Laptopy

Intel reklamuje technologię antykradzieżową dla notebooków

przeczytasz w 0 min.

Wczoraj Intel zapowiedział inicjatywę, dzięki której notebooki stracą na atrakcyjności w oczach złodziei. Celem jest stworzenie możliwości zablokowania pamięci masowej komputera, a także jeśli się uda nawet procesora, w razie kradzieży sprzętu.

Intel Anti-Theft Technology (ATT) nie jest jeszcze gotowa, aby wprowadzać ja do komputerów, ale badania pokazują, że dla użytkowników bezpieczeństwo danych jest na drugim miejscu tuż po wydajności. W związku z tym, że jest to tak pożądany aspekt, gigant chipowy poważnie rozważa zajęcie się tym problemem.


W związku z tym, że technologia ta na razie raczkuje, nie ujawniono żadnych konkretnych szczegółów. Dadi Perlmutter nie podzielił się szczególnie obszernymi informacjami na temat ATT. Jednakże wiadomo, że inicjatywa przewiduje umieszczenie sprzętowego rozwiązania, które będzie blokowało notebooki w razie braku podania właściwego hasła podczas logowania. Ma to zapobiec dostępowi do danych przez niepowołane osoby.

Wprawdzie dostępne są już dyski twarde wyposażone w kodowanie danych, ale Intel najwyraźniej stara się zachęcić większą liczbę producentów do stosowania tego rozwiązania, a także do wyposażenia w tę technologię dysków typu solid state.


Zdecydowanie taka technologia zabezpiecza dane, ale niekoniecznie zniechęca do kradzieży. Zabezpieczone napędy można po prostu wymienić na nowe. Dlatego też możliwość połączenia funkcjonowania systemu z logowaniem do systemu lub nawet wpisaniem hasła tuż po uruchomieniu komputera może o wiele bardziej skutecznie odstraszyć złodziei ponieważ tak zabezpieczony sprzęt stanie się po prostu bezużyteczny.


Perlmuter ujawnił także, że Intel planuje wprowadzić technologię namierzania komputera do ATT, chociaż taka usługa w części musiała by bazować na ofercie sprzedawców komputerów, a nie samym sprzęcie.

Nie tylko Intel pracuje nad tego typu rozwiązaniami. Jak informuje Intel, nad tym samym projektem pracują dostawcy systemów Fujitsu Siemens i Lenovo, producent BIOS-ów Phonenix, a także producent oprogramowania antywirusowego McAfee.

Na efekty tej pracy musimy poczekać do czwartego kwartału tego roku. Jednak wciąż nie wiadomo kiedy technologia ta może powszechnie zagościć w notebookach. Wszystko zależy od tego kiedy zakończone zostaną prace, a także kiedy producenci notebooków będą w stanie ją zaadoptować w swoich komputerach.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login