Systemy operacyjne

Linux Mint 20 już jest - nowa, solidna wersja „Miętówki” do pobrania

przeczytasz w 2 min.

Linux Mint 20 Ulyana już jest – najnowsza wersja jednej z najpopularniejszych dystrybucji linuksowych zawiera sporo nowości, którymi cieszyć możemy zacząć się w każdej chwili. Tutaj znajdziesz podsumowanie tych zmian i linki do pobrania „Miętówki” w trzech smakach.

Linux Mint 20 Ulyana – najnowsza wersja popularnego Linuksa ujrzała światło dzienne

Zacząć wypada od tego, że Linux Mint 20 Ulyana to wydanie LTS, a więc o wydłużonym wsparciu technicznym. Ci z was, którzy zdecydują się na zainstalowanie tej wersji, mogą liczyć na aktualizacje aż do 2025 roku. Druga istotna wiadomość jest taka, że nowa, bazująca na jądrze Linux 5.4Ubuntu 20.04 „Miętówka” przychodzi do nas z niemałą porcją zmian i nowości, nie przedłużając więc przejdźmy od razu do nich. 

Te nowości w Linux Mint 20 zasługują na szczególną uwagę. Podsumujmy… 

Gwiazdą wydania bez wątpienia jest Warpinator. To nowa aplikacja zintegrowana z Linux Mint 20, która pozwala na wygodne udostępnianie plików wewnątrz sieci lokalnej, bez konieczności używania pendrive’ów czy przeprowadzania jakiejś skomplikowanej konfiguracji – komputery znajdą się automatycznie i (jeśli będziemy chcieli), bez problemu się ze sobą połączą. 

Linux Mint 20 Warpinator

Linux Mint 20 Ulyana to także poprawiona obsługa (optymalizującej działanie laptopa) technologii Nvidia Optimus. Wygodnie zdecydujemy też, czy dana aplikacja ma być uruchomiona na zintegrowanej, czy też dodatkowej karcie graficznej. Co poza tym? Ano między innymi lepiej wyglądające (bo zunifikowane) ikonki w zasobniku systemowym

Udoskonalone zostały również poszczególne aplikacje XApps: Xed może łączyć ze sobą linie, Xviewer oferuje wygodniejszą obsługę w trybie pełnoekranowym, a Xreader zyskał przycisk drukowania na pasku narzędzi. Z kolei Gdebi (narzędzie do instalacji plików .deb) ma odświeżony interfejs. Pojawiły się także zaktualizowane motywy.

Linux Mint 20 screen

To, czy dotrą do nas pozostałe zmiany, zależy od tego, na jaką wersję Ulyany się zdecydujemy, a – jak zwykle – nowy Linux Mint jest dostępny w trzech smakach: Cinnamon, MATE i Xfce. Ten pierwszy – zarazem: najpopularniejszy – może na przykład pochwalić się lepszym (to znaczy: wydajniejszym) menedżerem plików, możliwością ustawienia częstotliwości odświeżania wyświetlacza czy też szerokim zakresem regulacji skalowania, 

Sprawdź, czy twój komputer jest gotowy na Linux Mint 20 – wymagania sprzętowe: 

 • minimum 1 GB pamięci RAM (zalecane 2 GB)
 • minimum 15 GB miejsca na dysku (zalecane 20 GB) 
 • rozdzielczość 1024 x 768 pikseli lub wyższa

Zainteresowana? Zainteresowany? Już teraz pobierz Linux Mint 20 – download:

Jeśli się zdecydujecie, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

Źródło: The Linux Mint Blog

 

Czytaj dalej o Linuksie: 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  0
  Najlepsze jest to że za każdym razem o Mincie piszecie że jest nowa super wersja. To po co nowsze robią skoro każda jest super :)
  • avatar
   anemusek
   0
   Repo na tym dziadowskim snapie z ubu czy porządne apt?
   • avatar
    michal_229
    0
    Wg mnie Pop!_OS to zdecydowanie lepsza wersja Ubuntu niż Mint.
    https://pop.system76.com
    • avatar
     blebIeble
     -2
     Dlaczego miałbym zmieniać coś na czym prawie wszystko działa na coś na czym prawie nic nie działa?
     • avatar
      Konto usunięte
      -3
      kolejna wersja linux może czas to jakoś zebrać w kupe żebu człowiek miał podane na tacy
      • avatar
       Gadon
       -8
       Jakby była oparta na Debianie bym rozważył instalację... Na samą myśl o Ubuntu robi mi się gorzej... Najgorszy z linuxów prawie nic na nim nie działa A jak już coś ruszy to pooooowoli.
       • avatar
        dieduszka
        0
        Mam ten system na PC Fujitsu Esprimo P-500 karta wifi usb 2,4 i 5 GHz ostatnia aktualizacja usunęła z trudem zainstalowane sterowniki w sposób zdecydowany. Częste zmiany dla zwykłego użytkownika dobre nie są. Na żony starym HP Elite book zainstalowałem Mint Debbie jest super. Różnych dystrybucji Linuxa używam od ok. 18 lat . Mint Cinnamon jest ładny i prosty ale nie idealny podobnie jak Windows 10 rozwalającymi system aktualizacjami.