Gadżety

Ile zarabiają informatycy w Polsce?

przeczytasz w 2 min.

Firma Sedlak & Sedlak opublikowała wyniki badań wynagrodzeń informatyków pracujących w firmach informatycznych lub działach IT. Raport powstał w oparciu o dane pochodzące z VIII Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeo (OBW) - największego w Polsce pozarządowego badania płac.

W raporcie „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2010 roku” dokonano podziału wynagrodzeń informatyków, biorąc pod uwagę następujące kryteria:

 • firma (wielkość zatrudnienia, typ firmy, pochodzenie kapitału i branża),
 • region (województwo, miasto wojewódzkie),
 • wykształcenie i doświadczenie pracowników (poziom wykształcenia, znajomości j. angielskiego i niemieckiego, stażu pracy, wieku oraz płci),
 • używanie w pracy kompetencji IT (stosowanych języków programowania, systemów operacyjnych),
 • wykorzystywanie narzędzi: bazodanowych, sieciowych, graficznych i innych.

 

Osoby związane zawodowo z technologiami informatycznymi mają najwyższe wynagrodzenia na rynku. Na poniższym wykresie przedstawiono mediany wynagrodzeń całkowitych informatyków ogółem na tle pięciu najlepiej opłacanych branż.
Z przedstawionych danych wynika, że w drugiej w kolejności branży telekomunikacyjnej płaci się o 7,8% mniej.

 

Na kolejnym wykresie zamieszczono informacje o medianach wynagrodzeń na wybranych stanowiskach IT. Wśród stanowisk na szczeblu specjalisty w branży IT najwięcej zarabiali projektanci/architekci systemów IT (7 600 zł). Do najsłabiej opłacanych stanowisk związanych z technologiami informatycznymi zaliczał się grafik komputerowy. Jego wynagrodzenie było ponad 250% niższe od płacy projektanta/architekta systemów IT. 

 

Wynagrodzenie jest także zależne od znajomości języków programowania. Poniżej zamieszczono dane o wynagrodzeniach na stanowisku programista systemowy języków wysokiego poziomu. Wśród tej grupy informatyków najniższą płacę otrzymywały osoby ze znajomością języka PHP (4 200 zł). O ponad 19% wyższe wynagrodzenie mieli specjaliści, którzy w pracy programowali językiem C#. Na najwyższe wynagrodzenia pośród programistów systemowych języków wysokiego poziomu mogły liczyć osoby, które programowały w językach Python oraz bash/sh/awk. Zarabiały one odpowiednio 36,9% oraz 35,1% więcej niż specjaliści od języka PHP.


Na wynagrodzenia grafików komputerowych miały wpływ używane przez nich narzędzia graficzne. Na jednakowym poziomie zarabiały osoby posługujące się programami Photo Shop Pro oraz Corel Draw (po 3 500 zł). Najbardziej cenieni byli graficy posługujący się programem GIMP (4 500 zł).

 

W przypadku programistów baz danych wynagrodzenie także było zależne od narzędzia, którym się posługują. Informatycy, którzy w pracy używali narzędzi Informix oraz DB2 otrzymywali po 6 500 zł. Niewiele mniej płacono specjalistom od IT posługującym się Oracle (6 300 zł). Natomiast o blisko 35% gorzej byli wynagradzani informatycy, którzy korzystali z narzędzi Firebird (4 100 zł).

 

Oczywiście stawki nie są zależne wyłącznie od znajomości oprogramowania czy umiejętności interpersonalnych. Duży wpływ na wynagrodzenie ma również miasto, w którym się pracuje. Większość informatyków, którzy uczestniczyli w badaniu pochodziła z dużych miast. 

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali informatycy w stolicy. Ich płace były wyższe od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu ze specjalistami z innych miast wojewódzkich w Polsce.

 

Raport „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2010 roku” powstał na podstawie danych pochodzących od 6 496 informatyków, którzy wypełnili ankietę OBW (Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeo). Wszystkie stawki przedstawione w  tekście są stawkami brutto. Pełen raport można zamówić na stronie internetowej firmy Sedlak & Sedlak, pod adresem: http://www.wynagrodzenia.pl/raporty_1.php/kategoria.5/wpis.69

 
 Źródło: Sedlak & Sedlak

 

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

Komentarze

66
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jakub Kralka
  1
  "Na wynagrodzenia grafików komputerowych miały wpływ używane przez nich narzędzia graficzne. Na jednakowym poziomie zarabiały osoby posługujące się programami Photo Shop Pro oraz Corel Draw (po 3 500 zł). Najbardziej cenieni byli graficy posługujący się programem GIMP (4 500 zł)."

  Ciekawe czy średnia za Painta oscyluje na poziomie 8000 zl :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   a w Anglii zarabiasz tyle samo... tylko, że funtów...
   • avatar
    Adixxx
    0
    No i co to jest w tym kraju 8000zl. Subaru impreze na krydyt wezmiesz. Szanowny kolega napisal, ze w Anglii tyle samo tylko, ze w funtach. Tam to na kredut sobie wezme Gallardo.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A w Irlandii tyle samo tyle że euro :D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jak na Polskę to wynagrodzenie jest bardzo wysokie.
      • avatar
       Dragoslaw25
       0
       Trololol +1 : )
       • avatar
        nazaropeth
        0
        A każdy jeden z tych ludzi zarabiających po 7k miesięcznie byłby bezradny bez armii techników, którzy często lepiej od nich samych wiedzą, dla czego coś nie działa i to oni rozwiązują problemy podczas wdrożeń.
        Jak tak patrzę na te wykresy, to się zastanawiam, czemu w ZG wszystko to jest dzielone przez 2 albo przez 3?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         A czy ktoś z tu obecnych jest informatykiem i zarabia tyle, albo chociaż zna kogoś takiego? Bo ja jestem informatykiem (ASP.NET,c#,PHP, JAVA, ORACLE, MSSQL) i nie zarabiam nawet połowy z wymienionych tutaj kwot ani nie znam nikogo takiego ( znam trochę osób z brańży IT).
         PS Jestem z Torunia.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          A ja się pytam jak może grafik zarabiać o 250% mniej?! Już kiedyś też ktoś coś takiego napisał. Mam rozumieć, że wynagrodzenie grafika komputerowego to -11400 zł? Oj biedni są ci graficy...
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Statystyka wszytsko zniesie, nawet takie bzdury jak te z wykresow.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            ciekawe jakie odchylenie standardowe
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             W sumie te wynagrodzenia nie napawaja zadnym optimizmem. Fajnie jesli podane - np. web developer - dostawalby w niewielkim, 20 tysiecznym miasteczku, ale jesli ktos mieszka w poznaniu, wrocku wawie, to mu nawet na waciki nie starczy ;)
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Śmieszne to zestawienie :]
              Okrojone ubogie i jakieś takie lamerskie.
              Wydaje mi się, że ten kto je przygotowywał, sam nie przygotował się do tematu. :]

              pozdrawiam
              • avatar
               Warmonger
               0
               1. Graficy i "webdeveloperzy" niepotrzebnie zaniżają statystyki. Widac też wyraźną różnicę miezy trv informatykami a programistami. Pisać każdy może, kompilator wszystko zniesie ;)
               2. Im prostszy język, tym więcej za niego dają... poza PHP, ale to pokrywa się z wcześniej wspomnianymi "webdeveloperami" i niedzielnymi programistami. XML to w ogóle jakaś kpina, chyba, że chodzi o sieci semantyczne i inne cuda - ale nie o sam język.
               3. Co to jest "Visual C++"? Microsoft Visual Studio używam od dawna, ale nie przyczyniło się ono wedle mojej wiedzy do powstania nowego języka.
               4. Kim jest "programista systemowy"? Czy to ten, który tworzy własne systemy, czy też chodzi o samodzielne aplikacje ingerujące w system operacyjny (a nie działające na JVM czy w przeglądarce). Skoro tak, to skąd tak duże płace w sektorze języków niekompilowalnych?

               Wydaje mi się również, że podział na informatykę i telekomunikację jest dość wątpliwy, przynajmniej sądząc po zainteresowaniach osób z naszego wydziału. Informatyk musi być podłączony do sieci, a wszelkie usługi telekomunikacyjne opierają się głównie na programowaniu systemów komputerowych.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Co do programistów w Warszawie to mogę potwierdzić, są nawet wyższe bo zależny od wielkości bonusa jaki można dostać w zależności od milestona projektu i takie tam.
                • avatar
                 Stork
                 0
                 Tu srednia zarobkow to 5-tys. Jaka szkoda, ze w 5 miesiecy =P
                 • avatar
                  hideo
                  0
                  rozstrzał płac jest bardzo duży, zależnie gdzie się trafi, statystyki mówią, że w Wawie początkujący informatyk to mediana 2200zł brutto więc maleńko, ale to chyba prawda bo kumpel miał na początku 2000 brutto w Wawie więc maleńko, mediana to realna pensja a nie średnia statystyczna, bo średnia to bajki, szefostwo średnią zawsze ostro podnosi a pracownicy ostro zaniżają, więc liczy się mediana i to po której stronie barykady jesteś (szef czy pracownik), oczywiście z biegiem lat dostaniesz więcej o ile trafisz do firmy która nie wyznaje zasady "nie dostaniesz podwyżki bo mamy na Twoje miejsce milion chętnych"
                  • avatar
                   bendyz
                   0
                   Dzięki za wykresy. We wtorek pokaże swojemu przełożonemu ile powinienem zarabiać :P
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    A gdzie grafika 3d + poszczegolne specializacje oraz AE i motion-graphics? Tutaj płace sa juz 2-6 razy wyzsze niz przypadku tradycyjnej grafiki i tych pierdółek internetowych.
                    • avatar
                     Michur
                     0
                     pracownicy benchmarka pewnie dobrze się uśmiali przy ty arcie
                     • avatar
                      adex3
                      0
                      Ludzie pracujący w GIMPie zarabiają więcej od ludzi pracujących w Photoshopie czy w Corel'u. Co to za brednie!!!! Ten kto robił te statystyki to był chyba pijany.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Kumpel admin na uczelni w niedużym mieście zarabia 1500 brutto(sic!)
                       Sam też pracuje jako admin w państwowym urzędzie i płaca tam to jest po prostu tragedia, aż wstyd pisać ile... Trzeba się rozglądać w dużych miastach za robotą...
                       • avatar
                        Bambo1983
                        0
                        No moim zdaniem w miarę pokrywa się to z rzeczywistością.

                        Ciekaw jestem jak się to wszystko ma do zarobków np. 3 albo 5 lat temu.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Te zestawienie jest śmiechu warte. Programista Visual Basic ma niby otrzymywać 5500 zł brutto? Pytam się gdzie :D ?
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Jestem ciekaw, z jakiego zakresu zarobków są te wszystkie średnie. Chyba od minimum krajowego aż do kilkunastu tysięcy. W moim mieście nie zarobi się więcej niż max 2000zł netto lub nawet brutto będąc nawet po studiach informatycznych.
                          Ja pracuję 3 lata w 2-piętrowej firmie informatycznej. Parter - sklep stacjonarny, 1-wsze piętro obsługa informatyczna firm. Od roku czasu pełnię rolę kierownika działu handlowego: rekrutuję pracowników, szkolę, odpowiadam za zamówienia, robię jak potrzeba strony www i grafikę, naprawiam kompy, szkolę serwisantów, czasami rozmawiam z Chińczykami i dużo innych rzeczy, może nawet ponad 100 różnych czynności. I co, i mam na umowie 1140zł netto. I co to jest za zarobek na takim stanowisku. Owszem, nie mam wyższego wykształcenia, ale i co z tego, i tak bym więcej nie dostał. Poza tym nic już się więcej tam nie nauczę... Szukałem pracę w innych firmach, to tam gdzie chcieli ode mnie wyższego wykształcenia i super znajomości PHP i innych języków programowania, to i tak jak się spytałem o zarobek, to odpowiedź była: minimum krajowe + 200-300zł premii brutto.
                          Te statystyki to chyba tak jak jest na tych wykresach robiono w oparciu o najlepiej płatne miasta i wśród pracowników dużych firm.
                          Wcale nie idzie aż tak dużo zarobić na informatyce, chyba że ktoś jest geniuszem w swojej branży, a takich na pewno nie jest tysiące w Polsce.
                          • avatar
                           frodo2000
                           0
                           Ja od ponad roku nie pracuje w dużej firmie (moja zatrudnia 15 osób), ale utrzymuje się powyżej średniej. A co do umiejętności - mam z pracy w IBM nabytą wiedzę z serwera danych DB2. Poza tym sporo pracuję w narzędziach ETL firm IBM i Informatica.
                           Patrząc na oferty pracy to mogę powiedzieć, iż na chwilę obecną nie mam co narzekać. Wiele firm szuka w tej chwili projektantów ETL do pracy w Polsce (np. w Poznaniu) i za granicą (Niemcy, kraje Skandynawskie).
                           Co do innych profesji - ostatnio kolega mówił mi, że 5500zł jest w stanie zaoferować studentom w ramach umowy o dzieło, jeśli są nieźli w programowaniu na platformie .NET czy w przygotowaniu aplikacji na urządzenia mobilne (iPhone, Android, etc).
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Ja z zawodu jestem technik informatyk ale od roku 2003 zajmuję się kompami składam naprawiam przerabiam także konsole ratuje dane robię prace zaliczeniowe do szkoły, zakładam sieci Wifi włamuje się do sieci wifi wo gule to wszystko na czym, można zarobić jak czegoś nie wiem to szukam w necie i robię napisze wam jakie mam stawki tylko się nie śmiać: instalka systemu 30 zł w tym wszystkie sterowniki i niezbędne oprogramowanie, czyszczenie kompa z wirusów 20 zł, praca zaliczeniowa do szkoły 20-40 zależy co najchętniej robię prezentacje flah bo power poin mię nudzi, złożenie kompa 50 zł, wymiana lasera w konsoli przerubka xboxa 30 zł, Ustawienie routera 10 zł, budowa sieci WiFi 50 zł. Aż wstyd pisać co robiłem i za ile ale jak ja tego nie zrobię to kto?
                            Ludzie są biedni i głupi nie stać ich na serwis prędzej zostawią kompa i niech stoi. Taka jest rzeczywistość taka jest bieda zasrana w polsce mało kto wie nawet ile kosztuje gra oryginalna bo mało kto coś takiego na oczy widział bo na co mu to jak on ma zabytkowy komputer który nie potrafi obsłużyć.
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             A gdzie statystyka operatorów baz danych ?
                             Moj przyjaciel zajmuje się ORAKL'em na którym stoi Allegro
                             Bierze 20 tyś. miesięcznie
                             • avatar
                              peacemaker
                              0
                              .hahaha jak to czytam to mnie śmiech ogarnia, a w szczególności jak widzę wykres ile zarabia się za grafikę tworzona w GIMP'ie który brałem w liceum xD i do tego który jest darmowy niż w Photoshopie który ma sporo większe możliwości od GIMPA xD nie wieże na to wychodzi że im prostszy język programowania, grafika, etc. tym więcej płacą bravo ! xD
                              • avatar
                               hynio
                               0
                               Czas się porządnie nauczyć asemblera - zarobki będą największe!!

                               A tak na poważnie w przyszłym roku kończę technikum, na jakie studia najlepiej coś z programowaniem c++/mysql/php polecacie mi iść?

                               a i znacie jakieś firmy najlepiej na Śląsku/Małopolsce (Tychy/Oświęcim/Bielsko/Katowice/Gliwice/Kęty) w których można byłoby zdobywać doświadczenie w programowaniu po szkole? zarobki mogłyby być fatalne(grunt żeby się dojazd zwrócił, bo i tak na utrzymaniu rodziców żyję), bo zależy na doświadczeniu - później będzie łatwiej coś lepszego znaleźć, bo doświadczenie w IT to najważniejsza rzecz...
                               • avatar
                                lukjac
                                0
                                ja za tydzień kończę technikum o profilu technik informatyk w Warszawie, gdzie będę pracował to nie wiem, bo jedyne co się dowiedziałem w szkole to jak przeliczać liczby binarka->dzięsiętny itd;

                                kończę szkołę, na studia nie idę, bo po nich i tak będę się musiał uczyć, lepiej teraz coś znaleźć, żeby nabyć doświadczenia, niż żeby za 3 lata mieć łeb nabity teorią, choć i teraz tak mam;

                                a gdzie znajdę pracę, to nie wiem, może jakiś staż w firmach...

                                pozdrawiam i nie polecam zawodu, idziesz do szkoły, uczysz się, kończysz ją, i zaczynasz uczyć się od nowa
                                • avatar
                                 derekpl
                                 0
                                 Konczac szkole srednia, zaczynajac studia uderzalem w szeroko pojete IT, osattnio zastanawialem sie co potecjalnie stracilem rezygnujac z kontynuowania dalszej nauki i wychodzi na to ze tylko zyskalem :)
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  studia IT to jest przyszłość, jeden z niewielu kierunków w które warto zainwestować swój czas jak i pieniądze. Osobiście po studiach, warto znaleźć konkretny staż, a w tej kwestii polecam firmę Atos - pewny socjal, wysokie wynagrodzenie, i ludzie z pasją - ciekawe miejsce :)