Oprogramowanie

Eksperci Kaspersky Lab opracowali i opatentowali technologię optymalizującą zużycie zasobów

przeczytasz w 2 min.

Laboratorium Kaspersky Lab opracowało kolejną ciekawą technologię. Tym razem została ona opatentowana i służy do optymalizacji zużycia zasobów.

kaspersky lab logo opracowanie technologia optymalizacja zużycie zasoby system

Eksperci z firmy Kaspersky Lab opracowali i opatentowali zaawansowaną technologię, która optymalizuje zużycie zasobów obliczeniowych komputera chronionego przed szkodliwymi programami. Patent opisuje metodę identyfikowania i usuwania gałęzi rejestru, plików, procesów i innych obiektów, które zużywają zasoby systemowe, ale nie wykonują żadnych pożytecznych operacji.

Na każdym komputerze z upływem czasu gromadzi się coraz więcej „śmieci”. Pojawiają się one zarówno na komputerach domowych, jak i firmowych. Mogą one obejmować pliki tymczasowe, wszelkiego rodzaju listy ostatnich operacji, protokoły, zawartość pamięci, całą zawartość systemu operacyjnego zapisywaną w momencie zawieszenia się komputera itd.

Dane te chociaż pochłaniają zasoby komputera (np. miejsce na dysku), nie oferują żadnych korzyści, a czasem po prostu spowalniają działanie maszyny. Jednak systemy operacyjne nie zapewniają żadnych standardowych narzędzi do usuwania wszystkich tych śmieci. Celem metody opisanej w patencie Kaspersky Lab o numerze 2475819 jest rozwiązanie tego problemu.

Opatentowana technologia analizuje wszystkie niewykorzystywane obiekty, które mają wpływ na wydajność systemu, a następnie identyfikuje i usuwa te, które stanowią duże obciążenie dla systemu, ale nie mają żadnej wartości dla użytkownika, tj. nie są wymagane przez aktualnie wykorzystywane aplikacje.

Większość innych technologii, które próbują usunąć śmieci z systemu, po prostu usuwa jak największą liczbę niewykorzystywanych obiektów. Nie analizują one jednak wpływu tych danych na system ani efektu ich usunięcia. Często jest to po prostu czyszczenie dla samego czyszczenia bez sprawdzenia, czy takie działanie przyniesie więcej problemów niż korzyści. W przeciwieństwie do takich narzędzi technologia Kaspersky Lab dokonuje szczegółowej analizy, łącznie z uwzględnieniem potencjalnych problemów, które mogłyby wyniknąć z usunięcia danych.

kaspersky lab optymalizacja zasoby system patent

Kiedy musisz jak najszybciej posprzątać pokój i natychmiast zrobić lepszy użytek z wygospodarowanej przestrzeni, w pierwszej kolejności pozbywasz się rzeczy, które zajmują większość przestrzeni, a potem martwisz się resztą. Właśnie według tej zasady rozwijaliśmy naszą technologię.” – powiedział Oleg Zajcew, główny ekspert technologiczny w Kaspersky Lab, twórca opatentowanej technologii.

Warto wspomnieć, że technologia ta jest szczególnie skuteczna w zakresie przywracania utraconej wydajności starszych komputerów, na których zainstalowano wiele aplikacji. W takich przypadkach maszyny mogą działać do 10% szybciej.

Dwa najważniejsze zadania, które pomaga zrealizować technologia Kaspersky Lab, to optymalizacja wykorzystywania pamięci operacyjnej oraz miejsca na dysku, jak również pomaganie administratorowi w prewencyjnej konserwacji komputerów w sieci – co jest szczególnie ważne w przypadku sieci korporacyjnych.

Mimo że patent został uzyskany pod koniec lutego 2013 r., opisywana technologia jest już skutecznie wykorzystywana w rozwiązaniach Kaspersky Lab dla użytkowników indywidualnych (Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky PURE) i biznesowych (Kaspersky Endpoint Security for Windows oraz Kaspersky Security for Virtualization). Opatentowana technologia działa także w darmowym narzędziu Kaspersky Virus Removal Tool, pozwalającym na leczenie zainfekowanych komputerów.

Źródło: Kaspersky Lab, inf. prasowa

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  niech sie wezma za zmniejszenie zurzycia zasobos swoich programow bo kazdy starszy PC jakiego widzialem z Kasperskim strasznie kuleje z predkoscia, czego przy esecie nie doswiadczylem nigdy nawet na bardzo slabych konfiguracjach
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   Microsoft powinien ogarnąć ich patent i wykorzystać w przyszłym Windowsie.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    No i co?...Wejdzie to jako łatka do już kupionych licencji czy trzeba będzie wyskoczyć ze stówki?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     przydatne dla mojego pentium 4, sam avast zwalnia system, a tu jeszcze przeglądarka , skype itd.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Poczekam na testy, bo aktualnie podchodze bardzo sceptycznie do tego. Nie wierzę w magiczne programy co przeanalizują całą skomplikowaną filozofię mojej pracy oraz będą lepiej wiedziały co potrzebuję a co nie. Czasami tempy od PS leżą po kilka dni u mnie tak samo tempy z bridge a wizja wczytywania na nowo kilkunastu tysięcy fotek do bridga nie widzi mi się xD

      Każdy świadomy użytkownik nie zainstaluje tego, a jak będzie wbudowane to nigdy nie użyje tego bo takie programy zawsze zrobią więcej szkody niż pożytku :P
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       LOL. Czytając tytuł pomyślałem: czyżby w końcu znaleźli sposób na taką optymalizację swojego silnika, żeby nie zjadał tyle zasobów, żeby ten ich antywirus był "niezauważalny" dla użytkownika (nawet starszych komputerów) ?
       A tu się okazuje, że oni to chcą inne programy/śmieci "optymalizować". Ciekawe, czy ta ich heurystyka "ubije" również samego siebie... ;>
       • avatar
        Railarian
        0
        Heh.
        Takie artykuły wywołują u mnie salwy śmiechu.
        Bo przecież jest Linuks.