Oprogramowanie

Linux 3.5: pobierz nowe jądro systemu operacyjnego (download)

przeczytasz w 3 min.

Linus udostępnił nową wersją jądra

Niedawno Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.5, które jak zwykle wprowadza wiele ciekawych zmian i nowości. Kernel 3.5 jest piątą wersją głównej gałęzi jądra - 3.0, aktualizującą poprzednie wydanie 3.4. Nowa wersja, w drodze do stabilnego wydania, doczekała się aż 7 wydań kandydujących (RC), a wszystko to z troski o jak najwyższą jakość, funkcjonalność i stabilność.

logo linuksa kernel 3.5 wydanyW nowej wersji skupiono się na poprawie znalezionych błędów i wyeliminowaniu występujących problemów oraz dodaniu wielu nowych funkcji, takich jak: nowe pakiety sterowników dla wielu urządzeń, zmiany w obsłudze sieci, emulacji, systemu plików EXT4 i Btrfs macierzy RAID - znanych dotychczas z systemu Android, wstrzymywanie systemu czy też ulepszono zarządzanie energią.

W jądrze pojawił się moduł FireWire SBP-2, który w połączeniu z Linux-Iscsi.org umożliwia lokalne udostępnianie urządzenia dyskowego przez port FireWire. Inne systemy zyskały możliwość zamontowania urządzeń jako pamięć masową przez jądro Linuksa za pośrednictwem FireWire.

Wprowadzono kilka nowości w module MD odpowiedzialnym za zarządzanie macierzami RAID. Od teraz może on wykorzystywać instrukcje dostępne w nowych procesorach jak: AVX, dzięki temu możliwa staje się do wykonania operacja XOR, wykorzystywana w systemie macierzy RAID 5. Dzięki licznym nowościom w MD poprawiła się też obsługa RAID 10, w którym od teraz liczba urządzeń magazynowych może podlegać modyfikacji.

jądro linux linuks kernel 3.5 wydane

Do nowoczesnego systemu plików Btrfs, dodano funkcję zbierania informacji o pojawiających się błędach, dzięki czemu możliwe jest wykrycie różnych nośników i zastąpienie ich, jeśli zajedzie taka potrzeba. W metadanych najpopularniejszego obecnie w Linuksie systemu plików EXT4 dodano funkcję sprawdzania sum kontrolnych CRC32.

Od teraz kiedy kernel wykryje nieprawidłową sumę, odstąpi od montowania systemu plików, celem uniknięcia uszkodzenia danych. Jeśli w trakcie wykonywanie operacji zostanie wykryta nieprawidłowa suma system plików przejdzie w stan (read only)tylko do odczytu.

W systemie CIFS dodano możliwość używania protokołu SMB2, znanego dotychczas z systemu Windows Vista i nowszych. Obsługa jest wciąż w fazie rozwojowej. Do systemu FUSE dodano funkcję punch hole pozwalającą programom na informowanie obszarów systemu plików z plikami, że w pewnych jednostkach alokacji nie ma danych.

linux kernel 3.5 wydany logo linuksa pingwin

Nowy kernel to również nowa porcja aktualnych sterowników zarówno dla kart graficznych jak i innego sprzętu. Oprócz aktualizacji pakietów software driverów należy wymienić wprowadzenie do modułu sysfs informacji o funkcji oszczędzania energii z karty Intel RC6. W sterownikach dla kart graficznych NVIDIA GeForce - Nouveau pojawiła się akceleracja sprzętowa dla układów z rdzeniami Kepler.

W sterowniku AMD Radeon wprowadzono trzykrotny wzrost wydajności w grach, udało się to z uwagi na zmiany w sposobie przechowywania informacji w pamięci wideo - karty R600 do R900. Poprawiono także przesyłanie dźwięku w HDMI na kartach z serii HD 6000.

Wprowadzono ulepszenia w zakresie obsługi hybrydowych układów graficznych, za ich obsługę odpowiada sterownik vga-switcheroo. Za jego pomocą możliwe jest przełączenie lub aktywowanie dodatkowego układu graficznego. W nowej rewizji otrzymał on możliwość podpięcia się do systemu dźwięku, a także włączenia lub wyłączenia strumieniowania dźwięku przez HDMI do kart z trybem hot-plug.

linux kernel 3.5 wydany mapa połączenia schemat

W serownikach Intel i915, Nouveau, xf86-video-ati, USB Display Link oraz sterownikach dla układu Samsung Exynos dodano framework prime, mogący korzystać z funkcji DMA sharing, a także od teraz lepiej obsługuje przełączenie pomiędzy układami. Implementacji prime doczekał się też serwer grafiki X.Org Server 1.13, dzięki czemu korzystanie z hybrydowych kart graficznych jest jeszcze prostsze.

Dodano sterowniki umożliwiające obsługę układów graficznych jak: AST 2000, Matrox G200 oraz emulowanych w QEMU procesorów Cirrus. Dodano obsługę urządzeń z układem GCT GDM72xx WiMAX, napisano sterownik dla Management Engine Interface, a także dodano liczne funkcje z szyny systemowej Industrial I/O jak: komunikacja z sensorami napięcia, światła, czytnikiem temperatury oraz akcelerometrem.

Dodano obsługę karty dźwiękowej Asus Xonar DGX, od nowa napisano system strumieniowania dla obsługi dźwięku poprzez USB, dodano obsługę funkcji Creative SoundCore3D.

linux kernel 3.5 wydany logo linuksa pingwin młody maskotka

Kernel Linuksa od teraz, na wzór systemu Android, zawiera funkcję automatycznego usypiania, przechodzenia w stan wstrzymania. Opportunistuc Suspend odpowiada za wstrzymanie całego systemu, zamiast usypiania pojedynczych procesów kiedy system jest niewykorzystywany.

Dodano również liczne usprawnienia w kwestii obsługi EFI BIOS, modułów KVM, emulatora QEMU oraz obsługi architektury ARM, w której teraz aby zawrzeć obsługę Linuksa należy dodać tree file urządzenia, które uniezależniło się od kodu jądra.

To jedynie najbardziej rzucające się w oczy zmiany, pełna lista zmian i poprawek dostępna jest na stronach kernelnewbies.
Jądro można skompilować samodzielnie ze źródeł lub dokonać jego instalacji z repozytoriów dystrybucji.

kernel jądro linux 3.5 linuks pobierz download
Pobierz jądro Linux 3.5

Więcej o Linuksie:

Źródło: Kernel, newbiekernel, osworld

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  WielebnyRay_PL
  16
  Teraz tylko czekam na wsparcie gier(COD,BF3,FIFA itp) i przesiadam się na Linuxa. Czuję coś też, że po premierze WINDOWS 8 wielu też by tak zrobiło.
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   4 obrazeczki z pingwinem. 1 by wystarczył.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Ja zostanę chyba na 7 chyba że na linux będą lepiej gry chodziły :D
    • avatar
     MsStrychu
     2
     Czas na pingwiny z Madagaskaru :D
     • avatar
      MsStrychu
      -2
      Nakręcą film WINDOWS 8-Upadek,chętnie pójdę.Nakręcą Windows 9-Powstanie,z większą chęcią pójdę:P
      • avatar
       MsStrychu
       -3
       Ach te Pingwiny,na Galapagos je wywieźć.
       • avatar
        Konto usunięte
        -11
        Z kolejnymi wydaniami jądra Linuxa jest jak z nowymi maszynkami Gillette.
        • avatar
         bury-pies
         -14
         Linux jest zbyt daleko w tyle aby można było na nim uruchamiać współczesne, profesjonalne aplikacje - dlatego wiekszość, jak nie wszystkie firmy i koroporacje bazują na rozwiązaniach Microsoftu. Poza tym brak supportu (chyba, że jakaś płatna dystrybucja Linuksa), niestabilne oprogramowanie - X'y wieszają się do dziś, brak sterowników do nowego sprzętu. Generalnie linux nadaje się tylko jako platforma dla developerów, aczkolwiek i tu widzę, jak masowo następuje odpływ społeczności programistów w kierunku Visual Studio. Wspólczesne komputery są na tyle wydajne, że po prostu nie opłaca się już kompilować systemu od zera, tudzież grzebać w Vi/Vim, skoro istnieją o wiele bardziej zaawansowane i kompleksowe rozwiązania.
         • avatar
          dvdk15
          0
          Nareszcie firmy nie boją się sprzeciwić MS - same mówią, że win8 jest o kant dupy rozbić ( i bardzo dobrze - chociaż lubie win7 bo jest bardzo udanym systemem ).
          Czekałem na wsparcie Linuxa przez firmy produkujące gry i programy (te bardziej specjalistyczne) - chociaż duża część faktycznie ma alternatywę lub da się odpalić przez WINE, ale fakt faktem są też takie nieodpalające się.
          Kiedyś uważałem, że systemy linuxowe są bardzo trudne i że trzeba siedzieć w terminalu - nie tak dawno bo ze 2-3 lata temu zmieniłem i jestem zadowolony z posiadania w pełni konfigurowalnego systemu(w dodatku prostego) ;)
          • avatar
           PL_SBX
           0
           Lepiej używać Windowsa który sie wysypuje po kilku latach używania czy linuksa która stabilna wersja może działać bez ani jednej zawieszki bez resetowania komputera przez dużo więcej czasu? Linuks nawet swap nie potrzebuje on dodaje tylko możliwości takie jak hibernacja i jest wrazie co. Mam windowsa xp, Debiana i lubuntu. Debian'a trudniej opanować więcej sie grzebie w konsoli, Lubuntu ma fajne aplikacje jak np.: centrum oprogramowania, a windows co ma nędzne panele sterowania w których nie da się z połową systemu nic zrobić. Najnowsze Ubuntu 12.04 potrzebuje mniej pamięci na dysku i mniej ramu niż Win 7. A do gier macie WINE :D