Technologie i Firma

Kolejny cel Facebooka: czytanie myśli

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Facebook powołał do życia grupę Building 8, której zadaniem jest opracowanie interfejsu do komunikacji pomiędzy mózgiem a komputerem.

Możliwość czytania cudzych myśli brzmi z jednej strony fascynująco, z drugiej – przerażająco. Mark Zuckerberg z Facebooka chce, by przynajmniej w pewnym stopniu nie trzeba było wkładać tej wizji między bajki. W pewnym stopniu, ponieważ chodzi tu przede wszystkim o interfejs, który pozwoli człowiekowi sterować komputerem za pomocą fal mózgowych.

Building 8. Tak nazywa się grupa Facebooka, który prowadzi prace nad „interfejsem mózg-komputer” – sprzętem, który wykorzystuje neuroobrazowanie i dane elektrofizjologiczne, aby pełnić funkcję platformy komunikacyjnej. Klawiatura czy myszka stać mają się więc zbędne – wystarczy to, co każdy ma zawsze ze sobą (nawet jeśli czasem pojawiają się wątpliwości): mózg.

„Wierzę, że pewnego dnia będziemy w stanie komunikować się ze sobą za pomocą myśli, z wykorzystaniem technologii. Po prostu pomyślisz o czymś i twoi przyjaciele będą mogli się o tym dowiedzieć, jeśli będziesz miał ochotę” – powiedział Mark Zuckerberg podczas jednej z sesji pytań i odpowiedzi i Building 8 prawdopodobnie tę właśnie wizję próbuje urzeczywistnić (oficjalnych informacji: brak).

Zanim – jeśli w ogóle kiedykolwiek – do tego dojdzie, grupa Building 8 będzie chciała najpewniej stworzyć narzędzie, które pozwoli na w pełni komfortowe sterowanie komputerem za pomocą myśli. Takie rozwiązanie mogłoby okazać się przełomem w dziedzinie neurobiologii. Natomiast wzajemne czytanie czy wręcz hakowanie ludzkich myśli… cóż, to niech na razie zostanie domeną filmów science-fiction.

Źródło: Business Insider, The Next Web

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kotowaru
  Czytanie myśli, to granica, której nie powinno się przekraczać i już. Nawet nie mogę sobie wyobrazić życia, gdzie boję się o czymś pomyśleć, bo ktoś się o tym dowie.
  18
 • avatar
  jacorf
  Ostateczny cel żydostwa?
  9
 • avatar
  czorcik696
  "Takie rozwiązanie mogłoby okazać się przełomem w dziedzinie neurobiologii" Taaaaa... Taki kit to mogą wciskać tym najbardziej wypranym odbiorcom facebooka. Że niby dla dobra nauki, i żeby pomóc biednym poszkodowanym ludziom? Raczej agentom i wojsku przy przesłuchaniach, bo na biednych to oni nie zarobią, a o to przecież chodzi.
  4
 • avatar
  Aquagen
  Pomysł ciekawy, ale niesie ze sobą więcej szkód niż pożytku.

  Swoją drogą, dlaczego FB nie zajmie się takimi problemami, które rzeczywiście pomogłyby ludziom (leki na najpoważniejsze choroby, racjonalna gospodarka żywnością, etc.) tylko takie, które mogą mieć wymiar jedynie finansowy.

  Jakiś czas temu to chyba łaśnie FB prowadził prace nad udostępnianiem internetu za pośrednictwem dronów w regionach pozbawionych infrastruktury. Powiem szczerze, że miałem do tego dość mieszane uczucia, ponieważ gdy drony FB z góry udostępniały internet to tam na dole ludzie mieli poważniejsze zmartwienia jak dostęp do wody pitnej czy jedzenia.

  Wespół z dużą siłą i możliwościami powinna iść duża odpowiedzialność społęczna, a tu mogą tylko otworzyć puszkę Pandory.
  3
 • avatar
  anzeh
  Wśród swoich użytkowników mogą mieć niewiele do odczytania
  2
 • avatar
  vide cui fidas
  Je..ać facebook...
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Wystarczy umieć czytać komentarze w języku angielskim.
  1
 • avatar
  wizard2233
  Już żałuje że mam konto na fb...
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  A zdjęcia na messengerze dalej 3x3 piksele
  -1
 • avatar
  darioz
  Ja bym chciał taki program do komputera który nagrywałby sny i zamieniał na pliki wideo! Mogłoby być urządzenie które by się podpinało do głowy i szło z tym spać!
  Rano sie budzisz i oglądasz na kompie co ci sie sniło! A ostatnio dużo mi się sni! Zwłaszcza panienki z którymi się zabawiam! Ale niestety po przebudzeniu często pamiętam tylko jakieś wycinki i wszystko jakieś to takie zamglone!
  -2
 • avatar
  vide cui fidas
  Jebać facebook...