Procesory

W końcu! Intel pokonał klątwę 14 nm procesu technologicznego

przeczytasz w 1 min.

Mogłoby się wydawać, że Intel i 14-nanometrowe procesory to niekończąca się opowieść. Okazuje się, że to już przeszłość – stara technologia powoli odchodzi do lamusa i zastępuje ją nowsza, 10-nanometrowa litografia.

Jak pewnie część z Was pamięta, Intel początkowo miał ogromne problemy z wdrożeniem nowego procesu technologicznego – wprawdzie pierwsze procesory w 10-nanometrach pojawiły się w 2018 roku, ale większość układów i tak była wytwarzana w 14-nanometrowej litografii (ciągle usprawnianej). Producent jednak wyszedł z kryzysu i pochwalił się nowymi osiągnięciami.

Intel przestawia linie produkcyjne – u niebieskich króluje 10 nm

Podczas ostatniego sprawozdania finansowego, Pat Gelsinger pochwalił się najnowszymi osiągnięciami w produkcji procesorów – fabryki Intela wytwarzają już więcej 10-nanometrowych wafli krzemowych niż 14-nanometrowych, a koszt ich produkcji jest o 45% niższy względem statystyk z roku ubiegłego. Co ważne, z biegiem czasu produkcja 10-nanometrowych półprzewodników ma być jeszcze większa.

W ramach programu IDM 2.0 nasza sieć fabryk wytwarza więcej wafli 10-nanometrowych niż 14-nanometrowych. W miarę wzrostu wolumenu 10-nanometrowego, ekonomia poprawia się, koszt wafla jest o 45% niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym, a w przyszłości będzie ich więcej.

Zwiększenie mocy produkcyjnych na pewno jest ważnym kamieniem milowym w strategii „niebieskich”. Pewne obawy może jednak budzić to, że szef Intela nie ujawnił szczegółów na temat uzysku 10-nanometrowych procesorów (większa produkcja wafli nie musi pokrywać się z większą produkcją sprawnych procesorów).

Intel - fabryka procesorów

Nadchodzi era 10-nanometrowych procesorów

Bądź co bądź, ujawnione informacje dobrze wróżą na przyszłość i zwiastują zwiększenie produkcji nowych generacji procesorów – w 10-nanometrowej litografii już teraz wytwarzane są mobilne układy Core 11. generacji (Tiger Lake-U/-H) i serwerowe Xeon Scalable 3. generacji (Ice Lake-SP).

Oczywiście to dopiero początek planów producenta! Niedługo mają do nich dołączyć też mobilne i desktopowe procesory Core 12. generacji (Alder Lake-M/-S), a także układy graficzne z generacji Xe HP i HPC. Z biegiem czasu 10-nanometrowa litografia (i kolejne, niższe) powinna wyprzeć starą, legendarną „czternastkę”.

Źródło: Seeking Alpha

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  23
  Łezka się w oku zakręciła. Już nie będzie 14nm++++++++
  • avatar
   fujiyama
   11
   Intela nie należy kupować dopóki AMD nie osiągnie 45-50% udziałów w rynku. To samo z nVidią.
   Jak ma być konkurencja i niskie ceny to jedyny sposób.
   • avatar
    Gatts-25
    10
    Intel w końcu ujarzmia swoje 10nm ale to i tak już koniec. AMD długo każe czekać na swoje Zen 4 i właśnie ta architektura z planowaniem na litografię N5P pokaże, że 10nm od Intela to reprezentant starej epoki i tylko 7nm od Intela może im pomóc ale nie koniecznie. A 5nm od Intela nie ma na horyzoncie jak chcą w pełni konkurować z firmami będącymi liderami dzisiejszego rynku litografii produkcji. Z Zen 4 będzie mogło konkurować jedynie N3 od TSMC dlatego Intel broni rynku serwerów i mobilnego by go nie stracić bo patrząc na przyrosty wydajności jakie przyniesie N5P to z całą pewnością firmy czekają do ostatniego momentu. Intel dopracowuje 10nm, które za chwilę będzie musiało poświęcić jak 14nm.
    • avatar
     develoop
     8
     Intel... taki śmieszny przy AMD jest...
     • avatar
      Kapitan Nocz
      5
      te nm odnośnie litografii to każdy sobie nazywa jakim numerem tam chce, Intel miał bardzo ambitne plany dla swoich 10nm, które gęstością upakowania tranzystorów przeganiały 7nm TSMC no ale jak widać zbyt ambitne. No i nie piszcie głupot, że koszt produkcji wafla krzemowego się obniżył, bo koszt produkcji samego wafla jest na pewno niezmienny dla danej średnicy, to co mogło się zmienić to uzysk z takiego wafla a że uzysk nie został ujawniony, więc nie ma się pewnie czym chwalić a to może oznaczać, że koszt produkcji wcale nie zmalał.
      • avatar
       Yamaraj6
       4
       TSMC zapowiada 3 nm na drugą połowę 2022, a Intel dopiero na 10 nm XD
       Jak oni chcą konkurować z Apple M1 i AMD to by już teraz musieli wchodzić z 7 nm i zapowiedzią 5 nm najpóźniej do drugiej połowy 2023
       • avatar
        zack24
        3
        A ja tak sobie kombinuję, że ta zapowiedź ma związek z przejęciem FABów po AMD. Ale pożyjemy - zobaczymy.
        • avatar
         anemusek
         2
         Oj tam oj tam - teraz czekamy na 10nm+++++++
         • avatar
          piomiq
          1
          Szanowny autorze Intel ma większy uzysk z takiego wafla (mniejsza litografia = więcej procesorów z danej powierzchni) a _nie obniżył kosztu wafla_, bo ten pewnie ma taką sama cenę, jeśli nie większą niż kiedyś.
          • avatar
           Ad_Lou
           0
           i znów rajcowanie się nm w komentarzach, gdzie już tyle razy ktoś zawsze tłumaczył, że tego nie ma co porównywać pomiędzy producentami...
           gdyby to faktycznie było porównywalne to intel od kilku lat by nie był w stanie dorównać amd, a jednak ich procesory oferują podobną wydajność pomimo przepaści w nm
           • avatar
            racedriver
            -7
            Intel już przy 14m pięknie gnoił amd, teraz procki 10nm sprawią, że po amd zostanie wyłącznie ochłap dla low-endu
            • avatar
             DariosSocjal
             -9
             14 nm iNTeka to i tak jak 1 nm u amd! Intel maial awsze lepsza technologie i procses nigdy nie byl w azny! Teraz zeby amd mial nagdobinc Intela to by musialo b=wydac procesor w 0000000,1 nm!
             • avatar
              tftd77
              0
              Gęstości szczytowe węzłów Intel i TSMC (milion tranzystorów na mm2) na:

              TSMC 10nm: 52,5
              TSMC N7: 91
              TSMC N5: 171
              TSMC N3: 290
              Intel 14 nm 37,5
              Intel 10nm: 101
              Intel 7nn: 200-250
              • avatar
               piomiq
               0
               Trzeba też dodać, co może byc powodem do powstania nowego artykułu o procesorach Intela, że intel szykuje u siebie rewolucje, bo planuje przejść na nowy proces litografii. Pisze o tym konkurencja tutaj:
               https://www.dobreprogramy.pl/intel-wprowadza-zmiany-maja-mu-pomoc-w-staniu-sie-liderem-branzy,6665695525251872a
               • avatar
                pwil2
                0
                "koszt wafla jest o 45% niższy w porównaniu z rokiem ubiegłym"
                Tyle, że to jest porównanie 10nm z 10nm.