Procesory

Intel oficjalnie zapowiedział procesory Broadwell

przeczytasz w 1 min.

Jeszcze w rym roku zadebiutuje nowa generacja procesorów Core.

Intel Broadwell prezentacja IDF 2013

Intel oficjalnie ogłosił, że już rozpoczął produkcję procesorów Broadwell w 14-nanometrowym procesie technologicznym i jeszcze w tym roku nastąpi premiera pierwszych przedstawicieli nowej generacji.

Plany ogłosił Brian M. Krzanich wraz z wynikami finansowymi za pierwszy kwartał bieżącego roku. W oficjalnym oświadczeniu CEO koncernu Intel czytamy: „...rozpoczęliśmy produkcję w 14-nanometrowym procesie technologicznym i jesteśmy na dobrej drodze, aby wprowadzić generację Broadwell w drugiej połowie tego roku.”

Modele 5-tej generacji mają być tzw. krokiem TICK w strategii producenta, a więc nadal będą bazować na mikroarchitekturze Haswell, lecz już zostaną wyprodukowane w 14-nanometrowej litografii (obecne modele Haswell są wykonane w 22-nanometrowej).

Czego zatem powinniśmy się zatem spodziewać? Wyższej wydajności, przy jednoczesnym obniżeniu poboru energii elektrycznej, która w urządzeniach mobilnych przełoży się na dłuższy czas pracy na wbudowanym akumulatorze. Niedawno producent zapowiedział również zintegrowanie swojej topowej grafiki Iris Pro również w modelach dla komputerów stacjonarnych (montowanych w podstawce).

Intel plany wydawnicze procesorów Core Y

Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsze na rynku pojawią modele z serii Core i3, i5 i i7 dla urządzeń mobilnych – w tym przypadku będą to energooszczędne wersje z serii Y. Na pierwszych przedstawicieli dla komputerów stacjonarnych najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać do początku przyszłego roku.

Źródło: ComputerBase, Yahoo, Intel, PCPerspective (foto)

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  daker836
  22
  coś czuje ze 14 nm zostanie z nami na dłużej niż 22nm
  • avatar
   Clover
   9
   Czekam na i7 5770K :D
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Żeby wsadził tego najmocniejszego irisa do i3 to bym kupił
    • avatar
     abukiewicz
     1
     Jeśli nie będą powstawały smuklejsze urządzenia z mniej pojemnymi akumulatorami to czas pracy się rzeczywiście wydłuży. A jak nadal będzie pęd do zmniejszania wagi oraz gabarytu produktu, to użytkownik nawet nie odczuje tego wydłużonego czasu pracy....
     • avatar
      mjwhite
      1
      fajny tylko że to na rynek mobilny, desktop to pewnie połowa 2015 albo i wcale.
      • avatar
       marcin_kg
       1
       To żadne TICK już nie jest. Strategia "TICK-TOCK" przepadła wraz z wprowadzeniem Haswell Refresh po raz kolejny w 22 nm.
       No chyba że Intel jest zdania, że to się nie liczy?
       • avatar
        marcin_kg
        0
        Zapomnij. Raz wysokie TDP, dwa wysoka cena.
        • avatar
         Konto usunięte
         -3
         Jak ja bym chciał, aby Sony i Microsoft postawili na Intela i Nvidie i wypuścili nowe konsole pod koniec roku, bazujące na architekturach Broadwell i Maxwell, odpowiednio w 14 i 20 nm, wtedy Watch_Dogs nadal by wyglądał jak na traileru z 2012 roku, a tak Ubisoft musiał obciąć część efektów, bo podzespoły AMD dostały zadyszki!