Oprogramowanie

LibreOffice 7.1 - darmowy Office staje się jeszcze lepszy

przeczytasz w 4 min.

LibreOffice 7.1 ujrzał światło dzienne. Darmowy pakiet biurowy, będący świetną alternatywą dla MS Office, doczekał się nowego dużego wydania, które czyni z niego jeszcze lepszą propozycję – zarówno do domu, jak i do biura.

LibreOffice 7.1 to najnowsze wydanie pakietu, przez wielu określanego jako najlepszy „darmowy Office”. Zespół The Document Foundation nie zwalnia tempa i prężnie rozwija swoje dzieło. Jakie nowości i zmiany pojawiły się w ostatniej aktualizacji? Spójrzmy, z czego z których skorzystamy zarówno w domach, jak i w biurach. 

Pobierz darmowy pakiet biurowy LibreOffice (download):

Pobierz LibreOffice

(Pełen nowości) LibreOffice 7.1. Podsumujmy najważniejsze zmiany

Większość wprowadzonych zmian związana jest z konfiguracją i codziennym użytkowaniem programów z pakietu LibreOffice. Jedną z najciekawszych jest specjalne okno dialogowe, umożliwiające wygodny wybór preferowanego interfejsu. Jest ich do wyboru wiele: od klasycznego, standardowego układu z paskiem menu i ikonami pod spodem, przez coś na wzór microsoftowej wstążki, po panel boczny (a poszczególne opcje mają jeszcze swoje warianty). 

W LibreOffice 7.1 znajdziemy też kilka poprawek związanych z drukowaniem (i przygotowywaniem do drukowania) oraz okno dialogowe do wyszukiwania, pobierania i instalowania rozszerzeń za pomocą jednego kliknięcia. 

Poza tym nowy LibreOffice przyspieszył. Writer i Calc oferują szybsze działanie funkcji znajdź i zamień, a ten drugi także autofiltra. W Impress pojawiła się możliwość zmiany animacji kilku obiektów naraz, a na ekranie prezentera dodane zostały przyciski „pauza / wznów” i „wyjście”. Są również bardziej realistyczne cienie.

Poszczególne składniki pakietu LibreOffice lepiej radzą sobie także z plikami DOCX, XLSX i PPTX. Chodzi przede wszystkim o edycję danych w tabelach, pola buforowane, odstępy między akapitami czy obsługę grafik SmartArt. Zobacz wiele z tych zmian (a także te, o których nie wspomnieliśmy) na materiale wideo poniżej: 

Co nowego w LibreOffice 7.1? Zobacz zmiany na filmie: 

To pierwsza duża aktualizacja od wydania 7.0, które ujrzało światło dzienne pół roku temu. Przyniosło wówczas ze sobą cyfrowe podpisy do ODF, akcelerację bazującą na GPU, silnik graficzny Skia, zaktualizowaną galerię kształtów, wygodnego Nawigatora w Writerze, półprzezroczysty format tekstu, sumowanie przez skrót Alt + = w Calcu i dużo, dużo więcej. 

Najważniejsze nowości wprowadzone w poprzednich wersjach LibreOffice:

 • Generator kodów QR
 • Ujednolicone menu kontekstowe hiperłączy
 • Panel tabeli na pasku bocznym
 • Komentarze mogą być oznaczane jako rozwiązane
 • Ulepszony system renderowania arkuszy kalkulacyjnych
 • Okno znaków specjalnych z wyszukiwarką
 • Możliwość eksportowania dokumentów do formatu ePUB
 • Menu Formularze do tworzenia interaktywnych obiektów w dokumentach
 • Możliwość eksportowania fragmentów arkusza kalkulacyjnego pliku JPG lub PNG
 • Jednowierszowy panel sterowania – NotebookBar: Tabbed Compact
 • Rozwijane okno formuł z najczęściej używanymi funkcjami
 • Ulepszone eksportowanie do PDF
 • Nowy interfejs: NotebookBar
 • Wprowadzenie nowego motywu ikon: Colibre
 • Zmodyfikowane narzędzia obrazów
 • Poprawiona kompatybilność z formatem .pdf
 • Rozbudowane menu kontekstowe w Writerze
 • Dodanie nowego, elastycznego interfejsu użytkownika (MUFFIN)

LibreOffice: darmowy pakiet biurowy - alternatywa dla MS Office

LibreOffice to naturalny wybór dla osób, które nie chcą korzystać lub nie mogą sobie pozwolić na kosztowny pakiet MS Office. We wrześniu 2010 roku założona została The Document Foundation, która czuwa nad rozwojem tego projektu, bazującego na pakiecie OpenOffice, powołanym do życia 10 lat wcześniej. To oznacza, że LibreOffice obchodzi w tym roku swoje 10-lecie (albo i 20-lecie, zależy jak liczyć)

LibreOffice 10

Pakiet biurowy LibreOffice dostępny jest w wersji stacjonarnej oraz przenośnej, którą można bez konieczności instalacji uruchamiać z pamięci USB oraz dysków przenośnych i sieciowych. W jego skład wchodzi sześć podstawowych aplikacji:

 • Writer to edytor tekstu, który może być użyty do wszystkiego - zarówno do napisania krótkiego listu, jak i do produkcji całej książki z wbudowanymi ilustracjami, spisem treści, bibliografią i diagramami. Dzięki takim narzędziom jak autouzupełnianie, autoformatowanie czy automatyczne sprawdzanie pisowni, Writer znacznie ułatwia pracę. Jest wystarczająco dobry, aby poradzić sobie także z publikacjami biurowymi - można m.in. tworzyć wielokolumnowe biuletyny oraz broszury. 

 • Calc - arkusz kalkulacyjny - pomoże w różnego rodzaju obliczeniach i analizach. W pełni zintegrowany system pomocy ułatwia pracę wprowadzania komplikowanych formuł. Program umożliwia dodawanie danych z zewnętrznych lokacji, takich jak SQL, a następnie ich sortowanie i filtrowanie w celu przedstawienia analizy statystycznej. Można również korzystać z funkcji graficznych do wyświetlania wielu wykresów 2D i 3D z 13 kategorii, włączając w nie wykresy liniowe, powierzchniowe, słupkowe, kołowe i punktowe (XY). Wśród kilkudziesięciu dostępnych odmian na pewno znajdziemy taki, który odpowiada naszemu projektowi.

 • Impress umożliwia tworzenie prezentacji multimedialnych - szybko i wygodnie. Oryginalne animacje i efekty specjalne pomogą przekonać odbiorców. Tworzone prezentacje będą wyglądały na profesjonalne.

 • Base to baza danych, którą można bez problemu zintegrować z istniejącymi strukturami danych. Program pozwala na importowanie danych m.in. z MySQL, PostgreSQL oraz Microsoft Access, co znacząco zwiększa jego możliwości. Z jej pomocą można tworzyć zaawansowane bazy danych zawierające formularze, raporty, opinie i zapytania.

 • Math jest prostym edytorem równań, który pozwala napisać równania matematyczne, chemiczne, elektryczne i naukowe w standardowym zapisie symboli. Szczególnie przydatne podczas nauki.

 • Draw to niezwykle rozbudowane narzędzie graficzne, z którego pomocą możemy edytować wszelkie obiekty oraz tworzyć schematy, diagramy, formularze obiektów 3D i wiele, wiele innych. Ponadto obsługuje OpenGL.

LibreOffice ma również wbudowany kreator plików PDF, dzięki któremu można tworzyć dokumenty, a także otwierać i czytać już istniejące. 

Pakiet cieszy się sporą popularnością na świecie. Obecnie jest już dostępny w ponad 30 wersjach językowych, w tym również w polskiej. LibreOffice można swobodnie pobierać, instalować i rozpowszechniać bez obawy o naruszenie praw autorskich. Dostępny jest w wersjach dla systemów Windows, Mac OS X i Linux - x86, jak i x64. Od wersji 5.0.0 pozwala też na podstawową edycję na Androidzie.

Źródło: LibreOffice

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  1
  Ja tam od dłuższego czasu używam WPS Office i OnlyOffice (nie mylić z OpenOffice). Oba są dobre i wykazują dużo lepszą kompatybilność z pakietami MS Office a w szczególności z docx itp.
  Ten pierwszy jest własnościowy i darmowy jedynie do użytku niekomercyjnego, zaś ten drugi to już open-source i do każdego użytku. Oba moim zdaniem dużo lepsze obecnie niż LibreOffice.
  • avatar
   mesjan
   1
   Pracuje na Libre Office już wiele lat i do moich zastosowań jest zupełnie wystarczający. Nie wiem za co płatny Ms Office chce tyle kasy a pracowałem przez wiele lat na obydwu.
   • avatar
    piomiq
    1
    Jakiś czas temu zacząłem w domu używać programów z pakietu LibreOffice i nie mogę narzekać. Ładnie działają. Używam głownie Calc i Writer.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Polecam FreeOffice. Jest najbardziej podobny do Ms Office. Do domu, żeby napisać CV nic lepszego nie trzeba. Poza tym jest lekki i się odpala w sekundę a nie 30 jak LibreOffice.
     • avatar
      Warmonger
      -4
      Przy poprzedniej wersji za namową Benchmarka ściągnąłem i zainstalowałem LibreOffice... od tego czasu użyłem go tylko raz, do otwarcia arkusza kalkulacyjnego.
      • avatar
       bobbaniak
       -4
       Przyznam szczerze, że bycie lepszym niż dotychczasowe LibreOffice to naprawdę żadne osiągnięcie...
       Nawet MS Office 95 było lepsze o tata świetlne od niego
       • avatar
        greghostor
        -8
        Mimo wszystko Office jest najlepszy
        • avatar
         dzemski
         0
         w LibreOffice brakuje jednak zakładkowego menu. Dlatego przeszedłem na FreeOffice. Niestety, mimo, że obiecują pełną kompatybilność z MSOffice to nie do końca jest ona spełniona.
         • avatar
          Gnom_Z_Piany
          0
          ja na razie używam wersji 7.0.x . wersję 7.1 zainstaluję jak się pojawi co najmniej wersja 7.1.1 . ostatnia liczba jest bardzo ważna, bo od x.x.1 są usuwane najbardziej uciążliwe błędy.