SSD

Pierwsze testy dysków SSD PCIe 5.0 – Intel chwali się potężną wydajnością

przeczytasz w 2 min.

Nowa platforma Intela wyróżnia się pod kilkoma względami, ale jednym z głównych atutów jest obsługa magistrali PCI-Express 5.0. Producent już ma pomysł jak można wykorzystać potencjał sprzętu.

Mowa o platformie Intel Alder Lake z procesorami Core 12. generacji - układy wyposażono w kontroler PCI-Express 5.0, który oferuje dwukrotnie większą przepustowość względem standardu PCI-Express 4.0. Do czego można go wykorzystać? Producent pochwalił się obsługą superszybkich dysków SSD.

Intel chwali się obsługą superszybkich SSD PCIe 5.0

Ryan Shrout opublikował na Twitterze filmik, w którym zaprezentował potencjał nowej platformy dla desktopów – wykorzystał on tutaj procesor Intel Core i9-12900K, płytę główną ASUS ROG Maximus Z690 Apex i kartę graficzną EVGA GeForce RTX 3080. Głównym punktem programu były jednak nowe dyski Samsunga – profesjonalne modele PM1743 korzystające z interfejsu PCI-Express 5.0.

Na jaką wydajność można liczyć?

W szybkim teście w benchmarku IOmeter nośnik uzyskał transfery na poziomie 13 770 MB/s, czyli mniej więcej 2-krotnie lepszy wynik względem najszybszych dysków pod PCI-Express 4.0.

Samsung SSD PM1743 - wydajność dysków PCI-Express 5.0

Samsung SSD PM1743 - wydajność dysków PCI-Express 5.0

Shrout pochwalił się także wydajnością dwóch dysków połączonych w macierz RAID 0 – w takim przypadku można liczyć na transfery dochodzące do 28 300 MB/s (!). Trzeba przyznać, że osiągi robią wrażenie.

2022 rok pod znakiem dysków SSD PCIe 5.0?

Można podejrzewać, że platforma Intel Alder Lake wpłynie na rozwój nośników półprzewodnikowych i upowszechni nowy, szybszy standard. Dyski powinny zainteresować głównie profesjonalistów, którzy potrzebują bardzo szybkiego dostępu do dużych plików. Zwykłym użytkownikom w typowych, codziennych zastosowaniach trudno będzie wykorzystać potencjał sprzętu.

Kiedy pojawią się dyski SSD pod PCIe 5.0? Pierwsze konsumenckie nośniki powinniśmy zobaczyć na targach CES 2022 (wiemy, że takie modele przygotowuje m.in. ADATA), ale na sklepową premierę sprzętu pewnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Źródło: Twitter @ Ryan Shrout

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    TitoBandito01
    7
    Szkoda, że nie pochwalili się przy okazji temperaturą dysku podczas pracy.
    • avatar
      xxx.514
      2
      Wszystko ładnie, pięknie, ale kogo stać na taki zestaw? Nie mówiąc już o dostępności grafiki w normalnej cenie. Profesjonaliści skorzystają na tym, ale jak się to ma do tego chłamu windowsa? Uruchomi się szybciej? Będzie działał płynniej? Typowe programy będą miały jakiś wzrost wydajności - czyli czy taki przeciętny zjadacz chleba zauważy różnice względem PCIe 3.0 lub 4.0? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi....
      • avatar
        ziloth
        1
        Tutaj sobie zobaczcie jak wyglądają takie dyski...
        https://www.theverge.com/2021/12/23/22851422/samsung-adata-pcie-5-0-ssd-ces-speed-date
        • avatar
          dudiwoy
          1
          Raczej nie można tego systemu montażu nazwać kompaktowym... w SFXa nie wejdzie...
          • avatar
            anglik666
            1
            Testy dla testów, jak wsadzisz taki dysk to masz grafę z procka, PCI 5.0 jest tylko dla grafy w konfiguracji intela, więc albo grafa, albo SSD, bo reszta złącz, w tym NVM to PCI 4.0
            • avatar
              gormar
              0
              Na załączonej grafice nie widać karty GeForce RTX 3080. Czyżby już ktoś sobie "pożyczył"? ;)

              A te dyski w standardzie U.2 to mają rozmiar 3,5" HDD i podłączone są przez dość ciekawe przejściówki z U.2 na PCI-e. Sam mam jedną pozwalającą podłączyć SSD M.2 do slotu PCI-e, ale takiego cuda to jeszcze nie widziałem.
              • avatar
                szymcio30
                0
                Wszystko pięknie, ale tylko najdroższe modele Z690 maja dwa złącza PCIe 5.0!!. Warto o tym wspomnieć bo zwykły Kowalski później może się nieźle zdziwić.Także na większości płyt i tak będziemy ograniczeni do interfejsu 4.0 mimo iż jest to ten sam chipset Z690. Moze ktoś potrzebuje tak wydajnej pracy na plikach, ale zastosowanie dwóch adapterów wiąże się z tym, że nie ma gdzie zmieścić RTX 3080.
                • avatar
                  Warmonger
                  -3
                  To miło, czyli konfigurację RAID można podłączyć zamiast SATA przez U.2 i cieszyć się ogromną przepustowością :) Martwiłem się, że ten standard umrze.
                  • avatar
                    AirdropGbox
                    -5
                    Uwaga Airdrop tokenow od Gbox! Uzyj mojego linka z zaproszeniem a oboje otrzymamy dodatkow po 200 tokenow! Uwaga Airdrop trwa tylko do 13 stycznia wiec spiesz sie!!!

                    https://gbox.space/r?c=JKnncXSo
                    • avatar
                      kazitut
                      0
                      Sztuka dla sztuki, obecnie, takie rozwiązanie.
                      Ale:
                      przepływność Dysku-Nadal obowiązuje ?
                      DDR 4 3 000MHz (24 000 MB/s)->>- (13 770 MB/s) Dysku ?
                      RAM dysk ma jeszcze sens?, czy już nie ?
                      • avatar
                        MokryN
                        0
                        Na mojej Amidze 1200 msm 1.6 Mb/s. Chodzi idealnie.