Procesory

Nowe procesory Intel zaoferują więcej rdzeni - walka o klienta przybiera na sile

przeczytasz w 2 min.

Konkurencja na rynku potrafi czynić cuda. Modele Comet Lake-S mogą zaskoczyć nas specyfikacją - otrzymamy więcej rdzeni, ale konieczne będzie wykorzystanie nowych płyt.

Konkurencja na rynku procesorów przybrała na sile i to AMD zaczyna prowadzić w segmencie komputerów PC. Intel nie zamierza jednak odpuszczać i przygotowuje kolejne jednostki należące do 10. generacji Core – oprócz topowych modeli Cascade Lake-X, w przyszłym roku zaprezentują też mainstreamowe Comet Lake-S.

Generacja Comet Lake-S ma mieć wiele wspólnego z dotychczasowymi układami Skylake, Kaby Lake i Coffee Lake. Nadal będziemy mieli do czynienia z mikroarchitekturą Skylake, a do produkcji zostanie wykorzystana 14-nanometrowa litografia (w usprawnionej wersji).

Nowe procesory Intel zaoferują więcej rdzeni

Nie powinniśmy oczekiwać dużych zmian w architekturze procesorów, ale producent podobno zamierza konkurować w inny sposób – doczekamy się większej liczby rdzeni.

Coffee Lake-S (2018)
Rdzenie/wątki + Pamięć L3
SegmentComet Lake-S (2020)
Rdzenie/wątki + Pamięć L3
8/1616 MBCore i910/2020 MB
8/812 MBCore i78/1616 MB
6/69 MBCore i56/1212 MB
4/46 / 8 MBCore i34/86 / 8 MB
2/44 MBPentium2/44 MB
2/22 MBCeleron2/22 MB

W przypadku najsłabszych modeli Celeron i Pentium nadal będą to odpowiednio 2 rdzenie/2 wątki oraz 2 rdzenie/4 wątki, ale kolejne układy mają być wydajniejsze – otrzymamy 4 rdzeni/8 wątków w segmencie Core i3, 6 rdzeni/12 wątków w Core i5, 8 rdzeni/16 wątków w Core i7 oraz 10 rdzeni/20 wątków w Core i9. Topowe jednostki będą też cechować się wyższym współczynnikiem TDP (125 W).

Intel Comet Lake-S

Jeżeli mieliście nadzieję na upgrade sprzętu, niestety nie mamy dobrych wieści. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, procesory Comet Lake-S będą wymagały płyt głównych z podstawką LGA 1200 i chipsetami Intel 400. Nowe płyty zaoferują jednak lepsze możliwości, bo otrzymamy wsparcie dla USB 3.1 10 Gb/s, Thunderbolt 3 i Wi-Fi 6.

Kiedy premiera nowych procesorów Intel?

Czy większa liczba rdzeni pozwoli nawiązać walkę z konkurencyjnymi modelami AMD Ryzen 3000? Sytuacja może nie być taka łatwa, szczególnie w topowym segmencie, gdzie "czerwoni" oferują 12- i 16-rdzeniowe jednostki, więc sukces układów Comet Lake-S będzie zależał również od wyceny. Jakby nie było, walka obydwóch producentów powinna ucieszyć klientów.

Intel Comet Lake-S

Kiedy zadebiutują procesory Core 10. gen Comet Lake-S? Wprawdzie Intel jeszcze nie potwierdził planów wydania nowych jednostek, ale przecieki wskazują na początek przyszłego roku. Wtedy też powinniśmy poznać dokładną specyfikację, wydajność i ceny nowych modeli.

Źródło: XFastest, Twitter @ momomo_us

Warto również zobaczyć:

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dudi4Fr
    23
    I tak w ciągu trochę ponad 2 lat z i7 zrobiło się nam i3 a HEDT stało się praktycznie mainstream. To tylko pokazuje jak bardzo ten rynek potrzebował konkurencji dla monopolu Intela.
    • avatar
      wojciechu15
      15
      Nie martwcie się, ludzie jeszcze rok nadal będą wystawiać używane i7 4/8 za prawie 1000zł zanim załapią, że nowe i3 za 400zł jest równie wydajne.
      • avatar
        Emisariusz_
        9
        Pytanie: kiedy będą DDR5 ? do tego czasu nie widzę potrzeby wymiany procka
        • avatar
          AmigaPPC
          4
          Znalezione w sieci.

          Spotkanie zarządu Intela (październik 2019).

          - Cześć, jak spałeś?
          - Jak dziecko.
          - Tak dobrze?
          - No coś Ty! Całą noc płakałem i 2 razy się zesrałem.

          Myślę, że to bardzo prawdopodobny scenariusz :P
          • avatar
            Konto usunięte
            3
            hehe, Intel po prostu wymięka. bez AMD, nadal fani Intela mogliby kupić co najwyżej Gen7, być może Gen8
            • avatar
              Avantu
              3
              Czyli odblokowali hyperthreading i dodali trochę pamięci cache. Długo im to zajęło xd
              • avatar
                Eryk333
                1
                I Gitara oto chodzi.
                • avatar
                  BariGT
                  1
                  Jakie to piekne. W 2016 za 10C trzeba było zapłacic 2000$. W połowie 2020 będą pewnie za 300$ :D :D
                  • avatar
                    DragonRed
                    1
                    Zawsze coś bo jak się nie da to i 10/20 można wychwalać.Intel niestety musi poczekać by zaoferować tą samą moc obliczeniową w jednym CPU co daje w tej chwili AMD.
                    Kiedyś przejście z jedno wątkowych aplikacji na te obsługujące 4 wątki to było coś ale to już od dawna przeszłość.Zobaczymy , w którym miejscu zatrzyma się branża gier komputerowych chcąc okiełzać moc nie tylko GPU ale i CPU , które teraz się nudzi często w grach.
                    • avatar
                      magnat_flexus
                      0
                      Intel się nie wysila.Za 2 lata AMD będzie miało w standardzie 16 rdzeni a intel będzie dopiero wprowadzał mainstreamowe 12c/24t w przyzwoitej cenie poniżej 2700zł w dniu premiery. Sępią tych rdzeni dlatego jak będę robił upgrade z mojego i7 4c/8t to chyba od razu na 16c/32t od amd. Ale poczekam jeszcze ze 2-3 lata zobaczymy co wyjdzie.Nie ma pośpiechu.Amerykańce walą w kulki tak samo nvidia i ich rtx 2080 (którego kupiłem po 2 latach czekania na nową generację) to im się eksperymentów zachciało z ray tracingiem i kosmicznymi cenami nowych kart ,tylko po to żeby wkrótce wypuścić karty "super" 10% wydajniejsze i z 20% niższą ceną gdzie już od 4 lat przymierzałem się do nowej karty ale nic nie wychodziło.Tym razem zaczekam aż Intel zaoferuje 16c/32t poniżej 3k zł a amd już pewnie po 20+ c będzie oferował w tej samej cenie. Wygra wydajniejszy na chwilę zakupu(i już nie do gier jak poprzednio - bo z nimi skończyłem - same mikrotransakcje i dojenie z kasy na wszelkie możliwe sposoby i jeszcze im mało,co rusz różne firmy próbują przesuwać granice coraz dalej - zysk ponad dobre imię firmy.Trzeba wiedzieć kiedy odpuścić i kiedy z konsumenta robi się krowę dojną nawet się z tym nie kryjąc).