Procesory

Intel Core i9-9900K - pierwsze wyniki wydajności topowego procesora Coffee Lake

przeczytasz w 1 min.

Core i9-9900K ma być najwydajniejszym procesorem dla mainstreamowej platformy Intela. Pierwsze wyniki wydajności wyglądają obiecująco - układ bez problemu powinien pokonać konkurencyjne jednostki Ryzen 7.

Coraz większymi krokami zbliża się premiera nowych procesorów Intel Coffee Lake – 8-rdzeniowego Core i7-9700K i 8-rdzeniowego/16-wątkowego Core i9-9900K. W sieci pojawiły się pierwsze wyniki wydajności mocniejszej jednostki.

9900K ma być topową propozycją dla mainstreamowej platformy „niebieskich” (LGA 1151). Układ został wyposażony w 8 rdzeni/16 wątków – co prawda taktowanie bazowe wynosi zaledwie 3,1 GHz, ale w trybie Boost może ono wzrosnąć nawet do 5,0 GHz. Oprócz tego przewidziano 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4 i 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). Wszystko to przy zachowaniu współczynnika TDP na poziomie 95 W.

ModelIntel Core i7-8700KIntel Core i7-9700K*Intel Core i9-9900K*
GeneracjaCoffee Lake-S / 14 nmCoffee Lake-S / 14 nmCoffee Lake-S / 14 nm
Rdzenie/wątki6/128/88/16
Taktowanie/Turbo3,7/4,7 GHz3,6/4,6 GHz3,1/5,0 GHz
Pamięć L26x 256 KB8x 256 KB8x 256 KB
Pamięć L312 MB12 MB16 MB
Kontroler pamięciDDR4-2666DDR4 ?DDR4 ?
Układ graficznyUHD 630??
Odblokowany mnożnikTAKTAKTAK
TDP91 W95 W95 W
Cena$359??
*specyfikacja nieoficjalna   

Dodatkowym atutem nowego procesora ma być lutowany odpromiennik ciepła, który pozwoli sprawniej odprowadzać ciepło i przełoży się na lepszy potencjał na podkręcanie.

Intel Core i9-9900K - 3DMark Time Spy

W sieci znaleźliśmy pierwsze wyniki wydajności nowej jednostki (jeszcze w wersji inżynieryjnej dlatego jego oznaczenie to Genuine Intel Core 0000). Testy przeprowadzono na płycie głównej ASUS Z370-F STRIX Gaming.

Intel Core i9-9900K - 3DMark Time Spy

Układ został przetestowany w benchmarku 3DMark Time Spy, gdzie uzyskał wynik 10718 punktów CPU Score (a więc o około 35% więcej niż model Core i7-8700K i o około 17% więcej niż Ryzen 7 2700X). Warto jednak zauważyć, że test Time Spy nie radzi sobie z obsługą procesorów posiadających więcej niż 10 wątki, więc osiągi procesora mogły zostać przekłamane.

Jak w rzeczywistości wypadnie Core i9-9900K? Tego pewnie dowiemy się w ciągu najbliższych tygodni, gdy 8-rdzeniowce oficjalnie zadebiutują na rynku, a w sieci pojawią się niezależne testy wydajności.

Źródło: Guru3D, WCCFTech

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Finear
    3
    >co prawda taktowanie bazowe wynosi zaledwie 3,1 GHz

    nie wiadomo tego, pomijając ze to mało prawdopodobne to te 3.1ghz to albo taktowanie próbki inżynieryjnej albo bład odczytu programu co zdarza się często w przypadku testowania przedpremierowego
    • avatar
      Dudi4Fr
      3
      Tak jak pisałem kiedyś, nawet jeśli jesteś hardcorowym fanem Intel'a i prędzej popełnisz samobójstwo niż dotkniesz procka od AMD dziękuj im za powrót do postępu i ewolucji na tym rynku. Niecałe 2 lata od premiery Ryzen 1 a jest opcja na 8c/16t OC 5.0 i to jeszcze lutowane od Intela w mainstream.

      Bez AMD nie byłoby na to opcji nawet w 2030. Do tego AMD już się szykuje na 7nm wiec Intel musi skończyć z swoim Skylake++++ w 14nm.

      Co do samego procka, już 8700K nieźle zamiata w grach. Te 2 dodatkowe jajka pomogą w zastosowaniach profesjonalnych i grach z optymizacją pod więcej wątków które pewnie przyjdą wraz z nowa generacja konsol.
      • avatar
        r_e_s_e_t
        1
        Swoją drogą ciekawe czy intel też wyda mobilnego 8c/16c 55W? Konsumenckie procki S1151, Xeony E3 i mobilne H są produkowane z tego samego wafla. Dotychczas te same układy były oferowane we wszystkich 3 segmentach. Na dodatek topowy procek mobilny zazwyczaj kosztował 999$, a 8950HK został wyceniony na 550$ wiec ze sporym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się mobilnego 8c/16t jako pseugo-nową generację(numerki).
        • avatar
          Ghola
          -1
          "Dodatkowym atutem nowego procesora ma być lutowany odpromiennik ciepła"

          Kiedyś to był standard, to Intel ostatnimi czasy cuduje z tym. Kumpel z pracy ostatnio zakupił już chłodzenie wodne do swojego CPU Intela a i tak nadal się zbyt mocno grzeje jego procek.

          Troszkę rymu: W życiu nie kupię procka który ma gluta zamiast luta ;)
          • avatar
            Konto usunięte
            -2
            Widać, że Intel ma poważne tarapaty - ciekawe tylko czy dołoży do najnowszych procesorów, aby AMD mu za daleko nie uciekło.

            O Tym, że Intel nie ma nic, aby odpowiedzieć AMD świadczy przede wszystkim ten test - wybrali taki, który przekłamuje wydajność wielowątkową (więc atut AMD), a mimo to są tylko o 17% od konkurenta - tylko, że Ryzen 7 2700X ma 4,3 GHz w trybie turbo, a Intel 5 GHz, więc o ponad 16% szybciej taktuje. Świadczyć to może o tym, że AMD zdeklasowałoby intela w wielowątkowości.
            Kolejną sprawą jest TDP - 95W przy śmiesznym taktowaniu 3,1 - przecież widać, że to tylko nabijanie statystyk, że 8-jajowiec ma poniżej 100W i żaden procesor nie będzie tak pracował. Jak bdzie w IDLE to będą zegary skręcone, a TDP kilkanaście W, a jak będzie pracował to TDP będzie pewnie z 200W i z komputera zrobimy piekarnik, a znając intela to wydajność w dłuższym czasie mocno spadnie.
            Jak słabo skalowalne są intele widać po Xeonach - albo dużo rdzeni, albo duże zegary.

            Powiedzmy sobie szczerze, teraz rozwój oprogramowania idzie w stronę wielowątkowości - intel ze swoją architekturą nie przewidział tego kilkanaście lat temu - bo ciężko było to przewidzieć. AMD na wielowątkowość stawiało od bulldozerów, ale to był mocny falstart, a przyzwoitymi APU nie zawojowali rynku.
            Dziś sytuacja jest inna, już korzysta się z wielowątkowości i coraz więcej aplikacji się o to opiera. Intel I-core idzie do lamusa, pytanie tylko jaka będzie nowa architektura intela.
            • avatar
              Dreggo
              0
              Będzie i9-9900 bez K?
              • avatar
                Zacznij
                0
                Nie rozumiem zastosowania dwu-kanałowego kontrolera pamięci...
                Przecież to i9, procesor do zastosowań półprofesjonalnych, gdzie przepustowość pamięci często jest wąskim gardłem.
                • avatar
                  FennPL
                  0
                  Jak dla mnie nazewnictwo bez sensu
                  Ostatni sensowny był skylake, od tego czasu zero zmian architektury,a już 3 generacje w nazwie polecieli....