Oprogramowanie

KE i Microsoft - jest porozumienie dotyczące wyboru przeglądarki

Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Grzegorz Kubera
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Testy rozpoczynają się od jutra.

Dochodzenie Komisji Europejskiej (KE) związane z oferowaniem przeglądarki Internet Explorer w systemach Microsoftu wkrótce może dobiec końca. Obecnie Komisja poinformowała o planach rozpoczęcia testów rozwiązania pozwalającego wybrać przeglądarkę - rozwiązanie to zaproponował Microsoft.

Od jutra (09.10) klienci, firmy OEM, deweloperzy i "inne zainteresowane strony" będą mieć szansę na wyrażenie swoich opinii o rozwiązaniu Microsoftu.

Podejmując decyzję, by iść naprzód z wyborem przeglądarek, KE wprowadziła pewne ulepszenia do pierwotnego projektu Microsoftu. Jedna z nich jest widoczna poniżej - jeszcze przed wyborem przeglądarki użytkownicy zostaną poinformowani o tym, czym jest sama przeglądarka ("to, czego używasz do surfowania w internecie"). Kiedy użytkownik potwierdzi, że jego komputer jest podłączony do internetu, pojawi się możliwość wyboru.

Również Microsoft wprowadził pewne modyfikacje w swoim rozwiązaniu. W porównaniu do pierwotnej wersji pojawiły się przede wszystkim przyciski "Tell me more", które pozwalają dowiedzieć się czegoś więcej o danej przeglądarce. Poniżej jest także adnotacja wyjaśniająca, że Internet Explorer zostanie odpięty z paska zadań i zastąpiony przeglądarką, jaką wybierzesz.

Użytkownicy będą mogli nieco lepiej poznać poszczególne przeglądarki lub od razu zdecydować się na instalację tej, która odpowiada im najbardziej. Do wyboru mamy programy: Apple Safari, Google Chrome, Internet Explorer, Firefox oraz Opera.

Zgodnie z warunkami proponowanej ugody, na wszystkich komputerach sprzedawanych z Windows na terenie "europejskiego obszaru gospodarczego", przez najbliższe 5 lat będzie dostępne rozwiązanie pozwalające na wybór przeglądarki. Co więcej, Mozilla, Opera i inne firmy nadal będą mogły negocjować z producentami PC, aby ich przeglądarki były oferowane jako domyślne aplikacje w nowych komputerach.

Microsoft jest zadowolony z ostatnich osiągnięć dotyczących tej sprawy. - Cieszymy się z ogłoszenia przez Komisję Europejską, że idziemy naprzód i rozpoczniemy testy naszej propozycji związanej z wyborem przeglądarki internetowej w Europie - powiedział Brad Smith, główny radca prawny Microsoftu.


Wybór przeglądarki WWW

Źródło: ArsTechnica.com

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wolfikx
  I tak zainstaluję IE a później FF ;)
 • avatar
  Kerim08
  A ja Operę, a potem FF:
 • avatar
  Konto usunięte
  @autor
  Mniej translatora google, wiecej własnej inicjatywy;)
  "...główny rada prawny Microsoftu."
 • avatar
  dawid_dj
  Ciekawe jak to będzie z aktualizacjami OS-u. Jeżeli w WinXp chcesz skorzystać z witryny windowsupdate

  http://update.microsoft.com/windowsupdate/v6/default.aspx?ln=pl

  to na Firefoxie zostaniesz przekierowany na
  http://update.microsoft.com/windowsupdate/v6/thanks.aspx?ln=pl&&thankspage=5

  i otrzymasz komunikat:

  Dziękujemy za zainteresowanie uzyskiwaniem aktualizacji za pośrednictwem naszej witryny.
  Do korzystania z tej witryny wymagany jest program Internet Explorer w wersji 5 lub nowszej.
  Aby uaktualnić przeglądarkę do najnowszej wersji, przejdź do witryny sieci Web Pliki do pobrania dla programu Internet Explorer.

  Ktoś wie co będzie z tym fantem?

 • avatar
  zielarz
  ciekawe jak sobie poradzą z problemem nowych przeglądarek, które będą pojawiały się na rynku.. jakie kryterium będzie decydowało czy przeglądarka znajdzie się na liście? prawdopodobnie zostanie powołanie specjalne stanowisko w unii, może nawet osobny dział zajmujący się problemem przeglądarek internetowych, sporo ludzi będzie miało pracę.. jak za komuny, brawo!
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeszcze przez długi czas wiele serwisów będzie IE only. W wielu firmach do póki będzie xp tak musi niestety pozostać.
 • avatar
  chronos
  Dobry pomysł. Będzie można wybrać przeglądarkę dostosowaną do swoich potrzeb. Sensowny kompromis
 • avatar
  cinyrk
  A co z platformami edukacyjnymi (ja takiej używam) które bazują na IE tylko i wyłącznie? I tak będę musiał wybrać IE, a później doinstalować FF do przeglądania. W ogóle ta komisja jest z d**y, bo zajmują się nie tym co trzeba.
 • avatar
  blackedeyed
  A jak będzie z WindowsUpdate?? Microsoft pewnie wymusi instalacje IE8.
 • avatar
  Konto usunięte
  "making your web even better... Faster,Safer, Easier"
  Nie mógł się powstrzymać za ten opis powinna KE nakazać M$ udowodnienie prawdziwości stawianej tezy - takie rzeczy są nie do przyjęcia, no i IE powinno pozwolić się w całości odinstalować z systemu a nie jak teraz usuńmy skrót ale biblioteki zostają -pzdr.
 • avatar
  miedzianek
  jakdla mnie durnota-system microsoftu to moga robic co chca,nie musza wrzucac cudzych przegladarek.owszem-monopol-ale oni nie zabraniaja uzywania innych przegladarek,nie pobieraja oplat za IE etc...


  jak zwykle podatki ida na takie durne zabawy;]


  jutro zrobie swoja wlasna przegladarke i zarzadam umieszczenia jej w W7! HAHA przesune premiere:D
 • avatar
  Nixtone
  Trochę ta zabawa wygląda jak wymuszanie na Mercedesie możliwości wyboru producenta siedzeń w salonie u sprzedawcy ;-)
  System jest Microsoftu, więc pomimo świadomości niedoskonałości IE nie widzę dlaczego mają być zmuszani do umieszczania w swoim produkcie produktów firm trzecich.
  Szkoda, że zamiast tego komisja nie zajmie się np inną kwestią związaną z MS, a mianowicie dostępnością usługi Games for Windows dla wszyskich, którzy legalnie zakupili gry współpracujące z tym ustrojstwem. Ktoś kto zapłacił sporo za legalny zakup gry dostępnej w swoim regionie nie może z niej w pełni korzystać, tylko dlatego, że nie mieszka w USA, Kanadzie czy UK. Albo musi oszukiwać podczas zakładania konta w GfW.
 • avatar
  Konto usunięte
  Dziękujemy ci "szanowna KE" za twój trud ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Prosze zobaczyc screena z przegladarkami. Uuu, az powialo, no to teraz przyczepmy sie do Microsoftu raz jeszcze "a czemy safari pierwsze, posmarowalo??", arghhh, a DARMOWY Firefox na az 4-ty od lewej?! A to zniewaga...KE moglaby miec o wiele wiecej "pracy". Zabic Microsoft, Ubuntu - przyszlosc technologii!Co 2 dni nowe jadro systemu, kompilujmy!Po co komu support?nie? O LOL, to lepsze niz Joe Monster:) Tylko tak dalej...
 • avatar
  tom_1984
  Proponuję żeby tak samo KE rozprawiła się z notatnikiem i paintem. Przecież są darmowe zamienniki do tych programów.

  IE jest integralną częścią Windowsa czy sięto komuś podoba czy nie i te zabiegi KE ośmieszają całą tą instytucje.
 • avatar
  Gothar
  Dobra sprawa bo każdy wybierze przeglądarkę jaką będzie chciał. Wolność wyboru. Tylko nie wiem czemu KE macza palce w Windowsie. Bill sam wymyślił Windowsa zatrudnił ludzi płaci im z własnej kieszeni wpakował przeglądarkę do kompleksowej obsługi by nic nie brakowało i wtrącają jakąś Operę czy FF.
  Jeżeli windows by nie pozwalał zainstalowac innej przeglądarki, powodował by powazne problemy w ich działaniu i ograniczał je w oczywisty sposób to można karać.
 • avatar
  Konto usunięte
  O, dobrze że jest chrome do wyboru, bo to całkiem fajna przeglądarka mimo niewielu funkcji.
 • avatar
  Fiona
  Przeglądarki, żarówki energooszczędne, telewizory, banany.....

  Stalin = komunizm
  UE = komunizm z ludzką twarzą

  A może się mylę ???
 • avatar
  Konto usunięte
  Windows jest komercyjnym produktem.K.E. ośmiesza się.To co jest dodawane do systemu jest sprawą producenta.Może pójdźmy dalej niech producenci laptopów dadzą wybór dysku,pamięci procesora ,napędu ,płyty głównej ,matrycy i.t.p. ? Dlaczego K.E nie interweniuje ?