Laptopy

Laptop dla czwartoklasistów. Rząd podał listę modeli

przeczytasz w 2 min.

Już niedługo uczniowie klas IV szkół podstawowych otrzymają laptopy, które będą mogły być wykorzystywane do nauki i rozwoju zainteresowań. Rząd ogłosił pełną listę modeli oraz szczegóły dotyczące obsługi sprzętu.

Program „Laptop dla ucznia” ma wyrównać szansę dzieci i młodzieży, a przy tym wspomóc transformację cyfrową. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych, talentów i zainteresowań. Szczegóły dotyczące programu ujawniono podczas konferencji prasowej.

– Laptopy otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych, ale też uczniowie, którzy mają indywidualne nauczanie, tzn. z powodów zdrowotnych nie mogą uczęszczać regularnie do szkoły, jak również osoby wybitnie uzdolnione, które mają indywidualny tok nauczania  – wyjaśniał Janusz Cieszyński i podkreślał, że Polska młodzież ma świetne wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał.

Laptopy dla czwartoklasistów - lista modeli

 • Lenovo V15 G3 IAP CTO,
 • HP  ProBook 440 G9,
 • Dell Latitude 3540,
 • ASUS ExpertBook B1502CBA,
 • Acer TravelMate P215-54,
 • ACER TMP214-54.

Ministerstwo wybrało różnych producentów, ale wszystkie laptopy, bez względu na model, spełniają określone wymagania techniczne. Do przetargu zakwalifikowało się 13 firm, które zaproponowały 6 modeli laptopów:

– To dobrej jakości sprzęt, który będzie miał zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” zagwarantujemy także dostęp do dodatkowych materiałów edukacyjnych i bezpłatnych wersji elektronicznych podręczników – powiedział szef resortu cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

Laptopy zostały objęte 36-miesięczną gwarancją i określono tutaj specjalne wymagania co do realizacji naprawy. Dostawca powinien zareagować na zgłoszenie awarii w ciągu jednego dnia, a naprawa powinna być zrealizowana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia (jeśli będzie to niemożliwe, uczeń otrzyma sprzęt zastępczy). Warto dodać, że usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie door-to-door. Oznacza to, że sprzęt nie będzie musiał być zawożony do serwisu – przyjedzie po niego kurier i odbierze paczkę, dostarczając ją bezpośrednio do odbiorcy (takie rozwiązanie może być szczególnie istotne na terenach wiejskich, oddalonych od dużych aglomeracji).

Jak poinformowano podczas konferencji, póki co rozstrzygnięto przetargi w 50 z 73 regionów Polski - sprzęt powinien trafić do uczniów 290 tys. 64 uczniów już we wrześniu (w przypadku pozostałych regionów przetargi mają być rozstrzygnięte do I połowy września, a komputery będą dostarczone jeszcze tej jesieni). Warto dodać, że rodzice/opiekunowie będą mogli go wypożyczyć lub wziąć na własność (przy czym nie będzie można go sprzedaż lub przekazać innej osobie przez okres 5 lat). Każdy laptop dla ucznia będzie też odpowiednio oznaczony.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  10
  Chamskie kupowanie głosów za nasze pieniądze z podatków...
  Ależ ten PiS upada na samo dno...
  • avatar
   Norghul
   3
   Tia, szlachetne idee dla pospólstwa, a wszyscy dobrze zdają sobie sprawę, że posłuży głównie konsumpcji multimediów i odpalania CS'a. Te laptopy są tak potrzebne jak młotowiertarka kucharzowi. Poza tym i tak 95% materiałów i nauki będzie się odbywać z pomocą papieru.
   • avatar
    piomiq
    3
    Degradacja polskiej nauki to dokonania tego rządu. Proponuje zapoznać jak od teraz naukowcy będą zbierać tzw. punkty za publikacje. Odpowiedni materiał pojawił się na Uwaga Naukowy Bełkot.
    https://www.youtube.com/watch?v=XnAQkGBvUwA - Czy Polska nauka upada? - absurdy punktów za publikacje
    Jedynie co umieją to szerzenie rozdawnictwa. Rządzili 8 lat i co to przyniosło?
    • avatar
     Rangeros
     3
     Popatrzcie na te zadowolone z siebie tłuste mordy pogardzające narodem frajerów dających się kupować za własne pieniądze. Sami jesteśmy sobie winni że mamy taką klase polityczną skoro tak na tandetne numery nabiera się większość społeczeństwa co 4 lata. Znikąd nadziei...
     • avatar
      brudney
      2
      Czy musicie tego newsa okraszać tłustymi pyskami psychola Czarnka i cwaniaka Cieszyńskiego? Niedobrze się robi.
      • avatar
       Hasta-la-vista-baby
       2
       Rozdawnictwo swoją drogą, portal niby technologiczny a komentarze polityczne, sam znam ze 4 rodziny którym taki laptop się przyda dla dzieciaków, i nie będą marudzić czy to PiS czy PO im daje i zabiera. Zresztą na wsiach dużo dzieciaków nie ma laptopa lub ma takie komputery że można tylko w sapera grać.
       • avatar
        Hasta-la-vista-baby
        -1
        Gówno burza za raz, dwa, trzy....
        • avatar
         bbkr_pl
         0
         Pomijajac juz odruch wymiotny na widok Czarnka-katogarnka to ciekawe jest zestawienie modeli. Taki HP wazy 1.3kg a Asus az 1.7kg. Niektore posiadaja klawiature numeryczna, inne nie. Co oczywiscie jest zaslona dymna (ze niby przetarg otwarty i zroznicowany), bo i tak rozdadza najtansze Acery 214-54, kupione podatnikom z ich wlasnych pieniedzy za zawyzona cene.


         Dobra, zamykam juz artykul bo patrzec na ten ciastowaty ryj nie moge.
         • avatar
          Killer60
          0
          Co do komputerów dla 4-klasistów to wydaje mi się, że firmy dostarczające komputery robią przewałkę. Otóż jeżeli chodzi o komputer HP PROBOOK 440 g9. Komputer powinien spełniać wymagania uzyskania wydajności potwierdzonej oceną w teście CrossMark wynikiem co najmniej: 1100 punktów. Ten ma jedynie 730 punktów. Zastosowano w nim tańszy procesor tzn. Intel Pentium Gold (przynajmniej w modelu, który testowałem). I chyba na tym polega ten biznes!!!