Procesory

Jeszcze 12 procesorów AMD dla podstawki AM3

przeczytasz w 4 min.

Podstawka AM3 prawdopodobnie za rok zakończy swój "żywot". Według nieoficjalnych informacji, AMD planuje wydanie jeszcze dwunastu układów, które zamkną całą rodzinę procesorów kompatybilnych z tym typem złącza.

 Warto przeczytać:
 

Na trop slajdów z planami AMD wpadł niemiecki portal ATI-forum.de. Datowane są one na listopad bieżącego roku i opisują prawie wszystkie dostępne serie procesorów AMD dla podstawki AM3. Wśród nich nie ma informacji na temat Phenomów II X3, których AMD już nie wydaje od jakiegoś czasu.

Slajdy pochodzą z nieoficjalnego źródła i, jak zawsze w takiej sytuacji podkreślamy, należy je traktować z dystansem - jako nie do końca pewne. Jeżeli jednak okazałyby się wiarygodne, to ostatnich premier procesorów należy się spodziewać w trzecim kwartale przyszłego roku roku. Co dalej? Prawdopodobnie AMD skupi się na podstawce AM3+. Tymczasem zobaczmy co AMD planuje na najbliższy rok - będzie to dwanaście nowych procesorów.
 


Na rynku sześciordzeniowych Phenomów pojawi się kilka nowości. Jak już wcześniej pisaliśmy, na początku następnego roku powinniśmy się spodziewać trzech procesorów: topowego Phenoma II X6 1100T, który będzie pracować z taktowaniem 3,3 GHz (3,8 GHz w trybie Turbo), Phenoma II X6 1065T pracującego z taktowaniem 2,9 GHz (3,4 GHz w trybie Turbo). Nieco wcześniej - bo w okolicach Świąt - pojawi się Phenom II X6 1045T o taktowaniu 2,7 GHz (3,2 GHz w trybie Turbo). Co ciekawe, na slajdach nie ma mowy o Phenomie II X6 1035T, który ma być najsłabszy z serii.

Ostatnie zamówienia na drugi z wymienionych Phenomów II X6 będzie można składać do końca czwartego kwartału 2011 roku. W tym okresie na rynku ma pojawić się także odświeżony Phenom II X6 1075T – w porównaniu z dotychczasowym modelem jego współczynnik TDP zmaleje ze 125 W do 95 W.

Zamówienia na ostatnie modele Phenomów II X6 1055T (o TDP 125 W i 95 W) oraz 1045T będzie można składać do końca drugiego kwartału przyszłego roku. W sklepach będą one oczywiście dostępne znacznie dłużej, aż do "wyczerpania zapasów magazynowych".
 


Wśród czterordzeniowych Phenomów II X4 doczekamy się jeszcze dwóch nowych modeli. W tym roku nastąpi premiera Phenoma II X4 975 - topowego modelu w serii pracującego z częstotliwością 3,6 GHz o TDP równym 125 W. Drugim z nowych procesorów będzie Phenom II X4 960, którego taktowanie wyniesie 3,3 GHz, a współczynnik TDP 95 W.

Końca zamówień najsłabszego w rodzinie (produkowanych Phenomów II X4 – słabszy jest jeszcze Phenom II X4 925) Phenoma II X4 945 należy się spodziewać pod koniec bieżącego roku. Kwartał później w „odstawkę pójdzie” Phenom II X4 955 w wersji o TDP równym 95 W , jak i 125 W. Pod koniec drugiego kwartału 2011 roku zakończą się zamówienia na Phenoma II X4 965.
 


Przed końcem tego roku AMD zaprezentuje Phenoma II X2 565, który będzie pracował z taktowaniem 3,4 GHz. W 2011 roku pośród dwurdzeniowych Phenomów II czeka nas tylko jedna premiera - Phenoma II X2 570. Będzie to topowy model z serii, którego taktowanie wyniesie aż 3,5 GHz, a jego TPD się nie zmieni w stosunku do innych modeli - będzie wynosiło 80 W. Zamówienia na pozostałe modele będą po kolei wycofywane. Na początku przyszłego roku przyjdzie czas na najstarsze Phenomy II X2 550 i 555. Trzy miesiące później rozpocznie się wycofywanie wydanego przed dwoma miesiącami modelu Phenom II 560. Z kolei na początku trzeciego kwartału „przyjdzie czas” na Phenoma II X2 565.
 


A co czeka nas w rodzinie czterordzeniowych Athlonów II? Dwie premiery. W połowie pierwszego kwartału 2011 roku pojawi się Athlon II X4 650, który będzie pracował z zegarem 3,3 GHz , a jego TDP wyniesie 95 W. Kwartał później na rynek wejdzie topowy Athlon II X4 655 o taktowaniu o 3,4 GHz i tym samym współczynniku TDP co poprzednik.

Ostatnie zamówienia na dostępnego już od dłuższego czasu Athlona II X4 635 dystrybutorzy będą mogli składać po nowym roku. W połowie przyszłego roku zakończone zostanie przyjmowanie zamówień na modele 640 i 645, a kwartał później na model 650.
 


W ofercie trzyrdzeniowych Athlonów II nie przewidziano już żadnych nowych premier. Z końcem roku AMD zakończy przyjmować zamówienia na Athlona II X3 440, a w połowie 2011 roku na Athlona II X3 445.
 


Bogata oferta dwurdzeniowych Athlonów II poszerzy się jeszcze o jeden topowy model. Będzie nim Athlon II X2 270, którego taktowanie wyniesie 3,3 GHz, a współczynnik TDP 65 W. Z nowym rokiem zakończą się zamówienia na Athlona II X2 215, a pół roku później na Athlona II X2 250.
 


Pośród jednordzeniowych Sempronów dla podstawki AM3 czeka nas tylko jedna premiera, o której już jakiś czas temu pisaliśmy. Będzie nim Sempron 150, którego taktowanie wyniesie 2,9 GHz, a współczynnik TDP 45 W.
 

Źródlo: ati-forum.de
 

Polecamy artykuły:  
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
G eForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stentsk
  0
  Wszystko jest logiczne, więc podejrzewam, że jest to prawda. Poczekamy, zobaczymy :)
  • avatar
   krzywyzielarz
   0
   Literówka.
   ...a jego TPD się nie zmieni w...
   A nie TDP.
   Pozdrawiam.
   • avatar
    Stork
    0
    ".. to ostatnich premier procesorów należy się spodziewać w trzecim kwartale przyszłego roku roku"
    o rok za duzo ;p

    Co do tych nowych prockow, to wszystko takie wysoko taktowane ;p
    • avatar
     Kropeczka
     0
     A czemu ta podstawka taka zła ?
     AmD zaprojektował takiego bubla, czy coś ? ;P
     Wiem, wiem, minął rok, dwa trzeba dać nową podstawkę, nawet na te same procesory bo klienci muszą nowe płyty główne kupić.


     troszkę się czuję jak oglądając reklamę Ajaxa w nowej formule - cytat z pamięci: "ajax w nowej formule bezwzględny dla brudu"
     A mi zawsze w głowie rodzi się pytanie - to ten stary tylko brudził ? Oszukali mnie ? A jak wyjdzie nowy Ajax to ten obecnie "nowy" też wyjdzie na oszusta ? Sorki za wtręd, nie mogłam się oprzeć.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Miejmy nadzieję, że tak szybko jej nie uśmiercą :)
      • avatar
       hideo
       0
       wiecie co mi się podoba w cpu? od lat nie przekraczają 125W TDP AMD i 130W intela, a w grafach ciągle rośnie i rośnie pobór prądu, z tym prądem w kartach to bańka, która kiedyś wybuchnie :p
       • avatar
        Bakak
        0
        Od 3 lat siedzę na podstawce AM2+, fakt że procesory zmieniały się jak kolory w kalejdoskopie, ale zawsze był to kolejny mocniejszy i wydajniejszy model :) komputer służy mi do tej pory i nie mogę złego słowa powiedzieć. Doceniam AMD za to że żywot jednej podstawki jest tak długi i nie zmusza mnie do częstego zmieniania płyty głównej.

        Ostatnio zastanawiałem się nad przejściem na intela 1366 bo zacząłem się bawić w edycje grafiki, a Intel jest w tym temacie lepsze niż AMD. Zbieg okoliczności sprawił, że obecnie mam u siebie I7 950 na wypasionej płycie od MSI i szczerze mówiąc różnica między tym potworem, a moim Phenomem II 955 jest żadna! A przynajmniej w normalnym domowym użytkowaniu, gdy Kompa traktuje się jako sprzęt do grania, internetu, filmów itp, absolutnie nie opłaca się inwestować w drogiego intela.

        Do czego zmierzam? Ludzie jarają się nowymi podstawkami i procesorami bez znaczenia czy chodzi o AMD lub INTELA, jak by to była manna z nieba. Ale rzadko przy zmianie sprzętu na nowszy nie zastanawiają się tak na prawdę czy w ogóle są w stanie wykorzystać obecnie posiadany komputer. Gdy nowe cacko znajdzie się już w domu, często staje się przed szarą rzeczywistością, a nowy sprzęt okazuje się być niewiele szybszy od poprzedniego :(

        Tak więc wyluzujcie :) Starsza podstawka też daje rade :P
        • avatar
         d i l
         0
         Ile jeszcze to przestarzałe gówno można wypuszczać. Widzę, że naprawdę AMD cienko przędzie, chyba że konkurowanie z Intelem mają głęboko...
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          TDP na poziomie 125W, 45nm, 6 rdzeni....
          TDP na poziomie 65W, 45nm, 2 rdzenie...

          Generalnie przeciętnemu użytkownikowi wystarczą 2 jajka (na dziś) Jednak nikt nie kupuje cpu na kilka dni lol :D

          Patrząc na konkurencje, to te AMD zatrzymało się w czasie. Jeśli ktoś tylko patrzy na cenę i ilość MHz lub rdzeni - to AMD będzie świetnym wyborem.
          Niestety osoby chcące czegoś więcej, nadal będą skazane na chore ceny przez kompletny brak konkurencji :(
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           @ Autor

           Błąd w opisie:
           "Phenoma II X6 1100T, który będzie pracować z taktowaniem 3,3 GHz (3,8 GHz w trybie Turbo)"

           W trybie turbo, co widać nawet na slide'ie będzie 3.7GHz, a nie 3.8GHz.
           • avatar
            spock2
            0
            Mogliby dać takiego dwurdzeniowca w trybie turbo 3.8, byłby super do gierek :)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Heheh amd ma łeb do interesów, zaraz dzieci kupią setki 6 rdzeniowych procków i na początku będą płakać, że 2 rdzenie im stoją niewykorzystane a później będą ryczeć, że za słaby. No cóż, jak ktoś głupi to się udupi.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Koniec architektury K8 chyba się szykuje. AM3 jeszcze przez pół roku będzie na topie i witamy "Bulldozera" na AM3+. I kurcze mam dylemat. Czy brać teraz coś szybkiego Phenoma X6 czy czekać na zupełnie nową architekturę... kurcze...