Ciekawostki

Kanada kontra jednorazowy plastik - dołącza do walki

przeczytasz w 2 min.

Władze Kanady postanowiły stanąć do walki z plastikiem jednorazowego użytku. Zakazuje produkcji i dystrybucji.

Kanada walczy z jednorazowym plastikiem

Plastik wcale nie jest taki zły. Na dobrą sprawę jest to świetny materiał o niskich kosztach produkcji i wyjątkowo praktycznych właściwościach, z czego zresztą wynika jego popularność. Problemem jest to, że wykonane z niego produkty traktujemy jednorazowo, przez co w zastraszającym tempie rosną góry odpadów z tworzywa sztucznego, które dość trudno się rozkłada. Są wprawdzie prowadzone badania nad rozwiązaniami, które znacząco przyspieszą ten proces, ale działać trzeba już teraz. I Kanada właśnie to robi. 

Kanadyjski rząd przyjął przepisy o zakazie produkcji, eksportu, importu i sprzedaży wybranych produktów jednorazowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Na liście znajdują się między innymi słomki do napojów, torby na zakupy, pojemniki na wynos oraz „sześciopaki” do trzymania razem puszek i butelek. Nowe zasady będą wprowadzane stopniowo od teraz do 2025 roku i premier Kanady, Justin Trudeau, jest przekonany, że w ciągu dekady pomogą wyeliminować 1,3 miliona ton odpadów.

Przepisy unijne, przepisy globalne… 

Na rekomendację podobnych przepisów w krajach Unii Europejskiej zdecydowano się już w tamtym roku, ale ich wprowadzenie wydłuża się w czasie. W Polsce już teraz jednak niemal całkowicie zrezygnowano z plastikowych słomek. Najważniejszy w tym kontekście może okazać się jednak globalny traktat dotyczący zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, nad jakim pracować będzie Organizacja Narodów Zjednoczonych. Niestety jego finalizacji nie doczekamy się wcześniej niż w 2024 roku. 

Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że sama eliminacja wyrobów plastikowych jednorazowego użytku nie wystarczy. Olbrzymim problemem są też na przykład wykonane z tworzywa sztucznego sieci rybackie, których tony na zawsze pozostają w wodach oceanów i mórz. Niemniej jednak każdy, nawet najmniejszy krok warto docenić. 

Źródło: Reuters, Engadget

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baertus11
  5
  Likwidacja plastikowych słomek i "trzymaków" do sześciopaków.... WOW! Ekologia pełną gębą... a gdzie likwidacja nadmiernych opakowań plastikowych? Karta pamięci wielkości paznokcia zapakowana w opakowanie 14x14 cm.... cokolwiek wielkości małej zapakowane w 4-10 krotnie większe opakowanie plastikowe .... plastikowe wytłoczki powiększające opakowanie (a ukrywające mizerną rozmiarowo zawartość)... tego się nie rusza... w jednym markecie widziałem pojedyncze banany zapakowane w plastikową folię, każdy banan osobno. Tu nie ma postępu ekologicznego. Postęp głośno wykrzykiwany jest przy walce z słomkami do napojów..... a styropianowe wytłoczki w pudełkach też są ok?
  • avatar
   Mario2k
   2
   Niech u nas zakażą używania styropianu jako wypełniacza różnego rodzaju kartonów . Szlak mnie trafi jak się to dziadostwo sypie po całym domu podczas otwierania pudeł RTV / AGD
   • avatar
    paankracyki
    1
    Literówka w tytule?
    • avatar
     1
     "Niemniej jednak każdy, nawet najmniejszy krok warto docenić." no właśnie nie do końca. Istnieje coś takiego, jak efektywny altruizm - usuwanie słomek z całościowego obiegu plastiku, jest zaledwie kroplą w morzu potrzeb...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      U nas na zimę plastik wymieszany z chrustem będzie super ECO.
      • avatar
       vacotivus
       0
       Takie regulacje wyglądają ładnie na papierze, ale potem przynoszą nieoczekiwane konsekwencje. Albo najwięksi winowajcy i tak się wyliżą, albo obywatelom dostanie się jeszcze bardziej po kieszeniach na pewno, ale też nie jest powiedziane, że całkowity wpływ na środowisko, wliczając produkcję, recykling etc. innych opakowań będzie w ogóle pozytywny!

       Wystarczy popatrzyć na protokół z Kyoto
       • avatar
        Ravmaster
        0
        Trzeba też pamiętać o tym, że plastik powstał jako alternatywa do nadmiernego zużycia papieru... Drzewa w magiczny sposób nie wyrosną aż tak szybko, by pokryć ciągle rosnące zapotrzebowania na papier, a nadmierna wycinka drewna w takiej sytuacji wcale nie będzie lepsza niż plastik. Najrozsądniejszym środkiem są różnego rodzaju biotworzywa, które nie będą szkodliwe jak plastik i jednocześnie będą mogły być biodegradowalne w podobnym stopniu co papier przy jednoczesnym oszczędzaniu drzew. Innej opcji nie widzę.
        • avatar
         pawluto
         0
         Zamiast zabraniać należy stworzyć możliwość ich skupu i przetwarzania.
         Każdy plastik mozna wykorzystać powtórnie - Tylko trzeba to skoordynować...
         • avatar
          Naruto1
          0
          Torby na zakupy - otóż każdą taką torbę mogę użyć wielokrotnie podczas gdy do papierowej już na dzień dobry nie odważę się zapakować tyle, co do plastikowej. Nawet "zrywki" czy woreczki bez "uszek" (z Lidla) można wykorzystać ponownie - np. jako worki na śmieci. "zrywka" sprawdza się u mnie do śmieci z tworzyw sztucznych a ta z Lidla - na psie kupy albo do odpadów bio (mały woreczek, nie zajmuje dużo miejsca, zawartość nie zdąży się zacząć psuć przed wyrzuceniem).