Ciekawostki

Hyperloop: transport przyszłości dotrze też do Polski?

przeczytasz w 1 min.

Polacy awansowali do drugiego etapu konkursu zorganizowanego przez Elona Muska. Teraz potrzebują pieniędzy.

Hyper Poland

Hyperloop ma wszelkie predyspozycje do tego, by stać się następcą kolei. Jeżeli czytacie o tej technologii po raz pierwszy, to spieszymy poinformować, że jest to projekt futurystycznej tuby transportowej, w której panuje niskie ciśnienie – pojazd porusza się wykorzystując łożyska powietrzne i magnetyczną lewitację. Dzięki niej ludzie mają mieć możliwość przemieszczania się z prędkością przekraczającą 1200 km/h (więcej w newsie: Hyperloop, czyli transport nowej generacji). Pomysł jest świetny, a my mamy dla was jeszcze lepszą wiadomość. Okazuje się, że istnieje prawdopodobieństwo, że taka tuba stanie też w Polsce. 

Pomysłodawcą technologii Hyperloop jest Elon Musk, który w ubiegłym roku ogłosił konkurs na konkretny projekt takiego pojazdu. Do zawodów zgłosiło się też kilka polskich drużyn, w tym Hyper Poland, w który zaangażowani są profesorowie, absolwenci i studenci Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej oraz inżynierowie z firm projektowych. Ekipa dostała się do drugiego etapu i prowadzi zbiórkę na platformie OdpalProjekt – pieniądze potrzebne są przede wszystkim na wykonanie modelu i przeprowadzenie testów oraz pokrycie kosztów wyjazdu na zawody do USA. 

Hyper Poland szkice

Jeśli Polakom uda się zrealizować swoje cele i faktycznie wygraliby oni zawody organizowane przez Elona Muska, otworzyłoby to przed nimi możliwość urzeczywistnienia projektu Hyperloop. To zaś pozwoliłoby na utworzenie takiej tuby w naszym kraju. Co to oznacza? Jak zapowiada sam zespół działająca „kolej przyszłości” umożliwiłaby podróż z Krakowa do Gdańska w… 35 minut. Zanim to wszystko stanie się jednak możliwe…

„Chcemy pójść o krok dalej - zbudujmy prototyp Hyperloopa! Dołączmy do grona liderów innowacji i pokażmy światu potęgę polskiej myśli technicznej. Jesteśmy świadomi ogromu tego przedsięwzięcia ale chcemy zrobić pierwszy krok – zbudować demonstracyjny prototyp do dalszych badan i rozwoju. W tym celu potrzebujemy waszego wsparcia”. Na obecnym etapie ekipa potrzebuje 40 tysięcy złotych. Jeśli chcesz wesprzeć polską technologię, wejdź na stronę OdpalProjekt/Hyper Poland.

Źródło: OdpalProjekt, GeekWeek

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  thoorin
  3
  Elon Musk to człowiek z wizją, kilka razu już udowodnił, że niemożliwe nie istnieje. Fajnie, że Polacy weszli do drugiego etapu tak innowacyjnego projektu, aż im wpłacę parę groszy. Może kiedyś jak już dojdzie do tej rewolucji transportu, będę mógł powiedzieć, że chodź minimalnie się do tego przyczyniłem :)
  • avatar
   Gładziu
   2
   Przecież to plagiat kolejki gumisiów.
   • avatar
    shamoth
    1
    Ciekawe kto i kiedy odpali bombę "plagiat"...
    Projekt tuby z obniżonym ciśnieniem powstał bodajże na papierze w latach 60, jak się pojawią $ to i rodzina projektanta pewnie się odnajdzie ;)
    • avatar
     BluePandoraBox
     1
     dla wpłacających mogliby choć bilety sprzedawać, nie ważne że wnuczek dopiero pojedzie, ale przynajmniej w inauguracyjnym kursie :)
     (semafor)
     Hyperloop "Krakowiak" relacji Warszawa - Kraków ma opóźnienie 98 lat, PKP uprzejmie przeprasza za zaistniałe opóźnienie :P
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Jesli taka ciekawostka powstanie, to pojade odwiedzic ten zydowski kraj.
      • avatar
       abukiewicz
       -20
       projekt ma tylko sporą wadę... jadąc z prędkością dźwięku powstaje fala uderzeniowa o niszczycielskiej sile....
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        to ciekawe :-)
        prototypu jeszcze nie ma, z mojej wiedzy na konkurs jedzie około 30 drużyn, każda ma własną koncepcje tego projektu,
        a ludzie z benchmarka już znają szczegóły... :-)