Smartfony

Funkcja Face ID z maseczką dostępna. Sprawdziliśmy jak działa

przeczytasz w 2 min.

Wraz z premierą systemu operacyjnego iOS w wersji 15.4 wprowadzona została funkcja umożliwiająca korzystanie z Face ID z założoną na twarzy maseczką. Podpowiadamy jak skonfigurować Face ID z maseczką. Czy naprawdę działa?

Face ID z maseczką

Przez ostatnie dwa lata korzystanie z Face ID było znacznie utrudnione. Konieczność noszenia maseczki ochronnej uniemożliwiała odblokowywanie iPhone’a i autoryzowanie płatności Apple Pay za pomocą rozpoznawania twarzy.

Po wprowadzeniu nowej funkcji, Face ID rozpoznaje użytkownika po charakterystycznych cechach, które znajdują się wokół jego oczu, a nie tak jak do tej pory, na podstawie całej twarzy. Ważne jest więc, żeby podczas odblokowywania smartfona oczy były odsłonięte i skierowane w stronę kamery.

Face ID maseczka

Apple ostrzega, że „Face ID działa najlepiej w trybie rozpoznawania całej twarzy”.

Funkcja dostępna jest na iPhone’ach 12 i nowszych z zainstalowanym systemem iOS 15.4 bądź nowszym. Szkoda, że Face ID z maseczką nie działa na starszych modelach, które mają możliwość rozpoznawania twarzy i można na nich zainstalować tą wersję systemu.

Konfiguracja Face ID z maseczką

Aktywacja funkcji możliwa jest w trakcie krótkiego procesu konfiguracji iOS 15.4, który przeprowadzić trzeba po zakończeniu jego instalacji.

Można to także zrobić później. W tym celu należy kolejno:

  • otworzyć Ustawienia,
  • stuknąć Face ID i kod, a następnie wpisać kod iPhone’a,
  • przewinąć w dół i przesunąć suwak Face ID z maseczką w prawo.

Face ID ustawienia

Następnie należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie i skonfigurować Face ID. Co ważne, podczas konfiguracji nie można mieć założonej maseczki.

Face ID konfiguracja

Apple zaleca aby osoby, które noszą okulary dodały swoje wizerunki wraz z najczęściej noszonymi parami okularów. Warto nadmienić, że funkcja Face ID z maseczką nie obsługuje okularów przeciwsłonecznych.

Aby dodać wizerunek z okularami należy stuknąć w opcję Dodaj okulary, która znajduje się tuż pod przełącznikiem Face ID z maseczką, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Face ID okulary

Jak działa Face ID z maseczką?

Nowa funkcja działa niemal tak samo jak standardowe Face ID. Aby odblokować smartfona wystarczy przesunąć palcem w górę, a iPhone zeskanuje twarz. W przypadku noszenia maski ważne jest żeby oczy skierowane były w stronę przedniej kamery telefonu, co nie jest wymagane, gdy maska nie jest założona. iPhone nie zostanie odblokowany jeśli użytkownik nie będzie patrzeć w stronę kamery.

Testy przeprowadziłem z maseczką chirurgiczną oraz półmaską filtrującą i za każdym razem funkcja działała bez żadnych zarzutów. iPhone rozpoznaje twarz nawet wtedy, gdy usta i nos zasłoniete są dłonią. Oczywiście odblokowywanie możliwe jest także bez maseczki. Nie trzeba w tym celu zmieniać żadnych ustawień.

Źródło: Apple

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    JaYmZ
    8
    Kiedy będzie dostępna funkcja umożliwiająca "facepalm"?
    • avatar
      pawluto
      3
      Ale bzdety...
      • avatar
        michael85
        0
        G dla baranów które noszą maseczki. Tresowanie motłochu trwa w najlepsze.
        • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Hmmm a face ID z burką nadal nie działa...
          • avatar
            pablo11
            -2
            Pierwsza rzecz,jaką powinno się zrobić, jeśli się ma szacunek do swojej prywatności, to zakleić przednią kamerę w smarphonie i czujnik dotykowy.
            Nigdy nie wiadomo, jak w przyszłości korporacje mogą wykorzystywać nasze dane.
            • avatar
              lkozierowski
              -3
              I znów wybieg żeby kupić noweszego srajfona
              • avatar
                MokryN
                -3
                Lepiej zdjąć te bezużyteczne maseczki.
                • avatar
                  arekx
                  0
                  Ciekawsze były by testy z próbowania oszukania tego mechanizmu bo teraz ma znacznie mniej danych na których bazuje (zwłaszcza w masce i okularach).