AB) ale nie istnieli w ogólnokrajowej świadomości (głónie wtedy Action gdyż AB już mozna było spotkać w prasie - reklamy). Fajne czasy to były. Z Action to też bywała niezła czasem zabawa - szczególnie z ich serwisem przez jakiś tam czas... Ale chłopaki w magazynie czy serwisie byli ok.
            • avatar
             erystr
             0
             Zamienniki (i to niby te lepsze) na moim Epsonie spowodowały blokadę dysz (tusz stwardniał w rurkach doprowadzających tusz to dysz) ale na szczęście drukarka była na gwarancji więc ją naprawiono.
             Na oryginalnych tuszach Epsona działa bez problemu...
             Jestem przeciwnikiem zamienników.
             Owszem, gdy drukarka tania to tusze drogie ale lepiej dać więcej i mieć spokój, niż płacić mniej i mieć problemy...
             Poza tym seria drukarek HP "Ink Advantage" pobiera mało tuszu a same tusze są bardzo tanie (~30zł za 1 wkład), dlatego moim klientom polecam tą serię drukarek.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              HP na pewno straci wielu klientów, a firmy które podpisały ugodę juz mają w swojej ofercie alternatywę - aplikatory do samodzielnej regeneracji tuszy
              • avatar
               sunsee
               0
               zastanawia mnie dlaczego tusze hp są takie drogie skoro równie dobry zamiennik można wyprodukować za połowę tej ceny a i tak producent na nim zarobi tusz więc powinien kosztować mniej. Hp chce zarobić jak najwięcej się da, ale to posunięcie daleko ich nie zaprowadzi bo jeśli nie zmienią cen nikt nie będzie kupował ich sprzętu z obawy przed tym, że nie kupi zamiennika
               • avatar
                hekek
                0
                Jak napisał misqu83, sprawa nie dotyczy wszystkich zamienników Active Jet ale tych oznaczonych jako nowe. Dotychczas Action miało w ofercie dwa typy tuszy "100% new" i regenerowane (z końcówką RX w nazwie). Sprawa jak się domyślam dotyczy tych pierwszych. Niestety autor artykułu tematu nie zgłębił.