Dyski

Intel i superszybkie SSD

przeczytasz w 2 min.

Intel zaprezentował swój drugi dysk Solid State Drive (SSD). Przedstawiona wersja to model „korporacyjny” (czyt. bardzo drogi), którego oznaczenie brzmi: X-25 Extreme. Novum ma co prawda mniejszą pojemność niż poprzedni dysk SSD Intela, ale oferuje za to lepsze parametry pracy.

Dysk X-25 Extreme opiera się na technologii NAND Flash SLC (Single-Level Cell). Zaprezentowany 2,5-calowy magazyn danych pracuje z interfejsem SATA II i – jak twierdzi Intel – zapewnia odczyt danych na poziomie 250 MB/s oraz zapis wynoszący 170 MB/s. Wychodzi więc na to, że dyski SSD Intela są prawdopodobnie jednymi z najszybszych, o ile nie najszybszymi, jakie możemy obecnie znaleźć na rynku.

Najnowszy dysk zużywa więcej energii elektrycznej niż poprzedni SSD Intela adresowany na rynek mainstream (dla masowego odbiorcy) – blisko 2,4 W w obciążeniu lub, gdy porównamy go do innych urządzeń, niemal tyle samo co 1,8-calowy, tradycyjny napęd HDD. Co jednak istotne, gdy porównamy nowość Intela do twardego dysku 2,5”, w dodatku wersji korporacyjnej, okaże się, że SSD X-25 Extreme potrzebuje ok. 60 proc. mniej energii niż twardziel.

Produkty z serii „Extreme”, jeśli chodzi o Intela, nigdy nie należały do tanich. Nie inaczej jest w przypadku dysków SSD – nie ma co oczekiwać rozsądnych (z punktu widzenia typowego użytkownika komputera) cen. Dlatego za wersję 32 GB zapłacimy 695 dol., podczas gdy 80-gigabajtowy dysk SSD kosztuje 595 dol. Co oczywiste, mniej pojemny model zalicza się do serii Extreme, ma też znacznie lepsze parametry pracy (prędkość odczytu, zapisu danych).

Jeśli ktoś poszukuje superszybkiego dysku SSD, powinien zwrócić także uwagę na to, co ma do zaoferowania inna firma. Dysk Fusion IO ioXtreme, który wkrótce trafi do sprzedaży, zaoferuje 80 GB miejsca na dane i współpracę z PCI-Express, co oznacza, że będzie szybszy niż dysk Intela wykorzystujący interfejs SATA II. Producent deklaruje, że możemy oczekiwać – uwaga, uwaga – odczytu na poziomie ok. 700 MB/s i zapisu rzędu 500 MB/s. Cena? Dla niektórych zdecydowanie zaporowa, wręcz abstrakcyjna: nie mniej niż 1000 dol.

Źródło:TG Daily.com

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Darkeners
  0
  Chyba jest błąd w cenach, bo z tego co widze, wersja 80Gb jest nansza od tej 32 ;P
  • avatar
   ElFi_
   0
   Te 700 i 500MB/sec to z i do cachu zapewne....
   • avatar
    Dzban
    0
    Nie, to wartości rzeczywiste. Dyski flash mają czas dostępu jak cache zwykłych więc nie wiem o co ci chodzi.
    • avatar
     Gothar
     0
     Dysk podpinany do PCI-EXPRESS? Mało mobilny, wręcz na stałe montowany i przez wszystkich zapomniany (chyba że się zepsuje).
     • avatar
      celorum
      0
      No proszę, staniał 2,5 razy. Ale i tak jest za drogi.
      Jakby sprzedawali np. 8GB to bym kupił od razu pod mojego xp.
      Ciekawe ,że co artykuł io-drive ma coraz wolniejszy zapis, najpierw 700MB/s, potem 600 teraz 500.
      • avatar
       celorum
       0
       Pewnie jak trafi do sklepów to będzie miał transfery tak jak inne ssd.