Ciekawostki

Intel: smartfonowe kamery 3D RealSense i sterowane gestami „pająkoboty”

przeczytasz w 1 min.

Dwie ciekawostki z zakończonych niedawno targów Intel Developer Forum 2015.

Intel 3D RealSense smartfon

Na początku ubiegłego roku firma Intel zaprezentowała kamerę 3D RealSense. Był to pierwszy na świecie zintegrowany moduł łączący funkcje dwuwymiarowego rejestrowania obrazu i trójwymiarowego pomiaru głębi. W efekcie urządzenia mogą dzięki niemu postrzegać głębię obrazu na zasadzie podobnej do ludzkiego oka. Kamera została wyposażona w kolorową matrycę o rozdzielczości Full HD oraz dokładny czujnik głębi – potrafi dzięki temu wykryć nawet nieznaczne ruchy oraz odróżnić pierwszy plan od tła. Po co? Aby zapewnić bardziej interaktywną obsługę środowisk rzeczywistości rozszerzonej, pozwolić skanować przedmioty w 3D czy też modyfikować tło nagrania w czasie rzeczywistym.

Redakcja BBC poinformowała, że inżynierowie firmy Intel opracowali nową wersję swojej kamery 3D RealSense, która teraz jest tak mała i na tyle cienka, że mieści się bez problemu w 6-calowym smartfonie. Prototyp został zaprezentowany przez dyrektora generalnego Briana Krzanicha podczas targów IDF 2015 w Shenzhen. Nie została ona pokazana „w akcji”, ale sam pomysł, by nawet smartfonowa kamera miała tak duże możliwości naprawdę robi wrażenie. Nie wiadomo kiedy pierwsze moduły miałyby trafić do producentów urządzeń mobilnych, ale wszystko wskazuje na to, że warto na ten moment czekać.

Podczas tej samej imprezy, ten sam Brian Krzanich zaprezentował także nowy moduł Curie stworzony z myślą o gadżetach ubieralnych (wearables). Za jego pomocą możliwe jest sterowanie obiektami poprzez gesty. W celu prezentacji wykorzystane zostały cztery „pająkoboty”. Krzanich założył inteligentną opaskę z modułem Curie w środku i zaczął wykonywać różnego rodzaju ruchy, a roboty odpowiadały na nie zaprogramowanymi czynnościami. Na razie trudno jest się wypowiedzieć na temat działania tej technologii, ale faktycznie może z tego projektu wyniknąć coś interesującego.

Intel Curie
Kliknij, aby zobaczyć GIF

Źródło: Intel, BBC, Popular Science 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    arkonpl
    1
    Mam nadzieję, że kiedyś do trudnych prac i zadań będzie można wysłać robota człowieko-podobnego i w ten sposób nim sterować bez obaw o własne życie, np. do wykopywania węgla, spawania pod wodą albo innych czynności.