Procesory

IDF 2010: procesory w 22 nm już za rok

przeczytasz w 2 min.

Rozpoczęła się produkcja testowych próbek układów Ivy Bridge w technologii 22 nm. Układy te zastąpią procesory z rodziny Sandy Bridge, które nie miały jeszcze swojej sklepowej premiery.

Na ubiegłorocznej konferencji IDF (Intel Developer Forum) został zaprezentowany pierwszy wafel przeznaczony do produkcji 22-nanometrowych procesorów. Zawierał on pamięć SRAM oraz bramki logiczne - przypomnijmy, że na obszarze odcisku kciuka znajduje się 364 miliony bitów SRAM oraz 2,9 miliarda tranzystorów.

 Warto przeczytać:
 

Na tegorocznym IDF 2010 Intel ogłosił, że chce rozpocząć masową produkcję 22-nanometrowych układów już pod koniec 2011 roku. Nie znamy jeszcze nazw kodowych nowych procesorów, wiadomo jedynie, że będą bazowały na mikroarchitekturze Ivy Bridge, która integruje GPU z CPU. Tak samo jest w przypadku Sandy Bridge, które niedługo pojawią się w sprzedaży. W sprzedawanych obecnie procesorach (architektura Westmere) są to dwa oddzielne elementy.

Wielu informacji na temat Ivy Bridge nie udzielono, możemy jednak spodziewać się dalszego wzrostu wydajności grafiki i lepszej obsługi pamięci. Skoro jednak Ivy Bridge pojawi się tak szybko, można podejrzewać, że pierwsze układy będą przeznaczone dla wymagających użytkowników.

Jeśli zapowiedzi Intela dotyczące sprzedaży 22-nanometrowych procesorów  zostaną spełnione, firma będzie praktycznie bezkonkurencyjna. Zostawi bowiem daleko w tyle AMD, które chce rozpocząć produkcję 32 nm układów  dopiero w połowie 2011 roku.

Źródło: xbitlabs.com, Fudzilla

Polecamy artykuły:
Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex Twoja pamięć podręczna - test 15 pendrive'ówInternetowi terroryści

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    maciek1o3s
    0
    Hehe, jeszcze era 32nm się dobrze nie rozkręciła a tutaj już sprawa 22 nm, ciekawe co po ten 16 nm?

    btw. jak to idzie, było 90 nm, 65 nm, 45 nm, 32 nm, 22 nm co dalej i dlaczego?
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      UP
      Kazda następna wielkość to wielkość wcześniejsza podzielona przez pierwiastek z 2
      • avatar
        Lightning
        0
        Super :)
        Procesory 22 nm będą się zapewne świetnie podkręcać (u AMD na 100%)
        • avatar
          cyferluu
          0
          Jeśli zapowiedzi Intela dotyczące sprzedaży 22-nanometrowych procesorów zostaną spełnione, firma będzie praktycznie bezkonkurencyjna. Zostawi bowiem daleko w tyle AMD, które chce rozpocząć produkcję 32 nm układów dopiero w połowie 2011 roku.

          a ja mysłałem ze o popularnosci Procesora decyduje cena/wydajność/możliwości... a tu wg. redackji proces technologiczny :D

          mnie rybka czy to ma 65 czy 22 ważne aby tanie/ wydajne
          • avatar
            d i l
            0
            Amd(Ati) - czuję , że zostanie niedługo przy robieniu tylko grafy.
            • avatar
              szadok
              0
              Ou je, pamięć SRAM w moim komputerze! Już się nie mogę doczekać :P
              • avatar
                xfire25
                0
                z czego się cieszycie? ja miałem pentiuma I pentiuma IV i obecnie mam C2D - pierwszy wykonany był chyba w Micrometrach xD drugi w 130nm(bodajże) a trzeci 65nm .

                wiadomo że postęp technologiczny będzie trwał zawsze a te szybkie skoki dobrze nie wróżą dla tych ( w tym mnie) co kompa co 5 lat wymieniają (albo procesor xD )Amd będzie w tyle? to źle dla klientów indywidualnych ...

                cuż wiecie jakiego kompa mam w profilu ...
                • avatar
                  marcin_kg
                  0
                  Polityka Intela sprowadza się do jak najszybszego wprowadzania niższego procesu żeby pokazać konkurencji, że to my mamy przewagę.
                  AMD z kolei unowocześnia maksymalnie najnowszy proces technologiczny co widać na przykładzie najnowszych Phenomów w rewizji C3, czy modeli X6, których TDP jest na naprawdę dobrym poziomie pomimo sześciu rdzeni.