Laptopy

Light Peak w nowych MacBookach Pro?

przeczytasz w 2 min.

Dotarły do nas ciekawe informacje, wedle których odświeżone serie Apple MacBook Pro mają wykorzystywać technologię Light Peak, którą opracował Intel.

Wszystko zaczęło się od niepotwierdzonych informacji na temat zapowiedzi odświeżenia przez Apple ich flagowej serii MacBook Pro. Firma ma poinformować o tym jeszcze w lutym. Komputery będą wykorzystywały platformę Sandy Bridge, hybrydowe dyski (8-16 GB SSD dla bootowania systemu, a HDD lub pojemniejsze SSD dla pozostałych plików), jednak bardziej interesująca jest kolejna informacja, do której dotarli redaktorzy serwisu CNET.

Warto przeczytać:
"Optyczny" LightPeak na kablach z miedzi

Według ich źródła, nowe MacBooki mają wykorzystywać technologię Light Peak Intela. O samej technologii pisaliśmy już dość sporo na łamach naszego serwisu, dlatego też odsyłamy do poprzednich newsów. W skrócie można napisać, że Light Peak pozwala na obsługę kilku protokołów w obu kierunkach (np. USB, SATA, HDMI, Ethernet) na jednym kablu. Wedle założeń technologia miała opierać się o kable optyczne, jednak ze względu na koszty zdecydowano się - przynajmniej początkowo - na zastąpienie ich kablami miedzianymi. Nie zmieniło to jednak maksymalnej prędkości transmisji danych, która wynosić ma 10 Gbps, czyli dwa razy więcej niż USB 3.0.

Wrócmy jednak do sprawy Apple. Intel już przy informacjach o przejściu z kabli optycznych na miedziane informował, że Apple bardzo interesuje się tą technologią, a pierwsze urządzenia korzystające z LP mają pojawić się już na początku tego roku. Co ciekawe, osoba, która poinformowała redaktorów CNET o zastosowaniu Light Peak w MacBookach Pro, to ten sam człowiek, który miesiąc przed oficjalnymi zapowiedziami informował o zrezygnowaniu z kabli optycznych na rzecz miedzianych. Tak więc jest bardzo prawdopodobne, że i tym razem mamy do czynienia z potwierdzonymi informacjami.

W internecie pojawiły się również głosy, że Light Peak może zostać wykorzystany w iPadzie 2. Jednak są to informacje w żaden sposób nie potwierdzone i nieuzasadnione. Chyba że jako dowód bierze się fotografię rzekomej obudowy nowego iPada i widocznego dziwnego złącza.

Pozostaje nam czekać na oficjalne potwierdzenie informacji przez Apple. Firma ma bowiem niebawem poinformować o tajemniczej technologi szybkiej łączności, która zostanie wykorzystana w ich produktach.
 

Źródło: TechSpot, DailyTech

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  iPad2 dostanie jedno złącze LightPick i będą ostro kroić na przejściówkach
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   " to ten sam człowiek, który miesiąc przed oficjalnymi zapowiedziami informował o zrezygnowaniu z kabli optycznych na rzecz miedzianych."

   Zrezygnowaniu czy tylko wykorzystaniu na razie miedzi. Technologia w końcu jeszcze nie zmieniła nazwy na CopperPick.