Piekarniki

Tyle kosztuje pieczenie babki wielkanocnej. Mało kto ma świadomość

przeczytasz w 2 min.

Sezon świąteczny w pełni, a to oznacza przygotowania, także w kuchni. Część osób zdecyduje się na upieczenie babki wielkanocnej. Nie każdy jednak ma świadomość, ile energii wymaga upieczenie ciasta i ile będzie to nas kosztować. Niektórzy mogą się zdziwić.

Babka wielkanocna to absolutny hit świąt wielkanocnych. Możemy się spierać odnośnie przepisów, pomysłów czy wykonania ciasta. Nie nam to oceniać. Część z Was może jednak zastanawiać się, ile prądu pobierają urządzenia elektryczne? Powszechnie wiadomo, że piekarnik elektryczny to jeden z najbardziej energochłonnych sprzętów w domu.

Można to policzyć.

Ile kosztuje upieczenie babki wielkanocnej?

W sieci można znaleźć najróżniejsze przepisy na babkę wielkanocną. Można jednak przyjąć, że ciasto pieczemy około 45 min w piekarniku o mocy 3600 W nagrzanym do 170 stopni Celsjusza (ważne, aby była w nim włączona funkcja podgrzewania góra-dół).

Piekarnik nie pobiera przez cały czas pełnej mocy znamionowej. (W uproszczeniu) przez pierwsze 15 min rozgrzewa się i pobiera 2000 W, a później utrzymuje temperaturę przy poborze mocy 400 W. Taki tryb przekłada się na zużycie na poziomie 0,7 kWh. Zakładając, że koszt 1 kWh przy regulowanych cenach wynosi 0,412 zł, daje to koszt około 0,29 zł.

Koszt samego prądu wydaje się niewielki. Przy kilku wypiekach będzie wielokrotność stawki. Warto jednak zaznaczyć, że od lipca 2024 r. planowane jest uwolnienie cen energii elektrycznej, co wpłynie na podwyżki cen prądu – w takiej sytuacji koszt może być znacznie wyższy.

Jak oszczędzać na pieczeniu ciasta?

Choć pobór mocy piekarnika wydaje się niewielki, można spróbować jeszcze bardziej obniżyć zapotrzebowanie na energię (i w efekcie obniżyć rachunki za prąd).

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na klasę energetyczną piekarnika. Ważne jest również odpowiednie korzystanie ze sprzętu – warto ustawić odpowiednią temperaturę, włączyć termoobieg i nie otwierać zbyt często drzwiczek podczas pieczenia. Co z podświetleniem piekarnika? Zapytałem o to redakcyjną koleżankę Natalię - wyłączenie podświetlenia wnętrza piekarnika teoretycznie powinno obniżyć zużycie energii, ale w praktyce może utrudnić kontrolowanie procesu pieczenia i doprowadzić do spalenia ciasta (a tego chyba nie chcemy).

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  azazello86
  20
  "Można też wyłączyć podświetlenie środka" - lepiej niech autor artykułu wyłączy swój komputer
  • avatar
   marcadir
   8
   1kWh kosztuje ok. 0,40gr, jednak ze wszystkimi dodatkowymi opłatami faktyczny koszt 1kWh to 1,00 zł skromnie licząc, także autor się mocno pomylił... Ale mam dla niego rozwiązanie... jak będzie piekł tą babkę dla siebie, niech włoży do piekarnika jedną dodatkową babkę dla sąsiada, wówczas koszty spadną mu o połowę, chyba że sąsiad nie zapłaci...
   • avatar
    ADR15
    8
    Dramatem się stał ten portal, wyłączcie go najlepiej! Ile prądu i energii się zaoszczędzi, siedźcie przy świeczkach.... Nie wstyd Ci pisać takie "newsy"?
    • avatar
     assistant
     2
     A walenie konia ile generuje śladu węglowego zakładając że laptop na baterii , WiFi od sąsiada a kondukor ma 44 lata ?
     • avatar
      Andrettoni
      1
      To ile babek można upiec rezygnując z zakupu jednego komputera Apple?
      • avatar
       baertus11
       1
       nie pieczcie babki sami! Kupcie ją od korporacji! :-D Korporacje nie zużywają prądu i są w pełni ekologiczne .... :-DD
       • avatar
        HD4870
        0
        Zauważyłem że młodzi ludzie mają często zaburzone pojmowanie zagadnień mocy i energii. Na przykład moja koleżanka, świeżo po studiach, opowiedziała mi jak to jej ojciec na swojej rekreacyjnej działce zainstalował "panel słoneczny" i używa prądu przez niego produkowanego do ogrzewania wody w prysznicu w przyczepie kempingowej. Szybkie obliczenie w pamięci i musiałem się kontrolować żeby się na głos nie roześmiać. Do podgrzania wody lecącej na żywo z prysznica potrzebne by było około 100 metrów kwadratowych paneli. A i to zakładając bezchmurne niebo w południe na równiku, oraz bardzo dobre panele słoneczne. W przypadku Polski i pochmurnego dnia nawet pokrycie całej działki panelami nic by nie dało, nie mówiąc już o tym co by było w nocy :-)

        Uniwersytety masowo piorą mózgi młodzieży, wpajając naiwnym jak to wiatraczek albo mata słoneczna zastąpi boiler, a oni niestety w to wierzą.
        • avatar
         Maryja
         0
         Portal spada coraz to niżej. Tematy słabe, nie ma testów gier jak kiedyś tych z Pc. Prawie nikt nie komentuję. Słabo tu idzie
         • avatar
          RedFox01
          0
          WP, i wszystko powinno być jasne, a ten Pan Paweł, zresztą nie tylko on, pisze dość często o bzdetach, bo im za nie płacą od iloci, a nie od jakości merytorycznej, a że są teraz czasy pokolenia TikToka, to za wiele myśleć nie muszą, dlatego co raz więcej takich głupkowatych treści się pojawia, o czymś co nie ma pojęcia piszący takie wypociny, a ten kto się nie zna łyka to jak Pelikan Rybę, i powtarza, a kasa za reklamy się zgadza, oraz w portfelu piszącego, bądź powielającego z innego portalu głupoty...
          • avatar
           GejzerJara
           0
           @paweł maziarz, ty to naprawdę nie masz o czym pisać. żenada. to już pudelek.pl staje się bardziej technologiczny niż ...... benchmark.
           • avatar
            vacotivus
            0
            Ale zapchajdziura lol.