Internet

Kolejna złośliwa aplikacja na Facebooku

przeczytasz w 1 min.

Nowym "dziełem" internetowych oszustów jest strona z filmikiem i podchwytliwa informacja, że 99% ludzi nie jest w stanie go oglądać dłużej niż przez 25 sekund. Niemożliwe? Na ten numer złapało się tysiące ludzi.

 Warto przeczytać:
 

Użytkownicy Facebooka, najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego, znowu mogą paść ofiarą internetowych oszustów. Kuszą oni nieuważnych użytkowników filmem, który – rzekomo - mało kto jest w stanie oglądać dłużej niż przez 25 sekund.

Internauci gotowi zmierzyć się z rzuconym "wyzwaniem", otwierają groźną aplikację. Zanim jednak dane im będzie obejrzeć film muszą skopiować i wkleić w pasku adresowym przeglądarki internetowej specjalny kod. Kod jest w istocie złośliwym skryptem JavaScript.

Niestety, część użytkowników Facebooka dała się zwieść fałszywej aplikacji. Internauci, którzy wkleili podejrzany skrypt Java tracili na chwilę władzę nad swoim profilem - przenoszeni byli na stronę, która automatycznie umieszcza w statusie danego użytkownika link do złośliwej aplikacji oraz informuje wszystkich jego znajomych o tym, że ją „lubi”.

Popularność aplikacji pokazuje, że zastosowana w niej sztuczka okazała się niezwykle skuteczna - strona zgromadziła blisko 600.000 fanów! Warto sobie zadać pytanie czy jest ona jedynie niewinnym żartem znudzonego hakera czy niebezpieczną aplikacją wycelowaną w bezpieczeństwo użytkowników portalu?

- W tym momencie nie jest dla nas do końca jasne, jakie zagrożenie niesie ze sobą ta złośliwa aplikacja, ale zapewniamy, że pracujemy nad rozwiązaniem tej zagadki - mówi Roger Thomson z AVG Technologies. -  Przypuszczamy, że jest to jedna z tych stron, które automatycznie pobierają miesięczną opłatę bezpośrednio z kont telefonów komórkowych użytkowników – dodaje.

Źródło: AVG

Polecamy artykuły:  
Najlepsze gry na latoTOP-10 Karty graficzne - lipipec 2010Test - na czym najlepiej przenosić dane

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Kod jest w istocie złośliwym skryptem Java" noo jak juz nazywamy rzeczy to poprawnie - Javascript... JAVA i javascript po za nazwa nie ma praktycznie nic wspolnego ze soba ;)
  • avatar
   sevae
   0
   Jakaś olimpiada hakerów trwa, że tak szaleją?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    a czy benchmark.pl sie zabezpieczyl przed mozliwoscia wrzucenia na strone zlosliwego kodu ? ;)


    alert('ciekawe');
    • avatar
     prznar1
     0
     facepalm nie facebook. oni(administracja) w ogóle wiedzą o zagrożeniach?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dobrze, że jest taka strona jak Benchmark i zawsze nas uprzedzi :)
      Dziękujemy!