Ciekawostki

Jeff Bezos idzie w ślady Billa Gatesa. Planuje oddać większość swoich pieniędzy

przeczytasz w 1 min.

Decyzja multimiliardera dla wielu może być sporym zaskoczeniem.

 Gigantyczna fortuna Jeffa Bezosa może wkrótce przyczynić się do poprawy jakości życia nas wszystkich. Założyciel Amazona najpierw zrezygnował z posady dyrektora generalnego firmy, a teraz planuje przekazać większość swoich pieniędzy na cele charytatywne.

Tą samą drogą poszedł Bill Gates, który po odejściu z Microsoftu również skupił się na działalności filantropijnej.

Jeff Bezos rozdaje pieniądze

Miliarder nie powiedział, gdzie konkretnie je przekaże ani jaka to będzie kwota. Jednak mowa o naprawdę ogromnej fortunie, liczącej 124 miliardy dolarów – jest czym dzielić. Zatem, na jakie cele zostaną wydane pieniądze byłego szefa Amazona? Większość chce przeznaczyć na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Najpierw jednak musi opracować sposób mądrego podzielenia majątku. Wspomniał, że nie jest to łatwe.

To nie pierwsze rozdawnictwo Bezosa. Wiele razy wpłacał znaczące kwoty na cele dobroczynne. Kilka lat temu podkreślał, że zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla Ziemi i zobowiązał się do przekazania 10 miliardów dolarów na ratunek planecie. Jednak dopiero teraz zdecydował się na oddanie większości swojej fortuny.

Jeff Bezos może zrobić coś bardzo dobrego dla planety (w końcu ma do tego środki), jednak wciąż spotyka się z ogromną krytyką. I ludzie naprawdę mają powody do niezadowolenia. Za Bezosem przez lata ciągnęła się bardzo zła opinia dotycząca warunków pracy w Amazonie. No i nie da się ukryć, że to właśnie Amazon jest jedną z firm, które emitują najwięcej dwutlenku węgla do atmosfery. Jednak trzeba też podkreślić, że należy do grona ponad trzystu firm, które zobowiązały się do zmniejszenia swojego śladu węglowego do 2040 roku. Zobaczymy, czy dotrzyma słowa.

Źródło: CNN

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Altru
  6
  Robią to tylko dlatego by nie płacić podatków, Bill Gates przelał pieniądze do własnej fundacji charytatywnej, bezos zrobi na pewno coś podobnego.
  • avatar
   Dragonik
   4
   Czekać aż pinokio powie żeby pisać do Jeffa żeby się podzielił z nami bo to nie może tak być żeby on miał tyle XD
   • avatar
    q3aki
    3
    czekam na przelew
    • avatar
     metalmorphosis
     3
     Może by pierw zaczął lepiej swoich pracowników traktować, a dopiero później myśleć co z zrobić ze swoim majątkiem.
     • avatar
      studionti
      2
      Ogłupienia klimatycznego ciąg dalszy. Może wzorem Niemiec przeniesie przeniesie przemysł do Chin, tam emisja może być bez ograniczeń i nie zanieczyszcza klimatu.
      • avatar
       Overitman
       2
       To się chyba nazywa kapitalizm filantropijny, Bill chociaż rozdaje to raczej mu nie ubywa
       • avatar
        Warmonger
        2
        Wystarczy spojrzeć na komentarze, żeby wiedzieć, że jesteśmy w Polsce:
        - Dej też mnie
        - Ciekawe, skąd miał na to pieniążki?
        - Bogaty, znaczy że ukradł

        Czuję też, że żaden z komentujących bogaczem nie zostanie...
        • avatar
         paankracyk
         2
         Wiedzieliście, że amazon zatrudnia prawie 1,47 MILIONA pracowników? Ja nie wiedziałem, ale sprawdziłem. To więcej niż mi się wydawało, ale ta ogromna kasa i tak sprawia, że gdyby wypłacił niemal wszystkie te pieniądze (niech tam sobie zostawi jakieś "marne" miliony) każdego pracownika mógłby obdarować premią w wysokości niemal 85 tys. dolarów. W tym roku Amazon zamierza zwolnić 10 tys. pracowników. Jeśli tylko im miałby wypłacić odprawy ci z automatu staliby się milionerami (ponad 12 mln na głowę). Dobrze, że chce zrobić coś z tymi pieniędzmi. Takiej kasy nie idzie przehulać w ciągu wielu żyć. A czy wyda to na pracowników, klimat czy na biedne dzieci - to już jego decyzja (pewnie ostatecznie wyda na wiele celów, chociaż znając różne doniesienia z Amazona - pracownicy bedą na ostatnim miejscu listy :))
         • avatar
          Noritsu
          -3
          Wpłaci 10 mld słońcu, żeby trochę ograniczyło świecenie. Naiwniak, jak i cała reszta którzy wierzą w jego intencje. Robi to tylko po to, żeby na takim posunięciu zarobić, pośrednio lub bezpośrednio.
          • avatar
           piccardo
           -4
           Co za bzdury i kłamstwa... Billu to nas okrada za pośrednictwem tych swoich rzekomych non profit a które sponsorowały ostatnie 2.5 roku zwida, dane oficjalne w tym sprdedajny benchmark to popierał jak i popiera zniewolenie nas przez korpo w końcu sami napisaliście o tym artykuł, jesteście jak te panie którym się płaci, pluje na was i życzę wam aby karma do was wróciła.
           • avatar
            nevermind
            -4
            Czyli zniewalania ciąg dalszy pod płaszczykiem poprawy klimatu.