Karty graficzne

Intel wydaje pierwszą kartę graficzną Xe do komputerów - tego modelu nie wykupią górnicy kryptowalut

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
33 komentarze Dyskutuj z nami

Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy! Karty graficzne Intel pojawią się na rynku. Nie są to jednak takie modele, jakich moglibyśmy się spodziewać…

Firma Intel już od jakiegoś czasu rozwija układy graficzne z rodziny Xe. Początkowo pojawiły się one w procesorach Tiger Lake jako zintegrowany układ Iris Xe, a następnie zostały wydane jako samodzielny chip Iris Xe MAX do laptopów. Teraz układ pojawi się także w komputerach stacjonarnych.

Intel wydaje kartę graficzną dla komputerów stacjonarnych

Mowa o karcie Intel Iris Xe DG1, która bazuje na architekturze Xe-LP (10 nm SuperFin) – układ składa się z 80 bloków obliczeniowych i dysponuje 4 GB pamięci LPDDR4x 128-bit. Do komunikacji z komputerem wykorzystano złącze PCIe 4.0 x4.

Intel DG1

Co prawda producent nie ujawnił szczegółów dotyczących możliwości akceleratora, ale nie powinniśmy się spodziewać nowego „demona wydajności” – realnie oczekujemy osiągów zbliżonych do zintegrowanej grafiki z procesorów Tiger Lake. Cóż, przynajmniej możemy być pewni, że górnicy nie wykupią kart Intela :-).

Karta oferuje wsparcie dla sprzętowego kodowania i dekodowania wideo (w tym kodeka AV1), a do tego oferuje trzy wyjścia wideo: DVI, DisplayPort 1.4 i HDMI 2.0b - możliwe jest tutaj wyświetlanie obrazu w HDR, a do tego zapewniono obsługę technologii Adaptive Sync. Układ pozwala również na sprzętową akcelerację głębokiego uczenia.

Pierwsi producenci już przygotowują karty graficzne Intel Iris Xe DG1 

Wiemy, że Intel nawiązał współpracę m.in. z firmami ASUS i Colorful, które przygotują autorskie wersje karty Intel Iris Xe DG1 (poniżej prezentujemy ich zdjęcia).

ASUS DG1-4G

Jeżeli jakimś cudem jesteście zainteresowani kartą, to niestety nie mamy dobrych wieści na temat dostępności – sprzęt będzie dostarczany integratorom systemów, gdzie będzie częścią gotowych zestawów komputerowych.

Colorful Intel DG1

Problemem może być również kwestia kompatybilności. Kartę można uruchomić tylko na konfiguracjach z procesorem Intel Core 9. lub 10. generacji i płytą główną z chipsetem H310C, B365, H410 i B460 (do obsługi konieczny będzie specjalny BIOS).

Większe zainteresowanie powinny wzbudzić karty Intel Xe HPG, które zaoferują lepsze osiągi. Pierwsze modele podobno zadebiutują jeszcze w tym roku.

Źródło: HardwareLuxx, Legit Reviews

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mario2k
  Ta karta ma prawo bytu przy cenie 10kg pomidorów
  13
 • avatar
  Abgan
  >Problemem może być również kwestia kompatybilności

  Co ten Intel? Karty graficzne na PCIE są na rynku od przeszło dekady, czemu ich karta nie może działać tak jak inne, tylko wymaga konkretnego CPU i konkretnych chipsetów, ze specjalnym BIOSem? Jakoś karty od AMD działają w każdym złączu PCIE, że Nvidii nie wspomnę. Ta karta od Intela to jakaś upośledzona jest, czegoś nie ma i musi korzystać z części mocy CPU (albo jakichś spec-instrukcji dodanych w 9 generacji Core)?
  10
 • avatar
  Andrzej81
  tytuł - której nie kupisz
  po co komu karta o wydajności Integry z tych procesorów bez p
  2
 • avatar
  awesome1337
  >Problemem może być również kwestia kompatybilności

  nie wiem czy to problem jeżeli karta będzie dostępna tylko w gotowych zestawach które ten warunek już będą spełniać
  1
 • avatar
  KENJI512
  Nie wykupią, bo się nie opłaca, badziewie...

  Jakby wydali coś na miarę RTX 3060Ti, z obsługą Ray Tracingu, to już by ich nie było...
  1
 • avatar
  greghostor
  Pójdzie na tym pasjans?
  1
 • avatar
  lkozierowski
  karty do Tetrisa ?
  1
 • avatar
  fox28
  hihihihihihi
 • avatar
  Gnom_Z_Piany
  na rynku niestety brakuje średniaków. lowendy są w integrach, tzw. APU. lowendy w chipsetach to stety czy niestety przeszłość, w sumie lepiej że to jest w APU. za to producenci zasypują nas niedostępnymi grafikami z górnej półki, bardzo drogimi ponad miarę. jakoś nikt się nie bierze za produkcję średniaków, pomimo że z tego jest najwięcej kasy. chyba po raz pierwszy zaczynam chwalić intela, znienawidzonego za dozowanie technologii kroplówką podczas zapaści AMD.

  aha komunikat do minusowych przegrywów. minusujcie, pokazujcie że przegrywacie ;)
  -1
 • avatar
  Ahura
  to przecież krzak który pójdzie tylko na sprzęcie który ma integrę o podobnej mocy xDDD