Ciekawostki

LG zapowiada „głośnik 4K” - mistrzowie marketingu

przeczytasz w 1 min.

Podczas targów CES 2017 firma LG zaprezentowała SJ9 - swój nowy głośnik 4K. Zaraz, ale gdzie tu wyświetlacz?

4K dobrze się kojarzy – oznacza przecież wysoką rozdzielczość ekranu telewizora, monitora, projektora czy jakiegokolwiek innego urządzenia. Mając na uwadze ten „pozytywny odbiór” firma LG postanowiła zaprezentować inny sprzęt 4K – głośnik.

Głośnik, a konkretnie soundabr SJ9 zaprezentowany podczas targów CES 2017, jest określany przez producenta mianem „4K”. Dlaczego? Bo w jego specyfikacji znajdziemy zapis o 4000 kilobitów na sekundę, co pomagać ma w osiągnięciu pełnej kompatybilności z bezstratnymi formatami plików audio. 

Niby ma sens, ale takie mieszanie pojęć zdecydowanie nie jest wskazane. W głowach klientów „4K” zapisało się już jako określenie rozdzielczości, w której liczba pikseli w poziomie wynosi właśnie około 4000. Już samo to zresztą nie jest zbyt precyzyjne, jako że często już za „4K” uważa się 3840 x 2160 pikseli, czyli Ultra HD. 

LG zaś w tym przypadku robi jeszcze większy chaos, mieszając piksele z bitami. Z punktu widzenia marketingu to może się udać, ale czy prostota przekazu nie powinna być ważniejsza?

Źródło: The Verge, LG

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  A ja mam łyżeczkę od herbaty 8K, bo już dawno przerzuciła 8kg cukru :D

  niestety LG oprócz problemów z naprawą sprzętu na gwarancji, zdarza się kantowanie klienta na rozdzielczości. Przykładowo, tv UHD powinien mieć w poziomie rozdziałkę 3840x2160 , czyli w poziomie 3840 pixeli. Tyle że mamy zwykle obraz RGB, na który składają się 3 subpixele, co daje w poziomie 11520. Problem w tym, że LG stosuje często matryce RGBW, gdzie na pixel przypadają 4 subpixele. niby wszystko ok, tyle że w RGBW (czasem RGBY) też stosują 11520 subpixeli, po podzieleniu na 4 aby były całe pixele, wychodzi rozdziałka w poziomie 2880 , co jest znacznie mniej niż 3840 wg. definicji UHD. Efekt? klient jest robiony w trąbę, bo to nie jest telewizor UHD. Przed zakupem radzę to sprawdzić na necie, ale nie u producenta. Sprzedawcy w sklepie "nic nie wiedzą", ich zadaniem jest wypchnięcie pudła i zgarnięcie kasy.

  konkret jest tu: https://hdguru.com/new-lg-rgbw-4k-ultra-hd-lcd-line-sparks-debate/#more-16412
  • avatar
   Kenjiro
   1
   A na LG trzeba uważać, bo ich serwis leci sobie w kulki nawet w przypadku ewidentnej winy producenta - brak jawnej informacji o sposobie resetu TV do ustawień fabrycznych w przypadku urządzenia z Androidem:
   https://twitter.com/darrencauthon/status/813096722989809665
   Dopiero po nagłośnieniu sprawy na Twitterze, LG się obudziło, bo im się czarny PR zrobił...
   • avatar
    brigthmight
    0
    No lipa z głośnikiem 4k. Ale LG ma ogromny plus za OLED. Nawet ten głośnik tego nie zmieni.
    • avatar
     voxcordi
     0
     LG... Dawne Gold Star... Dziękuję :-/