Komputery

Karty Radeon R9 380 w nowych komputerach HP ENVY

przeczytasz w 1 min.

Czego możemy się spodziewać po nowych akceleratorach?

HP ENVY Tower komputer

Firma HP pochwaliła się nową serią komputerów stacjonarnych ENVY Tower, które zostały wyposażone m.in. w karty graficzne Radeon R9 380. Czyżby producent niechcący wyjawił nowe karty AMD?

Na pewno mamy do czynienia z modelami przeznaczonymi na rynek OEM, ale ich dokładna specyfikacja stoi pod znakiem zapytania – najbardziej prawdopodobne wydają się tutaj dwa warianty, zakładające odświeżenie starszych akceleratorów.

Pierwszy zakłada odświeżenie modeli na bazie procesorów graficznych Tahiti – stosowanych już w kartach z serii Radeon HD 7900, HD 8900 (OEM) i wreszcie R9 280. Układy wykorzystują pierwszą generację architektury GCN i są obecne na rynku już ponad 3 lata.

Drugi wariant jest bardziej optymistyczny, bo zakłada wykorzystanie procesorów graficznych Tonga – znacznie nowszych konstrukcji, które bazują na trzeciej generacji architektury GCN (wspierają więc technologie FreeSync i TrueAudio, a także łączenie w CrossFire bezpośrednio przez płytę główną). Rdzeń Tonga znalazł zastosowanie w karcie Radeon R9 285.

Co ciekawe, pojawiły się też pogłoski o zarezerwowaniu całej serii Radeon Rx 300 dla kart dedykowanych na rynek OEM – podobnie jak to miało miejsce w przypadku serii Radeon HD 8000. W takim przypadku interesujące nas modele na rynek detaliczny należałyby do serii Radeon Rx 400. Jak będzie w rzeczywistości? Tego dowiemy się już wkrótce – być może na nadchodzącej konferencji AMD Financial Analyst Day. Sprzedaż komputerów HP ENVY Tower ma ruszyć w czerwcu.

Źródło: HP, TechPowerUp, AMD

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blashix
  10
  Kiedy wreszcie premiera nowych radeonów?! Ileż można czekać?!
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   "For performance, customers have the choice of up to NVIDIA GTX 980 or AMD Radeon™ R9 380 discrete graphics with support for fourth generation Intel® Core™ i5 and i7 processors(2) or next generation AMD A-Series A8 through FX processors."

   Do wybory GTX 980 albo 380. Więc wychodzi na to, że 380/X to obciętee Fiji. Jeżeli ma się mierzyć z 980 to musi być Fiji.
   • avatar
    Himoto
    4
    Wszyscy mówicie, "przespali to, przespali tamto" a tak naprawdę oficjalnie nie wiemy jakie tam rdzenie wpakują, a może się okazać że nowa seria wyjdzie dużo mocniejsza od aktualnych kart zielonych i tak będzie czekania aż zieloni dadzą nowe i znowu zabawa w skakanie. Możliwe jest to że Czerwoni kombinują jak obniżyć prądożerność jednocześnie dając porównywalne wydajnościowo lub mocniejsze do zielonych w danym segmencie karty. Miejmy nadzieję że już niedługo coś zaprezentują :) Gdyż sam zastanawiam się nad zmianą karty.
    • avatar
     mbe13
     0
     Panie Pawle jeśli już to 380 była by hawajami jeśli 390 ma być nowym chipem.
     • avatar
      diwad2510
      -3
      ja mam dosyć czekania na r9 390x i kupuje gtx 970 od ausa a potem dokupie drugą do konfiguracji sli
      • avatar
       lysycoprobo
       0
       tak w ogóle to częściej pije sam