Płyty główne

Intel Z77: trzecie złącze PCIe na płytach działa tylko z procesorami Ivy Bridge

przeczytasz w 1 min.

Wszystko dla kompatybilności z 3-way SLI/CFX.

Większość płyt głównych z chipsetem Z77 jest tak skonstruowana, że ich trzecie złącze PCI-Express 3.0 x16 działa tylko w konfiguracjach z procesorem Intel Ivy Bridge.

Siódma generacja chipsetów firmy Intel wprowadza kilka nowych funkcjonalności, a jedną z najważniejszych jest zintegrowany kontroler USB 3.0. Okazuje się jednak, iż to nie koniec nowości, bowiem nowy układ (dysponujący 16 liniami PCI-Express 3.0) umożliwia zastosowanie kilku konfiguracji złącz PCI-Express. Dotychczas modele z serii 6 oferowały kombinacje x16/- lub x8/x8, natomiast nowsze konstrukcje umożliwiają dodatkowo x8/x4/x4.

MSI płyta główna motherboard PCI-Express x16 naklejka Intel Ivy Bridge zdjęcie photo

Co ciekawe, w większości nowoczesnych płyt głównych trzecie złącze PCI-Express 3.0 x16 jest zaklejone i widnieje na nim informacja o możliwości skorzystania z niego tylko w konfiguracjach z procesorami Intel Ivy Bridge (trzecia generacja Core).

Intel Z68 chipset diagram schemat

Intel Z77 chipset diagram schemat
U góry schamat chipsetu Intel Z68 Express, a na dole Intel Z77 Express

Jak widać na powyższym schemacie, w przypadku trzeciej konfiguracji (x8/x4/x4) wszystkie trzy złącza są bezpośrednio podłączone do procesora i są też od niego zależne. W takim wypadku producenci płyt głównych mogą umieścić na laminacie trzy złącza PCI-Express x16 (tylko fizyczne) i de facto cieszyć się kompatybilnością z technologiami 3-way SLI i 3-way CrossFireX.

 

Więcej o płytach głównych dla procesorów Intel Ivy Bridge:

Źródło: TechPowerUp

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Morgi ubeku jeżeli potrafisz to wykorzystaj chociaż przepustowość jednego pcie 2.0 swoim sprzętem... Jesteś analfabetą typowym...
  • avatar
   klosz007
   1
   Trochę słabo bo nie mając włożonego IB traci się na takiej płycie de facto jeden slot w użytecznym miejscu. Ponieważ IB/Z77 mają obsługiwać 3-way SLI/CF to będzie się można spodziewać, że te 3 sloty podłączone bezpośrednio pod procesor będą mocno od siebie odsunięte (np. dwa skrajne i jedno po środku).

   Można to by obejść ale wymagało by dodatkowego sprzętu na płycie - są przecież przełączniki linii PCIe - płyta mogła by wykrywać czy jest IB czy nie i jeżeli nie-IB to podłączać chociaż jedną linię do chipsetu tak, żeby slot jednak działał i nadawał się pod kartę TV czy audio.

   O ile ja może się przesiądę z SB na IB to sensu zamiany płyty Z68 na Z77 nie widzę żadnego. Mój Asus Z68 i tak obsługuje PCIe 3.0 a nie mam nawet karty graficznej PCIe 3.0. Zysk z USB 3.0 w samym chipsecie niewielki. A więc jaki sens ?
   • avatar
    Szymon331
    0
    Mnie bardziej zastanawia jak zachowa się Ivy Bridge np w mojej płycie z Z68. Czy będę miał 100% funkcji jakie oferuje Ivy?
    • avatar
     Konto usunięte
     -9
     "Większość płyt głównych z chipsetem Z77 jest tak skonstruowana, że ich trzecie złącze PCI-Express 3.0 x16 działa tylko w konfiguracjach z procesorem Intel Ivy Bridge."

     Już wcześniej był artykuł o tym, że PCI-Express 3.0 będzie działać dopiero po włożeniu ivy bridge, wię to żadna nowość.
     • avatar
      Konto usunięte
      -10
      Swietny ruch Intela, bo PCIE3 podnosi przepustowosc o 60% i tak na 3 sloty to juz nie ma lipy.
      • avatar
       DarioX7
       0
       a ja bym tam wolał żeby producenci dodawali coś w stylu mostka NVIDIA NF200, żeby zwiększyć ilość linii na np x8/x8/x8 albo x16/x16/x8 oczywiście o ile nie ograniczają możliwości (nie znam się aż tak na elektronice :P)
       • avatar
        Dominikv100
        0
        A kiedy jest oficjalnie premiera tych Intel Ivy? bo miały być na początku kwietnia a tu cisza??
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         a już myślałem, że wystarczy kartę zdrapkę kupić wpisać kod i wsio, a tu nowy proc :(
         • avatar
          Lightning
          0
          Nieaktywne trzecie złącze (z procesorami Sandy Brigde) to jeszcze nie jest jakiś wielki problem, ale gdyby Intel chciał to na 100% i one by działało jak należy (z każdym procesorem LGA 1155). Ciekawe czemu jest dezaktywowane.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           A co w tym dziwnego? Kontroler 16 linii PCIE jest w procesorze (kolejnych 8 w chipsecie), a ten w SB nie umożliwia konfiguracji 8x4x4x więc na płycie ostatnie złącze x4 nie działa. Kontroler w IB obsługuje konfigurację 8x4x4x więc działają wszystkie. Oczywiście można by jedynie mieć pretensje, że producenci nie dają nam wyboru, które złącze nie będzie działać co przy niektórych konfiguracjach ogranicza możliwości aranżacji kart nie tylko graficznych ale nie można mieć do nich pretensji, że z SB nie działa konfiguracja 8x4x4x
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Procków jeszcze nie ma ok zaraz będą, ale kart wykorzystujących faktycznie pełną przepustowość 3.0 nie ma i póki co nie ma się czym podniecać.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Ach ten marketing...