
Intel wydaje pierwszą kartę graficzną Xe do komputerów - tego modelu nie wykupią górnicy kryptowalut
Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy! Karty graficzne Intel pojawią się na rynku. Nie są to jednak takie modele, jakich moglibyśmy się spodziewać…
Firma Intel już od jakiegoś czasu rozwija układy graficzne z rodziny Xe. Początkowo pojawiły się one w procesorach Tiger Lake jako zintegrowany układ Iris Xe, a następnie zostały wydane jako samodzielny chip Iris Xe MAX do laptopów. Teraz układ pojawi się także w komputerach stacjonarnych.
Intel wydaje kartę graficzną dla komputerów stacjonarnych
Mowa o karcie Intel Iris Xe DG1, która bazuje na architekturze Xe-LP (10 nm SuperFin) – układ składa się z 80 bloków obliczeniowych i dysponuje 4 GB pamięci LPDDR4x 128-bit. Do komunikacji z komputerem wykorzystano złącze PCIe 4.0 x4.
Co prawda producent nie ujawnił szczegółów dotyczących możliwości akceleratora, ale nie powinniśmy się spodziewać nowego „demona wydajności” – realnie oczekujemy osiągów zbliżonych do zintegrowanej grafiki z procesorów Tiger Lake. Cóż, przynajmniej możemy być pewni, że górnicy nie wykupią kart Intela :-).
Karta oferuje wsparcie dla sprzętowego kodowania i dekodowania wideo (w tym kodeka AV1), a do tego oferuje trzy wyjścia wideo: DVI, DisplayPort 1.4 i HDMI 2.0b - możliwe jest tutaj wyświetlanie obrazu w HDR, a do tego zapewniono obsługę technologii Adaptive Sync. Układ pozwala również na sprzętową akcelerację głębokiego uczenia.
Pierwsi producenci już przygotowują karty graficzne Intel Iris Xe DG1
Wiemy, że Intel nawiązał współpracę m.in. z firmami ASUS i Colorful, które przygotują autorskie wersje karty Intel Iris Xe DG1 (poniżej prezentujemy ich zdjęcia).
Jeżeli jakimś cudem jesteście zainteresowani kartą, to niestety nie mamy dobrych wieści na temat dostępności – sprzęt będzie dostarczany integratorom systemów, gdzie będzie częścią gotowych zestawów komputerowych.
Problemem może być również kwestia kompatybilności. Kartę można uruchomić tylko na konfiguracjach z procesorem Intel Core 9. lub 10. generacji i płytą główną z chipsetem H310C, B365, H410 i B460 (do obsługi konieczny będzie specjalny BIOS).
Większe zainteresowanie powinny wzbudzić karty Intel Xe HPG, które zaoferują lepsze osiągi. Pierwsze modele podobno zadebiutują jeszcze w tym roku.
Źródło: HardwareLuxx, Legit Reviews
Zobacz więcej o kartach graficznych:
Komentarze
33Co ten Intel? Karty graficzne na PCIE są na rynku od przeszło dekady, czemu ich karta nie może działać tak jak inne, tylko wymaga konkretnego CPU i konkretnych chipsetów, ze specjalnym BIOSem? Jakoś karty od AMD działają w każdym złączu PCIE, że Nvidii nie wspomnę. Ta karta od Intela to jakaś upośledzona jest, czegoś nie ma i musi korzystać z części mocy CPU (albo jakichś spec-instrukcji dodanych w 9 generacji Core)?
po co komu karta o wydajności Integry z tych procesorów bez p
nie wiem czy to problem jeżeli karta będzie dostępna tylko w gotowych zestawach które ten warunek już będą spełniać
Jakby wydali coś na miarę RTX 3060Ti, z obsługą Ray Tracingu, to już by ich nie było...
aha komunikat do minusowych przegrywów. minusujcie, pokazujcie że przegrywacie ;)