Laptopy

Kompromitacja czy świadomość, że fanboy i tak kupi? Notch w MacBooku Pro jednak przeszkadza

przeczytasz w 2 min.

Owszem, nowy MacBook Pro to prawdziwy potwór pod względem wydajności, ale zgodnie z przewidywaniami notch nie tylko szpeci, ale też niekiedy stwarza problemy przy pracy.

Kto by pomyślał, notch jednak nieidealny do laptopa

Wypada zgodzić się ze stwierdzeniami, że premiera nowego MacBooka Pro to jedno z ważniejszych wydarzeń w branży, jakie miały miejsce w tym miesiącu. Z pewnością jest to sprzęt bardzo wydajny, możliwości procesorów Apple M1 Pro i Apple M1 Max robią wrażenie. To właśnie na nich chyba w największym stopniu skupiał się sam producent. Użytkownicy w zależności od swoich potrzeb i upodobań spoglądali też na inne elementy. Tym od razu budzącym mieszane odczucia był nowy ekran, a w zasadzie znajdujący się na nim notch. I właśnie jego temat powraca.

Długo nie trzeba było czekać, pierwsi użytkownicy odkrywają niespójności w tym, w jaki sposób notch jest obsługiwany w samym systemie i w poszczególnych aplikacjach. Okazuje się, że niekiedy pojawiają się nieoczekiwane efekty i przykładowo wybrane elementy paska menu mogą zostać ukryte pod zastosowanym przez Apple wycięciem. Ale to nie wszystko. Rzućcie okiem na poniższe materiały wideo.

Dlaczego nowy MacBook Pro ma notcha?

Trudno w tym miejscu nie odnieść się do słów producenta. A te jak zawsze w jego przypadku są wyjątkowo podniosłe. Shruti Haldea (menedżer linii produktów Mac) stwierdziła na przykład, że jest to „naprawdę inteligentna funkcja projektowania”, a korzyści to nie tylko smuklejsze ramki wokół ekranu, ale też więcej przestrzeni roboczej. Nie do wszystkich to trafiało, ale koniec końców zdecydowanie gorsze okazują się niedociągnięcia, takie jak te powyżej. Możliwe, że czeka nas teraz przepychana kto winien - Apple czy twórcy poszczególnych aplikacji. Cześć problemów być może zostanie rozwiązana, ale część pewnie nie.

Jakie jest Wasze zdanie co do decyzji Apple? Zgadzacie się, że notch w laptopie szpeci czy nie? Bo o tym, że czasami przeszkadza chyba nie trzeba już nikogo przekonywać.

Źródło: @SnazzyQ, @samhenrigold

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  20
  Apple wypuści serie naklejek z uzupełnieniem ekranu o brakujące elementy do poszczególnych programów lub zrobią to sami producenci programów i po problemie.
  • avatar
   Warmonger
   15
   Jak zwykle - Apple wymyśla cuda na kiju, a potem tysiące programistów aplikacji na całym świecie muszą się do tego dostosować. Na własny koszt, oczywiście.

   Ale fanatyków nic nie przekona ¯\_(ツ)_/¯
   • avatar
    Konto usunięte
    14
    Na siłę wrzucony notch. Całkowicie nie widzę sensu jego istnienia, oprócz medialnego szumu i darmowej reklamy :D
    • avatar
     Warmonger
     8
     Cena postępu. W następnym modelu zostanie to naprawione, wymiana za jedyne 4000€.
     • avatar
      DanyGee
      5
      Jeśli Applowcy łyknęli myszkę ładowaną od spodu, to już łykną wszystko :D
      • avatar
       kkastr
       4
       Czy zdanie "naprawdę inteligentna funkcja projektowania" ma jakikolwiek logiczny sens? Jakim cudem może ono trafić do kogokolwiek?
       • avatar
        Marucins
        3
        Nie ma Jobsa nie ma w tej firmie finezji i polotu piękna na jakich powstała ta firma.
        Jest za to Ives i jego bezmyślne klonowanie. Tylko zwróć mu uwagę to mało nie zagotuje się w środku.
        • avatar
         Konto usunięte
         3
         jak dla mnie tych nothów może być więcej. ograniczanie się tylko do jednego przez ajple to zbrodnia :) szkoda że brakuje notha pośrodku ekranu. to jest akurat najlepsze miejsce na kamerkę do rozmów, bo nie uwydatnia ani czoła jak jest umieszczona na górze, ani brody jak jest na dole.
         • avatar
          Much_
          1
          A było na tyle miejsca że tą słabą kamerkę 1080p spokojnie można było zmieścić u góry... LOL
          • avatar
           lkozierowski
           1
           Nie ważne, jakie jest czyje zdanie, obiektywnie appla pojeb.ło i to tak ich pojeb.ło, że świat takich debili nie widział…
           • avatar
            piomiq
            1
            > jest to „naprawdę inteligentna funkcja projektowania”
            Pani Hiduska chyba zapomniała, ze "inteligentna funkcja" nie jest nawet smart, bo nie notch nie obsługuje FaceID.
            • avatar
             grizzly
             1
             Kilka lat temu zaczęła się kampania przeciwko ludziom, którzy są fachowcami w jakiejś dziedzinie. Było na to jakieś angielskie określenie. Generalnie chodziło o to, że to, że ktoś się na czymś zna nie oznacza, że ma mieć coś do powiedzenia. Bo wypowiadać się na jakiś temat i decydować o czymś na równi z tymi pierwszymi chcą też miernoty kalekie intelektualnie, z dużą gębą i pustą głową. Kolejne pole walki rewolucji marksistowskiej, zaklinanie rzeczywistości, cofnięcie cywilizacyjne i mentalne o kilka tysięcy lat: jeśli ewidentnie widać, że fachowiec ma rację i potrafi to udowodnić, to źle dla tego fachowca, trzeba słuchać kogoś kto jest dżender fluid, LPG+, jest kobietą albo ma inny niż biały kolor skóry - to są wystarczające kwalifikacje, ba to są ważniejsze "kwalifikacje" niż znajomość jakiejś dziedziny. Inny przykład zaklinania rzeczywistości to happeningi organizowane przez "osoby żeńskie", gdzie to tłuste feminy rozbijały wagi łazienkowe, bo te pokazywały nadmiarowy tonaż. Chciałoby się powiedzieć "nic nowego", w Związku Sowieckim funkcjonował swego czasu taki szaman Łysenko. Stalinowi bardzo się jego bełkot podobał, a przeciwnicy Łysenki trafiali do gułagów. U nas przeciwnicy rewolucji marksistowskiej jeszcze nie trafiają do gułagów, tylko tracą pracę, ale jeszcze wszystko przed nami. Dobrze tak Applowi, niech sobie dalej zachowuje parytety.
             • avatar
              behemot
              -1
              iNotch for GNOME Shell - nawet na stacjonarce można poczuć się jakby człowiek siedział przed najnowszym makiem ;)

              A serio, trochę nie kumam o co ból tylnej części ciała, jak już ten notch będzie oprogramowany, faktycznie ciutkę efektywnie zwiększy przestrzeń roboczą.
              Tzn, potrafiłbym zrozumieć osoby, które tak jak ja, NIE mają widocznego paska systemowego/belki programu ani żadnych ozdobników okien, przez 99% czasu używają skrótów i liczy się dla nich faktycznie wykorzystanie 100% przestrzeni ekranu (czyli przykładowo: tryb pełnoekranowy), wtedy twierdzenie, że dzięki notchowi zyskuje się jakąś dodatkową przestrzeń można włożyć między bajki. Tylko że w ten sposób używa komputera może 2% użytkowników.
              • avatar
               ProducentMuzyczny
               -7
               Winę ponosi nie firma Apple ale producenci oprogramowania którzy jak najszybciej powinni wypuścić aktualizacje które dostosuja ich programy tak aby się dostosowały do nowoczesnego standardu który wprowadził notch!
               • avatar
                kitamo
                -9
                Nie jestem fanem appla ale to jest kwestia konfiguracji oprogramowania.
                Sam notch pozwala na powiekszenie ekranu wiec jak najbardziej nie jest bez sensu. Niebawem kamera bedzie ukryta pod ekranem zapewne.
                • avatar
                 MarioA
                 -12
                 Nie wiem czy redakcja się dobrze czuje, ale to się przecież ustawia najnormalniej w świecie jak się ma to zachowywać dla każdej aplikacji osobno. Zero problemu, za to ogromny plus za dodatkowe (powyżej 16:10) miejsce do wykorzystania.
                 • avatar
                  trollhunter
                  -20
                  taa, jasne, taka sama kompromitacja jak w telefonach, którą potem wszyscy skopiowali. przecież to zwykłe softwarowe problemy, które są do rozwiązania. no ale jest clickbite i do przodu
                  • avatar
                   Nick0n
                   -21
                   Bug w nowej wersji systemu i tyle. Na nocha w telefonach też narzekali, a teraz to jest trend. Mi tam nie przeszkadza takie rozwiązanie, jak będzie porządnie obsłużone. Czas pokaże, ale korzystam z produktów Apple już jakiś czas i oczywiście błędy się zdarzają, tylko w przeciwieństwie do Windy i Andka, update z fixami wychodzi w ciągu tygodnia od pojawienia się problemu...
                   • avatar
                    Shanss
                    -32
                    autor to atencyjna kurewka
                    • avatar
                     Dragonik
                     0
                     Czekać aż apple wypuści taki telewizor.

                     Witaj!

                     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                     Połącz konto już teraz.

                     Zaloguj przez 1Login