Ciekawostki

Polska ma miasto zasilane w 100 % czystą energią

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Kisielice za to osiągnięcie otrzymały przyznawaną przez Komisję Europejską nagrodę ManagEnergy 2014 w kategorii „samowystarczalność”.

Kisielice
foto: AeroFoto Chojęta

Czy istnieje miasto, które jest w stu procentach zasilane energią odnawialną? Jest. I to w Polsce. 

Położone w województwie warmińsko-mazurskim Kisielice to miasto, które w stu procentach jest zasilane energią odnawialną. W nagrodę za to osiągnięcie otrzymało przyznawaną przez Komisję Europejską nagrodę ManagEnergy 2014 w kategorii „samowystarczalność”. Rezultat ten może być o tyle niezwykły, że Polska czerpie około 90 proc. energii z węgla.

W Kisielicach postawione zostały dwie elektrownie wiatrowe z 50 turbinami o łącznej mocy 94,5 MW. Uzupełnieniem turbin jest 6-MW kocioł na biomasę zasilany słomą pochodzącą z pól lokalnych rolników, który połączony jest z centralną siecią ciepłowniczą docierającą do 85 proc. budynków w gminie. 

Obecnie trwają także prace nad budową trzeciej elektrowni wiatrowej. Farma o mocy 24 MW częściowo już funkcjonuje, ale na pełne oddanie jej do użytku należy jeszcze poczekać. Ponadto jeszcze w tym roku ogłoszony ma zostać przetarg na zakup instalacji do pierwszej elektrowni fotowoltaicznej.

W swoim projekcie zatem Kisielice nie tylko zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, ale też wykorzystują nadwyżki rolne. Mamy nadzieję, że pozostałe miasta wezmą z nich przykład.

Źródło: Inhabitat, CleanTechnica, PNEC

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jkbrenna
  3
  jaki jest koszt teg imoresy na jednego tej gminy mieszkanca, moze by tal policzyc ,jak srodowisko zanieczyszczono aby wszystkie te urzadzenia wyprodukowac, przewiesc i zamontowac....

  Dam przyklad: W Iatlii, Liguria jest pewna wies, ( Varese Ligure), ktora tez cos takiego zrobila, na kazdego mieszkanca tam Unia okolo 4 mil Euro wydala, kto za to zaplacil...

  Doskonaly przyklad falszywego rozwoju...
 • avatar
  MKjanek32
  3
  "W swoim projekcie zatem Kisielice nie tylko zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, ale też wykorzystują nadwyżki rolne. Mamy nadzieję, że pozostałe miasta wezmą z nich przykład."
  Wszystko dobrze, tylko jest jeden problem - zaśmiecanie krajobrazu.
  Akurat w okolicy Kisielic wiatraki raczej specjalnie nie przeszkadzają, ale nie wyobrażam sobie, żeby stawiać elektrownię wiatrową u mnie w kotlinie jeleniogórskiej. Mielibyśmy widok na wiatraki z Karkonoszami w tle (i odwrotnie stosowny widok z gór :-) ).
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Gratulacje :)
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Ja bym nie narzekał na taki "hałas", wolę wdychać świeższe powietrze niż truć się spalinami z np. elektrowni węglowych. Ciekawe miasteczko :)
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Wierze ze nadejdzie dzień w którym ludzie wyjdą z ciemno grodu i zaufają elektrowni atomowej, tam energia jest czysta, nie wytwarza się co2 nie jedyny problem w tej elektrowni to ciemnota która jak usłyszy słowo atomowa to ma przed oczami hiroszime i Czarnobyla...

  1 kWh w atomowej 7 groszy
  1 kWh w wiatrowej 70 groszy
  1 kWh w słonecznej 1.10 zl
  1 kWh w węglowej około 30 groszy

  Szum jest okropny z turbin wiatrowych, mieszkam 5 km od 2 turbin i je słyszę wieczorami, to jest chore....
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Kisielce, populacja: 2191 (2012r)

  wnosząc po tym, że za bardzo tam fabryk czy biur nie będzie, można oczekiwać sumy ludności niższej niż 2000 na dzień dzisiejszy :>
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wszystko OK, tylko jak to wygląda? Widziałem takie wiatraki w Suwalskim Parku Krajobrazowym i nie wygląda to za ciekawie - psują krajobraz.

  Druga sprawa, to "Sąsiadujący z farmami wiatrowymi mieszkańcy często przyznają w przeprowadzanych badaniach opinii publicznej, że słyszą „świst” i „szum” dobiegający z rejonu inwestycji (Pedersen & Waye, 2004)."

  oraz

  "Istotne jest także określenie progu słyszalności wiatraków w punktach szczególnie wrażliwych, czyli przede wszystkim miejsc stałego przebywania mieszkańców, zwłaszcza w porze nocnej. Hałas na poziomie nieco mniejszym niż 45 dB, mimo iż nie powoduje przekroczenia norm może powodować obniżenie komfortu, jeśli będzie obcym dźwiękiem dominującym w otoczeniu, a tym samym przyczyniać się do protestów względem lokalizacji elektrowni wiatrowych."

  Ciekawe czy zadbano o te sprawy? Jeśli nie, to naprawdę współczuję mieszkańcom.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wszystko pięknie, tylko jest jeden problem - podejrzewam że by dostarczyć 10 procent krajowego zapotrzebowania na energię, to Polsce zabrakłoby wolnego miejsca do stawiania wiatraków, nie mówiąc o zdegradowanym krajobrazie.
 • avatar
  jkbrenna
  0
  Nie mowiac juz o tym, ze aby 1 kg beznzyny wyprodukowac, potrzebujemy 3 kg drzewa lub 5 kg biologicznych odpadow, czyli panowie czas drzewa zaczac sadzic, jak w roku 1809 pewien krol dunski powiedzial, po zdradzieckim zbombardowaniu floty dunskiej przez anglikow, bez wypowiedzenia wojny...
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  "Kisiel.ice" o kurde. Co za zbieg okoliczności. :D