Procesory

Intel obchodzi 50-lecie istnienia - zobacz historię firmy

przeczytasz w 3 min.

Dokładnie 50 lat temu powstał Intel. Jak przez ten czas zmieniała się historia firmy i jakie rewolucyjne produkty prezentowała?

Wiecie, że jeden z pierwszych komputerów ważył 27 ton, miał 30 metrów długości i zajmował powierzchnię 167 metrów kwadratowych? Przez ostatnie kilkadziesiąt lat komputery zmieniły się nie do poznania, a w raz z nimi nasze codzienne życie. Ważną rolę w kształtowaniu kierunku zmian odgrywa Intel, który właśnie obchodzi swoje 50. urodziny. Jak przez ten czas zmieniała się historia firmy i opracowywanych nowości?

Firma Intel została założona przez Andy'ego Grove'a, Roberta Noyce’a i Gordona Moore’a dokładnie 50 lat temu, 18 lipca 1968 roku. Pracownicy kierowali się tutaj mottem Noyce’a – „Nie oglądaj się za siebie. Idź naprzód i stwórz coś wspaniałego!” Patrząc z perspektywy czasu, na pewno pozwoliło ono zdobyć wiodącą pozycję na rynku.

Andy Grove, Robert Noyce i Gordon Moore
Od lewej do prawej: Andy Grove, Robert Noyce i Gordon Moore

Choć obecnie producent słynie z produkcji procesorów, swoją karierę zaczynał od pamięci SRAM – pierwszy taki produkt pojawił się w 1969 roku, co pozwoliło wybić się wcześniej nieznanej marce.

Początki miniaturyzacji

Intel 4004
Intel 4004

Pierwszy mikroprocesor wyprodukowany przez Intela o nazwie 4004 był pierwszym na rynku uniwersalnym procesorem programowalnym, który inżynierowie mogli dostosować do swoich potrzeb za pomocą oprogramowania. Ten rewolucyjny produkt wielkości małej monety dostarczał tej samej mocy obliczeniowej, co wspomniana wcześniej gigantyczna maszyna. W ten sposób Intel w latach 70-tych zapoczątkował proces miniaturyzacji sprzętu komputerowego, torując drogę do dzisiejszej mobilności.

Intel SC1 - rozpoczęcie budowy
1970 - Gordon Moore (z łopatą), Robert Noyce (po prawej) rozpoczynają budowę nowej siedziby Intel SC1 w Santa Clara

Zarówno Intel 4004, jak i jego 8-bitowy następca 8008 działały jako podzespoły w zestawach czterochipowych, a ich praktyczne zastosowania były ograniczone. Intel chciała stworzyć szybki i wszechstronny jednochipowy mikroprocesor.

Intel 8080A
Intel 8080A

W 1974 roku plany te urzeczywistniły się wraz z premierą rewolucyjnego układu Intel 8080. Ten  8-bitowy chipowi zdolny był do wykonywania do 290 000 operacji na sekundę, czyli około 10 razy więcej niż w jego poprzednik. 8080 znalazł się w tysiącach urządzeń użytkowych i sprawił, że rozprzestrzenianie się mikroprocesorów stało się rzeczywistością. Wśród urządzeń zasilanych przez procesory 8080, był m.in. Altair 8800 – pierwszy produkowany seryjnie i sprzedawany masowemu odbiorcy komputer osobisty.

Intel ustanawia standardy branży

Intel 8086
Intel 8086 i specjalna edycja Core i7 na 40-lecie architektury x86 - Core i7-8086K

Wprowadzony na rynek 8 czerwca 1978 roku procesor 8086 był pierwszym 16-bitowym procesorem i pierwszym procesorem zdolnym do nowoczesnych obliczeń osobistych, który ukształtował rynek komputerowy i ustanowił używany do dzisiaj standard architektury x86. Trzy lata później jego kolejna wersja 8088 staje się podstawowym komponentem słynnego IBM PC 5150 – komputera, który zapoczątkował erę pecetów w formie, którą znamy do dziś – zestawu z ekranem, klawiaturą i wbudowaną pamięcią.

Ewolucja komputerów mobilnych

Na początku lat 80. na rynku pojawiać się zaczęły komputery przenośne. Jednym z pierwszych był Osborne 1. Ważący 11 kilogramów zestaw, który zawierał monitor, dyski twarde i wszystkie komponenty, pakowany był w walizkę i nie przypominał dzisiejszych laptopów.

Kilka lat wcześniej firma Grid zaprezentowała pierwszy komputer złożony z dwóch składanych części z ekranem i klawiaturą. Wyposażona w procesor Intel 8086 rewolucyjna konstrukcja nie była jednak skierowana na rynek konsumencki, zasłynęła zaś jako komputer, który latał w kosmos z astronautami na pokładzie promu Discovery.

Powstanie marki Intel Pentium

Intel Pentium
Intel Pentium

Lata 90. to rozkwit rynku laptopów, początkowo wykorzystywanych tylko w firmach, później także przez użytkowników indywidualnych. W 1993 Intel wypuszcza pierwszy procesor z rodziny Pentium, odchodząc od stosowanego wcześniej systemu nazw numerycznych. Laptopy stawały się coraz mniejsze i lżejsze, a ich obudowy skrywały coraz mocniejszą konfigurację umożliwiającą wszechstronne zastosowanie.

Intel to jednak nie tylko procesory. W 1996 roku producent stanął na czele grupy 7 technologicznych gigantów, aby opracować standard USB, który na zawsze zmienił korzystanie z komputerów. Obecnie najmniej zaawansowany technologicznie konsument może łatwo podłączyć drukarki, skanery, kamery i inne urządzenia peryferyjne do komputera PC dzięki wszechobecnemu USB.

Internet zmienił wszystko

Z końcem lat 90-tych upowszechnia się Internet i standard Wi-Fi, na całym świecie pojawiają się hot spoty, a laptopy coraz częściej używane są do przeglądania sieci. W 2003 roku Intel prezentuje rozwiązanie Intel Centrino łączące wydajność procesora i funkcje sieci bezprzewodowej zaprojektowane tak, aby zapewnić dłuższą żywotność baterii, smuklejsze i lżejsze konstrukcje notebooków oraz wyjątkową wydajność mobilną. Uwolnienie komputera od kabli zmienia sposób korzystania z PC, umożliwiając komunikację, produktywność i rozrywkę w dowolnym miejscu i czasie.

Intel Centrino

Intel Centrino
Rodzina Intel Centrino

Od początku XXI wieku komputery towarzyszą ludziom już niemal na każdym kroku, a nieodłącznym elementem życia jest Internet. Popularyzują się małe, smukłe i lekkie laptopy umożliwiające przeglądanie Internetu i pracę w każdym miejscu na świecie. W 2011 pojawiają się Ultrabooki - urządzenia z energooszczędnymi procesorami, które pozwoliły zmniejszyć rozmiar komputera bez skracania czasu pracy na zasilaniu z akumulatora, a rok później rynek zdobywają szturmem urządzenia 2 w 1.

Era Intel Core

Intel Core 8. generacji
Procesor Intel Core 8. generacji z grafiką Radeon Vega (Kaby Lake-G)

W 2006 roku Intel rozpoczyna produkcję procesorów z kluczowej dzisiaj rodziny Intel Core, której w tym roku poznaliśmy już 8. generację. Dzisiejsze procesory tworzone są z myślą o zadaniach wymagających nieskrępowanej wydajności – grania, streamowania i tworzenia treści video.

50-lecie firmy Intel - infografika

Intel wciąż inwestuje w innowacyjne produkty, takie jak wprowadzony w tym roku na rynek pierwszy w swoim rodzaju procesor Intel Core ósmej generacji z układem graficznym Radeon RX Vega M. Wyposażony w funkcje i wydajność stworzone z myślą o graczach, twórcach treści oraz fanach wirtualnej i mieszanej rzeczywistości, poszerza portfolio Intela dzięki optymalizacji pod kątem małych formatów, takich jak urządzenia 2 w 1, cienkie i lekkie notebooki oraz komputery z kategorii Mini PC.

Źródło: Intel

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Chong-li
  9
  @Eternal1 niestety ale w biznesie takie wartości jak moralność,granice prawne itp istnieje tylko na papierze lub w propagandzie.

  Prawdą jest to że liczą się pieniądze kontrakty,eliminacja konkurencji,nieczyste zagrywki tak było od zawsze tak jest i tak będzie bo taka jest natura biznesu i ludzi...każdy chcę mieć więcej i więcej.


  • avatar
   DragonRed
   1
   Na prawdę przyjemnie się czyta takie artykuły , które przypominają nam kto przyczynił się do rozwoju technologicznego niezależnie czy temat jest poruszony w polskojęzycznych redakcjach czy obcojęzycznych.
   Tylko czym więcej takich artykułów przerobiłem zaczynam widzieć co raz większe przesłanie jakie one dają , że Intel na prawdę może przestać istnień w obecnej postaci.
   Wszystko co robi nie udaje mu się i po za rozwojem jaki próbuje utrzymywać w swoim tempie ewidentnie zaspał czas gdy totalnie dominował na rynku.
   Oni nic nie zrobili w okresie gdy pojawił się jeden z najlepszych CPU na rynku z długowieczną żywotnością jakim jest i7-2600k i zamiast nie patrzeć na konkurencję , która została z tyłu oni zrzucili bieg i w dalszym ciągu poruszają się w tym tempie.
   Trzeba powiedzieć tak , że Intel był wspaniałym innowatorem ale czy kiedykolwiek wróci na swoją pozycję , którą już stracił i tylko dlatego jeszcze się trzyma na wierzchu bo 14nm z kilkoma plusami spełnia swoją powinność gdyż na rynek wysokowydajny jeszcze nie ma konkurencji dla tego a na nową lepszą litografię 7nm u konkurencji musimy jeszcze trochę poczekać.
   Wszystko jest poukładane i zmiany są nieuchronne tylko czy Intel się z tego wygrzebie co go czeka już w przyszłym roku dowiemy się dopiero za kilka lat.
   Nie będę zdziwiony , że to właśnie Intel zostanie przejęty w przyszłości przez jakąś inną korporację z USA.
   Polityka wysokiej marży jaką stosuje wiele firm amerykańskich z pewnością w ciągu nadchodzących kilku lat zemści się na tym firmach bo prędzej czy później rozsądek zawsze zwycięża.To nie są czasy niewolników gdzie ludzie są zmuszani do kupowania czegoś drożej w gorszej specyfikacji technicznej.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nazwiska założycieli brzmią jak More Grave Noise :)
    • avatar
     tarzinio
     -5
     No fakt, Intel na samym początku wyprzedził swych konkurentów o "lata świetlne", niestety teraz TYLKO I WYŁĄCZNIE liczą się pieniądze.
     • avatar
      KGJ71
      0
      Pamiętam swój pierwszy komputer, miał "kosmiczne" parametry: procek Pentium 75 Mhz, dysk "całe" 1,2 GB, RAM-u aż 8 MB (niestety na więcej mnie nie było stać - ceny wystrzeliły po trzęsieniu ziemi w Kobe), karta graficzna S3 trio 3D z "całym" 1MB pamięci video, monitor CRT 15" (jeden z pierwszych modeli z częściowo cyfrowym sterowaniem i "prawie" płaskich), oczywiście legalny system operacyjny DOS 6.22 i nakładka Windows 3.11 (instrukcje były jeszcze w formie papierowej i do Windowsa była całkiem gruba księga).
      W zestawie NIE BYŁO: karty dźwiękowej (muzycznej) - (dokupiłem po 2 latach Gravis Ultrasound - fajnie grała, ale z wieloma grami nie była kompatybilna) , odtwarzacza CD (dopiero się pojawiały i kosztowały krocie po 2 latach dokupiłem napęd 6x)
      • avatar
       r_e_s_e_t
       0
       Świetne opracowanie i bardzo dobrze zbalansowane. Miło poczytać taki rzeczy w polskim serwisie.

       Dla zainteresowanych tematem polecam film dokumentalny z PBS Nova - Silicon Valley.

       http://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/films/silicon/
       • avatar
        xxx.514
        0
        Do kompletu brakuje analogicznego występu o AMD, chętnie bym w podobny sposób zapoznał się z historią czerwonych.