Procesory

Intel buduje potężną fabrykę procesorów – ma przypominać małe miasto

przeczytasz w 2 min.

Problemy z dostawami półprzewodników to ogromny problem, któremu chce się przeciwstawić firma Intel. Gigant ogłosił plany budowy megafabryki procesorów, która ma pomóc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie producentów elektroniki.

W ubiegłym roku firma Intel ogłosiła nową strategię produkcji półprzewodników IDM 2.0, która miała pomóc rozwiązać niedobory na rynku oraz zwiększyć innowacyjność produktów. Kluczowym elementem strategii mają być nowe fabryki półprzewodników.

Intel wybuduje potężną fabrykę procesorów w Ohio

Producent zapowiedział budowę ogromnej megafabryki procesorów (a właściwie dwóch fabryk, bo będą to dwa kompleksy zlokalizowane obok siebie) w Ohio w Stanach Zjednoczonych. Wstępne plany zakładają zainwestowanie ponad 20 mld dolarów. W przyszłości, po rozbudowanie do ośmiu kompleksów, łączna wartość inwestycji ma opiewać na kwotę 100 mld dolarów (!).

Intel - fabryka procesorów w Ohio

Budowa pierwszych dwóch fabryk ma ruszyć pod koniec 2022 roku, a produkcja półprzewodników ma zostać uruchomiona już w 2025 roku. Wiemy, że będą to zakłady przystosowane do produkcji półprzewodników z wykorzystaniem najnowszych linii technologicznych już w litografii "ery Angstremów" (Intel 18A). Układy mają być przeznaczone do różnych zastosowań, począwszy od wysokowydajnych urządzeń mobilnych po systemy wspomagające sztuczną inteligencję. Podobno chodzi też o to, by zaspokoić potrzeby rządu USA w zakresie bezpieczeństwa i infrastruktury.

Intel - plany produkcji procesorów
W najbliższych latach Intel planuje ruszyć z produkcją układów w litografii ery Angstremów - w 2024 roku w technologii 20A, a w 2025 roku w technologii 18A

Keyvan Esfarjani, starszy wiceprezes Intela ds. produkcji, łańcucha dostaw opisuje inwestycję w następujący sposób:

Fabryka półprzewodników nie przypomina innych fabryk. Budowa mega fabryki z półprzewodnikami jest podobna do budowania małego miasta, w którym powstaje tętniące życiem społeczność współpracujących usług i dostawców. Ohio jest idealną lokalizacją dla ekspansji Intela w USA ze względu na dostęp do najlepszych talentów, solidną istniejącą infrastrukturą i długą historię jako potęga produkcyjna. Zakres i tempo ekspansji Intela w Ohio będzie jednak w dużej mierze zależeć od finansowania z ustawy CHIPS.

Intel - fabryka procesorów w Ohio

Intel - fabryka procesorów w Ohio
Budowa pierwszych dwóch kompleksów ma ruszyć jeszcze w tym roku, ale w przyszłości możliwa będzie rozbudowa fabryki do ośmiu kompleksów

Szacuje się, że fabryka stworzy 3000 nowych miejsc pracy (+ 7000 dodatkowe miejsc pracy w trakcie budowy). Oczywiście to tylko początek, bo inwestycja ma przyciągnąć dziesiątki partnerów i dostawców potrzebnych do funkcjonowania biznesu.

Przy okazji warto dodać, że podobna fabryka ma powstać w Europie. Kilka typowanych lokalizacji znajduje się w Polsce, ale wg najnowszych przecieków raczej nie mamy co liczyć na wytypowanie naszego kraju.

Intel przeznacza 100 mln dolarów na kształcenie inżynierów

Sama fabryka to nie wszystko. Intel zapowiedział zaangażowanie w kształcenie wykwalifikowanych pracowników. W tym celu producent w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczy 100 mln dolarów na współpracę z uniwersytetami w Ohio, lokalnymi szkołami wyższymi i amerykańską Narodową Fundacją Nauki.

Współpraca ma obejmować szereg działań, od wspólnych projektów badawczych po tworzenie programów nauczania związanych z produkcją półprzewodników dla studiów wyższych i licencjackich.

Źródło: Intel

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Goldengecko
  16
  I pomyśleć że w Polsce też mogła by być taka fabryka i nosiła by nazwę Unitra albo Zakłady Kasprzaka
  • avatar
   Dexterr
   9
   W Polsce buduje się kościoły i hojnie wspiera finansowo Rydzyka. To jest priorytet obecnej parwicowej władzy a nie jakaś tam nauka.
   • avatar
    SerwusX
    3
    Polska do tego czasu zapłaci i takie kary za różne odawały, że spokojnie mogłaby taką fabrykę postawić u siebie. :D
    • avatar
     DeviLevi
     3
     A produkować bedą u TSMC : )
     • avatar
      Warmonger
      1
      Układów scalonych nigdy nie za wiele.
      • avatar
       owatanka
       1
       Zamiast inwestowac w bombelkowe mozna by zainwestowac w energetyke lub wlasnie polprzewodniki i czerpac z tego zyski w postaci miejsc pracy oraz wplywow z podarkow ktore zasilaly by budzet panstwa , im wiecej pracujacych mieszkancow tym nizsze podatki bo i mniejsze obciazenie pracujacych.

       Niestety bombelkowe zasila w wiekszosci obce kapitaly jedynie w czesci wracajac do budzetu w postaci podatkow bo jak ma wrocic kapital skoro wyplynal za granice a polska nieczego nie produkuje?
       • avatar
        KMN123
        1
        Do tych, którzy "widzą realną fabrykę" półprzewodników w Polsce. Zgadza się, że technologię produkcji w np. 3nm można kupić, można za 10 mld EUR zbudować fabrykę. Można wykształcić inżynierów, zatrudnić ich w tej fabryce. Pytanie podstawowe jednak brzmi: co będziemy produkować i dla kogo? Stworzymy coś nowego w architekturze CPU, GPU czy pamięci?... A może tylko moglibyśmy świadczyć usługi produkcyjne jak np. TSMC? Lecz w tym przypadku dodatkowo trzeba zadbać o kilka istotnych szczegółów, jak np. produkcja i dostawa odpowiednio czystego krzemu, inne składniki niezbędne do produkcji... Bez doświadczeń w tym zakresie, zagwarantowanych źródeł surowcowych i pozyskaniu inwestorów chętnych do zrealizowania takiego przedsięwzięcia (półprzewodniki są tylko półfabrykatami do produkcji innych urządzeń finalnych) oraz rynków zbytu cała ta dyskusja jest jałowa i bezprzedmiotowa. Dlatego między innymi produkujemy co prawda zasilacze do PC-tów, pamięci DDR do PC-tów lecz półprzewodniki do ich produkcji kupujemy w Korei, Tajwanie bo tylko to jest ekonomicznie uzasadnione. Dla żadnego z inwestorów nie jesteśmy dobrą lokalizacją do inwestowania w budowę nowej gałęzi przemysłu od podstaw. Tak było z telewizorami, samochodami i pólprzewodnikami w przeszłości...
        • avatar
         Kenjiro
         0
         Państwo na H... Może Ohio... ;-)
         • avatar
          PredatorCRO
          -2
          Zostan milionerem, kupuj w czasie bessy kiedy na rynku leje sie krew! Teraz jest najlepszy czas na zakup kryptowalut! Wymien kryptowaluty na $ w czasie hossy aby zarobic potezne pieniadze!
          Zarejestruj sie w aplikacji Crypto Com i skorzystaj z mojego linka polecajacego a dostaniesz na start az 25$ w ktyptowalucie CRO! Zmien swoje zycie i wyjdz bogatym z kryzysu!
          Pamietaj aby skorzystac z tego kodu aby otrzymac 25$ w kryptowalucie CRO!!!
          jjey2xxs9c
          • avatar
           FunkyKoval
           -3
           I pomyśleć, że lewacki mainstream zamiast inwestować w technologię, mikrolektronikę, badania to zabija gospodarkę europejską swoją meglomanią, która wychodzi głównie z Niemiec, które poświęcą Europę za wpływy i swoje interesy z Rosją.
           Obudzimy się za dekadę "zieloni" w "zielonej" Europie ale z najdroższą energią, podatkami i zacofani w stosunku do Azji i Ameryki. Będziemy większość produktów kupować z Azji i USA (jak nam sprzedadzą), Niemcy będą decydować o reszcie Europy i finansować megalomanskie i szalone wojskowe "projekty" imperialistycznej Rosji.
           • avatar
            pawluto
            -4
            Wisi mi to - I tak wolę AMD !!!
            • avatar
             qrek1
             0
             Ohio, takie państwo koło Tokio...
             • avatar
              JohnKryptoRambo
              0
              Zostan milionerem, kupuj w czasie bessy kiedy na rynku leje sie krew! Teraz jest najlepszy czas na zakup kryptowalut! Wymien kryptowaluty na $ w czasie hossy aby zarobic potezne pieniadze!
              Zarejestruj sie w aplikacji Crypto Com i skorzystaj z mojego linka polecajacego a dostaniesz na start az 25$ w ktyptowalucie CRO! Zmien swoje zycie i wyjdz bogatym z kryzysu!
              Pamietaj aby skorzystac z tego kodu aby otrzymac 25$ w kryptowalucie CRO!!!
              jjey2xxs9c
              • avatar
               WIPI1979
               0
               Kasę na kogo by byli inżynierami? Czy w świeżo upieczonych inżynierów bez doświadczenia? Czy to będą nowi niewolnicy inżynierowi, którzy będą w mieście zamkniętym jak w więzieniu?