Nauka

Zamień cokolwiek w pilot do telewizora

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
8 komentarzy Dyskutuj z nami

To, co masz aktualnie w dłoni, może w przyszłości stać się pilotem do telewizora – dzięki technologii Machpoint naukowców z Lancaster University.

Kubek, biurkowa lampka, kot czy mandolina – cokolwiek może stać się pilotem do telewizora lub innego sprzętu z wyświetlaczem, dzięki nowej technologii opracowanej przez naukowców z Lancaster University. 

Matchpoint (bo taką ma nazwę) to coś jak xboksowy Kinect albo kontrolery do Wii – technologia, której podstawą jest system wykrywania i interpretowania gestów. Tym, co jednak ma wyróżniać to rozwiązanie, ma być możliwość wykorzystania jakiegokolwiek przedmiotu i przypisania mu funkcji pilota. To oznacza możliwość zmiany głośności za pomocą filiżanki z kawą czy też przełączania kanałów przy użyciu budzika.

Wszystko to staje się realne, dzięki technice pozwalającej przypisywać określonym ruchom danych przedmiotów konkretne funkcje. Wystarczy włączyć kamerkę i „zaprogramować system” poprzez jednorazowe przypisanie funkcji do przedmiotu. Urządzenia zupełnie nie obchodzi to, co trzymamy w dłoniach.

Czy to ciekawe rozwiązanie? Nie da się ukryć. Czy praktyczne? Tutaj mogą już pojawiać się pewne wątpliwości. Rozwiać próbuje je stojący na czele zespołu, który opracował Matchpoint, dr Christopher Clarke: „to znacznie bardziej przyjazne użytkownikowi doświadczenie, bo pozwala na zmianę kanału bez konieczności odstawiania napoju czy zmiany pozycji”. Trafia to do was?

Źródło: Futurism, EurekAlert!. Foto: Lancaster University

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jayou
  Ciekawe ale nie trafia. Na przykład zaprogramuję by kubek zmieniał kanały to chcąc się napić herbaty włączę coś innego niż będę chciał obejrzeć.
  2
 • avatar
  supervisor
  Ty machasz głową i ręką w telewizor, a NSA na ciebie paczy
  2
 • avatar
  PITUCH1
  W żaden sposób nie trafia , wole udoskonalone polecenia głosowe :)
  1
 • avatar
  sebmania
  Będzie śmiesznie jak komuś przez pomyłek nagle zrobi się głośniej i cały dom usłyszy co ogłada :D
  1
 • avatar
  mike278
  Najpierw lans przy znajomych i zmiana kanałów świecą a potem zastanawianie się, gdzie ja położyłem świecę?
  Względnie 3 nad ranem oglądamy film wojenny ściszony bo żona obok, bierzemy kubek by się napić i towarzyszą nam eksplozje.
  Eksplozja dźwięku i eksplozja wściekłości u obudzonej żony.
  Niepraktyczne.
  1
 • avatar
  TheEquinoxe
  Fajnie, że próbują jakoś upraktycznić pilota w formie obecnej, ale to nie jest zbyt praktyczne.
  Ustawie jako pilota kubek, który potem wstawię do zmywarki i co dalej? Muszę zasuwać do niej po brudny kubek? A jak akurat się myje to co? Czyli albo będę musiał zaprogramować każdy przedmiot w domu albo żadna z obecnych wad pilota nie zostanie rozwiązana. Ba mogą pojawić się dodatkowe problemy, które wymieniono wyżej.
  1