Sprzęt do gier

Nawet prezydent USA zainteresował się niedoborem konsol i kart graficznych

Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Joe Biden nakazał zbadanie niedoboru półprzewodników, który dla graczy przekłada się na trudności z zakupem konsol czy kart graficznych, ale jak się zapewne domyślacie cała sprawa ma tutaj zdecydowanie szerszy kontekst.

100-dniowy przegląd łańcuchów dostaw i wielkie pieniądze w tle

Nie jest tak, że Joe Biden zdenerwował się z powodu braku możliwości zakupu PlayStation 5, Xbox Series X czy mocnej karty graficznej, chociaż wielu graczy ma z tym problem i między innymi dlatego jest to dość nośny temat. Rozporządzenie podpisane przez prezydenta USA zapoczątkowało 100-dniowy przegląd łańcuchów dostaw dotyczący aż czterech stref: wspomnianych chipów półprzewodnikowych, ale też akumulatorów o dużej pojemności do pojazdów elektrycznych, minerałów ziem rzadkich i farmaceutyków.

Niezależnie od wniosków, jednocześnie coraz więcej mówi się o zwiększeniu produkcji półprzewodników. Oczywiście na terenie USA, co miałoby zmienić nieco obecną sytuację. A ta wygląda tak, że amerykańskie firmy zajmujące się półprzewodnikami odpowiadają za 47% globalnej sprzedaży, ale jedynie 12% całej światowej produkcji odbywa się w USA.

Zmiana tych proporcji mogłaby sprawić, że USA nie byłyby tak zależne od reszty świata. O jaką kwotę chodzi? 37 miliardów dolarów. Na odpowiednią ustawę naciskają już nie tylko wybrane firmy, ale i politycy. Ci ostatni wyjątkowo aktywni w dobie chłodnych relacji na linii USA - Chiny.

„Nakazałem wyższym urzędnikom mojej administracji, aby współpracowali z liderami przemysłu w celu znalezienia rozwiązań problemu niedoboru półprzewodników. Kongres zatwierdził projekt ustawy, ale potrzebuje 37 miliardów dolarów, aby upewnić się, że mamy taką możliwość. Ja też będę na to naciskał.” - Joe Biden, prezydent USA

PlayStation 5 i najnowszych GeForce RTX nadal będzie brakować

Czy cokolwiek się zmieni? Nawet jeśli, to z pewnością nie w najbliższym czasie. Działania administracji Joe Bidena, ewentualne konstruktywne wnioski z wspomnianego przeglądu i jakiekolwiek zmiany czy inwestycje w nowe fabryki to przecież kwestia nie kilku dni czy tygodni.

NVIDIA dopiero ostatnio wpadła na pomysł (albo dopiero go zrealizowała) ograniczenia możliwość wydobycia kryptowalut na GeForce RTX 3060. Krok w dobrą stronę, ale i kropla w morzu potrzeb. W przypadku konsol już jakiś czas temu obydwaj producenci potwierdzili, że dostępność będzie ograniczona przynajmniej do połowy roku. Jeśli założenia ulegną korektom, to wydaje się, że na gorsze z punktu widzenia zainteresowanymi nimi graczy. Z kartami graficznymi może być jeszcze gorzej, analitycy coraz śmielej prognozują, że będzie ich brakować przynajmniej do końca roku.

Polujcie obecnie na jakiś sprzęt, którego nie możecie dostać?

Źródło: reuters, gamesindustry.biz

Warto zobaczyć również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DarioX7
  Miałem w tym roku kupić następcę mojego leciwego HD7770, ale raczej nie ma co się oszukiwać z nadzieją, więc trzeba będzie sobie kupić rower i zapomnieć o grach.
  8
 • avatar
  sn00p
  Z pewnością są to mega manipulacje. Do tej pory najciekawszą teorią jest ta o utrzymaniu silnej pozycji na giełdzie i wypuszczaniu nowych produktów, gdzie koszt produkcji przekracza cenę. Taka teoria krąży w przypadku Nvidia. Dlatego możemy jeszcze długo nie zobaczyć w sklepach kolejnych partii 3080 i 3090. Nvidia ściemnia że wszystko wykupili górnicy. Z pewnością coś wypłynie przy tym śledztwie.
  5
 • avatar
  xxx.514
  Chciałem zakupić konkretny model grafiki i zasilacza od EVGA, ale ani widu, ani słychu że coś jest na półkach...
  3
 • avatar
  Yamdit
  Wiele zależy od kursów Bitcoina i Ethereum. Niestety prognozy są mało optymistyczne i do końca tego roku kopacze będą mocno zainteresowani budowaniem koparek. Dzisiaj koparki budują nawet Ci co w dwa lata temu zarzekali się, że nigdy w to nie wejdą.
  1
 • avatar
  michael85
  Ten stary idiota nie wiedział nawet na jakie stanowisko kandyduje. Ktoś nim steruje a naiwni ludzie wierzą.
  1
 • avatar
  Chiny_X
  Jedyne czym on się interesuje to małe dzieci.
  -1
 • avatar
  danieloslaw1
  To jest w duzej czesci lewak/komunista wiec nie ma szans ze cos madrego zrobią ;)
  -3
 • avatar
  hary76
  Ta mamy koronke,trup leży na każdym kroku bu ha ha kit goni kitem.Teraz specjalnie kreuje się takie sytuacje a opinia publiczna łyka wszystko jak pelikany bu ha ha.Na każdym kroku robi się dziś jaja z ludzi.Krowa zrobi placek na ulicy i mamy juz program w tv o eco srecko i straszenia gazami eco sreco.Dziwne gdzie są ci wszyscy eco srecko w momencie kopania i marnowania energii !!! Gdzie są zieloni gdzie są organizacje i rządy bu ha ha.Dziś puszcza się kity noobkom w tv czy internecie a ci łykają sztucznie wykreowanym kryzysem.Ale dziś każdy morons łyknie każdy dobry bulshit socjotchniczno psychologiczny by ha ha.A to nie mają wody a to chemikalia a to i tamto sramto bu ha ha.A ciemna masa płacze i nie nawidzi kopaczy ha ha.I to pokazuje jacy ludzie sa ciemni.
  -7
 • avatar
  Matrix1
  Karty graficzne są, tyle że dwa, trzy razy droższe
 • avatar
  Matrix1
  Karty są, tyle że dwa, trzy razy droższe
 • avatar
  Ahura
  koparka nie taka głupia inwestycja