Technologie i Firma

3 sposoby jak nauczyć się kodowania i znaleźć pracę jako programista

przeczytasz w 1 min.

Rynek pracy potrzebuje programistów. Jak nauczyć się kodowania i znaleźć pracę? Szkoleniowcy z Coders Lab podpowiadają.

Deficyt na specjalistów od kodowania sprawił, że jest to bardzo pożądana i opłacalna profesja. Aby zostać programistą potrzebujesz konkretnej wiedzy i umiejętności. Szkoleniowcy z Coders Lab podpowiadają co zrobić, żeby zostać programistą.

Często mówi się, że na rynku pracy to programista stawia warunki pracodawcy. Czy jest tak naprawdę? Rzeczywiście, ten rynek rozwija się dynamicznie - o kilkanaście procent rocznie -  a firmy potrzebują coraz więcej specjalistów. Jest to specyficzna branża, napędzana przez pasjonatów. Nie zawsze do zatrudnienia wymagany będzie dyplom wyższej uczelni. Zawsze jednak konieczne będą umiejętności.

Dyplom uczelni

To najbardziej oczywista droga do zawodu, która wiedzę potwierdza konkretnymi dokumentami. Dodatkowo dobre uczelnie gwarantują czynny udział w projektach badawczych we współpracy z podmiotami biznesowymi. To dobry sposób na zdobycie kontaktów i znajomości, które można wykorzystać w budowaniu kariery. Trzeba jednak pamiętać, że standardowy model studiów zakłada 5 lat spędzonych na uczelni, oraz konieczność nauki z wielu dziedzin, które nie zawsze będą przydatne w pracy.

Samodzielna nauka

Biorąc pod uwagę szeroką dostępność kursów i materiałów dydaktycznych, a także ogromną społeczność programistów w internecie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się programowania w domu. Wymaga to oczywiście ogromnego samozaparcia i cierpliwości, ale jak już wspomnieliśmy – jest to branża w dużej mierze opanowana przez pasjonatów. Plusem na pewno będzie samodzielne zarządzanie czasem i rytmem kształcenia, ale z drugiej strony nikt na bieżąco nie będzie weryfikować naszych postępów w kształceniu.

Kurs programowania

Coraz popularniejsze stają się także kursy programowania. W standardowym programie weekendowym trwają około pół roku. Istnieją także intensywne kursy, które zajmują zaledwie 5-6 tygodni. Według przedstawicieli szkół materiał dostosowany jest do potrzeb rynku. Intensywny tryb nauki nie musi jednak odpowiadać potrzebom każdego potencjalnego kodera. Trzeba otwarcie przyznać, że kurs nie jest dla każdego – posiadanie podstawowej wiedzy jest konieczne do efektywnego uczestnictwa w zajęciach. Przed rozpoczęciem szkolenia trzeba poświęcić kilkadziesiąt godzin na samodzielną naukę. Według danych Coders Lab 80% studentów znajduje jednak zatrudnienie.

Źródło: Coders Lab

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    feeth
    7
    Widzę po opcjach w ankiecie, że nie lubi się tu programistów :/
    • avatar
      xchaotic
      5
      opcja "Samodzielna nauka" troche z pupy - po co ja podajecie skoro nic nie wiecie? Jak ktos posiedzi 3770h w domu i sie pouczy i nadal nie kuma to juz mu nic nie pomoze, zaden kurs ani studia
      • avatar
        kokosnh
        3
        nikt na dyplom nie patrzy, co najwyżej na staż z dyplomem cię przyjmą, a i tak musisz się wykazać umiejętnościami...
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Czemu nie ma wyjaśnień do punktów pisanych drobnym maczkiem?
          • avatar
            jan-zz
            1
            Ja podstawy złapałem na uczelni, coś sam próbowałem kodować. Na takie podstawowe potrzeby ok, ale jak się chce to robić zawodowo to tutoriale z neta to może być za mało. Wykupiłem kilka kursów z eduweba java, html i muszę przyznać że są dość treściwe i konkretne, także sporo mi dały. A prawdziwe doświadczenie łapie się już w trakcie pracy zawodowej.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              No no, z tymi kursami to bym sie tak nie rozpedzal. Taki kurs nauczy Cie skladni i sposobu wykorzystania konkretnych jezykow i narzedzi, ale nie ma mozliwosci, zeby nauczyl Ciebie myslec. 3770h studiow nijak ma sie do 210h na kursie. Podczas nauki na studiach nie bez powodu jest bardzo duzo przedmiotow matematycznych. Poniewaz wlasnie na tych zajeciach uczysz sie myslec i rozwiazywac problemy w sposob logiczny. W pracy programisty na 99% nigdy nie bedziesz musial rozwiazac calki, ale tutaj chodzi o podejscie do problemu. Tego na kursie sie nie nauczysz. Ogolnie to uwazam, ze te kursy to nic innego jak nabijanie pieniedzy dla "instruktorow" :) Podobna wiedze bedziesz mial jak kupisz dwie, trzy ksiazki i je przerobisz od deski do deski. W tej chwili zapotrzebowanie na programistow jest tak duze, ze na juniora biora osoby ktore po prostu chca sie uczyc i wiedza "cokolwiek". A po takim kursie bedziesz wiedzial wlasnie "cokolwiek". Tak samo jak po kilku ksiazkach.
              • avatar
                brigthmight
                0
                Koszt nauki na studiach jesli otrzymasz stypendium jest ujemny. Porownywanie studiow do kursu to juz calkowita pomylka. Studiowanie to realizacja pasji i dazenie do poglebiania wiedzy. Zeby byc prawdziwym programista oprocz nauki trzeba miec z 10k h doswiadczenia pracy przy projektach, wtedy jak to masz to mozna powiedziec ze jestes juz programista. Kurs czy studia to tylko pierwszy krok.
                • avatar
                  Balrogos
                  0
                  Ja nie mam łba do kodów trzeba sie urodzić z jakimis super mocami zeby byc programista
                  • avatar
                    Wasek
                    0
                    Akurat ostatnio myślałem, żeby wziąć się za naukę języków programowania. Oczywiście zaczynając od podstaw. Myślę, że dla chcącego nic trudnego. W ankiecie powinna być opcja:

                    Tak, ale nie mam wystarczających umiejętności i mam zamiar się zacząć uczyć.

                    Na naukę nigdy nie jest za późno. Jak masz czas, pasję i chęć do nauki to wiedza wchodzi szybciej a wtedy sukces to kwestia czasu i samozaparcia. :)
                    • avatar
                      BluePandoraBox
                      0
                      te kursy, często również uczelnie/studia, kształcą rzemieślników, a faktyczny popyt jest na artystów którzy porami czują kod :)
                      tego ostatniego nie da się nauczyć, trzeba mieć to we krwi, wyssać z mlekiem, pić od małego z odpowiedniej butelki hihi
                      • avatar
                        adam0125858
                        0
                        Zawsze chętnie uczestniczę w różnego rodzaju konferencjach - teraz online - i naprawdę wiele dają w branży programisty ;) I tu właśnie polecam Pozitive Tech która organizuje tego typu wydarzenia a tematyka jest naprawdę świetna