Procesory

Chińczycy przetestowali procesor Intel Core i9-13900K. To będzie piekielnie gorący sprzęt

przeczytasz w 2 min.

Przed nami premiera nowej generacji procesorów Intel, które mają zastąpić obecne jednostki 12. generacji. W sieci pojawia się coraz więcej przecieków, wskazujących na bardzo dobre osiągi układów.

Chodzi o modele Intel Core 13. generacji (Raptor Lake), które były zapowiadane jako kolejny krok w ewolucji procesorów – docelowo mają one zastąpić świetne modele Core 12. generacji (Alder Lake).

Producent zdradził, że jednostki zaoferują więcej rdzeni (a przez to też znaczny przyrost wydajności). Co ważne, układy mają być kompatybilne z obecną platformą LGA 1700, a do tego będą wspierać nowe moduły M.2 AI.

Intel Raptor Lake

Testy Core i9-13900K – nadchodzi nowy król wydajności

Wprawdzie premiera generacji Raptor Lake została zaplanowana na kolejne miesiące, ale już od jakiegoś czasu krążą próbki inżynieryjne procesorów (niektóre z nich są dostępne na czarnym rynku).

Intel Core i9-12900KF vs Intel Core i9-13900K QS

Na chińskim portalu bilibili pojawił się test przedprodukcyjnej wersji procesora Core i9-13900K (QS), czyli topowego przedstawiciela nowej serii. Układ został wyposażony w 8 rdzeni typu P-Core i 16 rdzeni typu E-Core (mamy zatem 8 dodatkowych rdzeni 8 typu E-Core względem generacji Alder Lake). Współczynnik TDP to wprawdzie 125 W, ale maksymalny limit mocy ustawiono na poziomie 250 W.

Procesor został przetestowany na płycie głównej ASUS ROG Maximus Z690 Extreme, pamięciach DDR5-6400 i karcie graficznej GeForce RTX 3060 Ti. Do chłodzenia procesora wykorzystano 360-milimetrowy zestaw AiO Thermalright AIO Frozen Magic 360.

Wydajność procesora Core i9-13900K porównano do modelu Core i9-12900KF, czyli najwydajniejszego przedstawiciela obecnej generacji Alder Lake (nie licząc specjalnego modelu Core i9-12900KS). Wyniki wydajności wyglądają tutaj bardzo obiecująco.

Intel Core i9-12900KF vs Intel Core i9-13900K - wydajność

W benchmarku Cinebench R23 nowy procesor po prostu zmasakrował poprzednika - w teście jednordzeniowym jest wydajniejszy prawie o 14%, zaś w teście wielordzeniowym o ponad 40% (!). Robi wrażenie!

Intel Core i9-12900KF vs Intel Core i9-13900K - wydajność

Warto zwrócić uwagę na inne testy – przewaga pojedynczego rdzenia oscyluje w granicach 10-14%, a wszystkich rdzeni w granicach 36 – 51% (z wyjątkiem w teście CB20, gdzie różnica jest ponad 2,5-krotna).

Intel Core i9-12900KF vs Intel Core i9-13900K - porównanie wydajności zegar w zegar

Co ważne, przewaga wydajności ma wynikać z większej liczby rdzeni i ich wyższego taktowania. Przy pomiarach „zegar w zegar” stary i nowy model oferują bardzo podobne osiągi.

Intel Core i9-13900K - temperatury

Warto jednak zaznaczyć, że procesor generował ogromną ilość ciepła (pobór mocy całego układu miała sięgać nawet 420 W – w takiej sytuacji nawet 360-milimetrowe chłodzenie AiO okazało się za słabe, bo procesor osiągał temperaturę 100 stopni Celsjusza i wykazywał throttling).

Wygląda więc na to, że nowa generacja procesorów przyniesie potężny wzrost wydajności - bardzo możliwe, że poznamy nowego króla wydajności (aczkolwiek AMD zapowiada też premierę modeli Ryzen 7000). Premiera zapowiada się gorąco... i to dosłownie, bo będzie to okupione bardzo wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i dużą ilością generowanego ciepła.

Źródło: bilibili, VideoCardz

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fa_sol
  11
  W sumie spoko, jakby zrobić chłodzenie wodne z radiatorem wielkości kaloryfera, to w zimie zaoszczędzi się na ogrzewaniu.
  • avatar
   Shiriu89
   9
   Idealnie w kontekście nadchodzących podwyżek energii elektrycznej...
   • avatar
    FunkyKoval
    7
    W sumie nie rozumiem aż takiego entuzjazmu z testów, jeżeli nawet desktopowy CPU wpada w throttling to jakie będzie jego zastosowanie oprócz typowych entuzjastów, którzy najwyżej przerobią swoje obudowy i pograją czy porobią inne głupoty, na które chwilowe problemy nie bedą miały wpływu ale oczywiście muszą liczyć się z wydatkami od CPU po specjalne chłodzenie.
    I znowu powiedziałbym, że taki CPU musi na siebie zarabiać ale jak zastosować go w systemach produkcyjnych kiedy prawdopodobieństwo awarii jest duże, pomijam już przegrzewanie i throttling ale jaka zywotnosć będzie tego CPU przy takich paramaterach pracy ?
    Zastosowanie systemów z zabezpieczeniem czyli celowe spowalnianie zegarów CPU itp. nie ma tutaj sensu, nie poto kupuje się topowy CPUaby go celowo blokować.
    • avatar
     Alfred
     6
     I to ma być postęp ? Wracamy do Prescottów i Tejasów. Powinni robić procesory z max. TDP 75-120W.
     • avatar
      MokryN
      3
      To chyba żarty? Połącz to teraz z 4090 Ti i będzie jakieś 1000W ciągnęło. Mój 5600x z 3080 to maksymalnie 380W i to już dla mnie dużo! Prawdziwy postęp to będzie jak desktop będzie max 200W i 2razy szybszy od mojego. Laptop to max 20W, cały. Teraz to widać że utknęli technologicznie.
      • avatar
       piomiq
       0
       A skoro gorący to znaczy, że prądu mało nie będzie pobierał, a prąd ostatnio zdrożał.
       Widać od razu efektywność energetyczną nowych procesorów.
       Także te procesory to będzie 2 w 1, bo drugą funkcja może być ogrzewanie dla bogatych :P
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        czy pójdzie na tym tetris?