Aplikacje mobilne

Instagram przypadkowo przechowywał usunięte rok wcześniej zdjęcia

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Serwisy społecznościowe często pojawiają się na cenzurowanym jeśli chodzi o kwestie prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Tym razem padło, nie pierwszy raz zresztą, na Instagram.

Instagram przechował zdjęcia, które użytkownik usunął rok wcześniej

Pewnie słyszeliście, że coś wrzucone do sieci już z niej nie zniknie. Instagram postanowił się do tego przychylić, oczywiście przez przypadek. Fotograficzny serwis społecznościowy ma w regulaminie zapis mówiący o tym, iż usuwane treści mogą być przechowywane jeszcze przez nawet 90 dni od momentu, w którym użytkownik decyduje się na ich pożegnanie. To maksymalny termin, po upływie którego teoretycznie wszystko powinno zniknąć.

Rzeczywistość okazała się inna. Zajmujący się bezpieczeństwem w sieci Saugat Pokharel odkrył poważne uchybienie we wspomnianym zapisie. Pobierając archiwum swojego konta odkrył, iż znajdowały się tam zdjęcia i prywatne wiadomości usunięte przez niego rok wcześniej. Temat wypłynął teraz, chociaż to problem (tak określił to Instagram), który został rozwiązany w listopadzie 2019 roku, wkrótce po jego zgłoszeniu. Problem, bo Instagram takiego działania oczywiście nie planował.

Znaleziono błąd, Facebook nagradza

Nie jest to pierwsza sprawa związana z portalem społecznościowym i prywatnością użytkowników, zapewne także nie ostatnia. Swojego czasu niemal identyczny problem został zgłoszony przez jednego z użytkowników Twittera.

W tym przypadku Facebook nie tylko zapewnia o załataniu luki, ale również nagradza znalazcę. Saugat Pokharel otrzymał 6000 dolarów po zgłoszeniu luki za pomocą programu mającego na celu właśnie zachęcanie do podobnego działania i pomoc w ulepszaniu Instagrama. Dobrze, że powstał. Szkoda, że ktokolwiek musi z niego korzystać.

Źródło: digitaltrends

Warto zobaczyć również:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  19
  Przypadkowo ;>
 • avatar
  Dragonik
  9
  Rozumiem parę dni ale rok? z kogo oni chcą głupiego zrobić?
 • avatar
  sn00p
  5
  Mówią że, jak raz coś wrzucisz do internetu to zostanie tam na zawsze :)
 • avatar
  BariGT
  5
  Innemu medium społecznościowemu udowodniono, ze handlował prywatnymi wiadomościami użytkowników - chłopaki wydali równie kretyńskie oświadczenie - "że to przypadkowo i że oj tam oj tam" i wszystko wróciło do normy. Pamiętajcie: jesli coś jest za darmo to WY jesteście towarem :)
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Korporacje zasysające dane prywatne użytkowników i "przypadek".... jaaaasne.
  Och nerdy nerdy, naiwność w świecie IT jest momentami miażdżąca.
 • avatar
  develoop
  1
  Ahh jak ja tęsknie za tymi czasami gdzie każdy mógł sobie zrobić swoją prostą stronę w HTML, były edytory, były hostingi, było fajnie. Dzisiaj ludzie stali się leniwi i wygodni jednocześnie. (mniej myślący też)
 • avatar
  kitamo
  0
  Jeden użytkownik. Juz widze jak kreca biznes fotkami z kibla albo jakimis gównianymi zdjęciami żarcia w knajpach.
 • avatar
  kokosnh
  0
  motyw jest dość prosty, mają archiwa / backupy i nie chcą /mogą w nich grzebać, tylko ustawili nadpisywanie po 3 miesiącach, ale jak widać się nie nadpisało...

  Oczywiście to tylko moje domysły, ale raczej prawdziwe.
 • avatar
  maaaad
  0
  Przypadkowo... Buhahahahah