Płyty główne

Mała płyta MSI z chipsetem Z68 dla overclockerów

przeczytasz w 3 min.

Na kilka dni przed oficjalną premierą płyt głównych z podstawką LGA 1155 i chipsetem Z68 mamy zdjęcia modelu Z68MA-ED55 od MSI. Konstrukcja ta pomimo małych rozmiarów, jest przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników oraz overclockerów.

Nie tak dawno pisaliśmy o zapowiedziach firmy MSI, że wprowadzi ona do swojej oferty płyty główne z obsługą technologii Virtu GPU - z możliwością przełączania między układem graficznym zintegrowanym w procesorze, a tym dedykowanym na płycie głównej. Wraz z tą wiadomością producent zadeklarował wydanie trzech konstrukcji. W sieci pojawiły się dokładne zdjęcia najmniejszej z nich – modelu Z68MA-ED55.

Warto przeczytać:
ASRock: trzy płyty z chipsetem Z68 i Virtu GPU
ASUS też ma płytę dla Intela z Virtu GPU

MSI Z68MA-ED55 podobnie jak opisywany jakiś czas temu ASRock Z68 Pro3-M, wykorzystuje laminat formatu mATX. W odróżnieniu jednak od produktu ASRocka, ten wydaje się należeć do wyższej półki cenowej. Za zasilanie procesora odpowiada pokaźna, 10-fazowa sekcja zasilania, która została przykryta dwoma okazałymi radiatorami. Warto zaznaczyć, że w jej skład wchodzą między innymi wysokiej jakości tantalowe kondensatory. Poniżej podstawki LGA 1155 znalazły się cztery banki pamięci DDR3, obsługujące tryb dwukanałowy. Na razie nie wiadomo jakie moduły (o jakim taktowaniu oraz pojemności) będą obsługiwane.

Dla kart rozszerzeń udostępniono dwa porty PCI-Express x16 (z obsługą SLI i CrossFireX) oraz dwa PCI-Express x1. Tuż obok ostatniego załącza PCI-Express umieszczono przyciski szybkiego dostępu do włączania oraz restartowania komputera. Na dolnej krawędzi PCB znajdziemy: cztery gniazda SATA II o przepustowości 3 Gb/s, dwa SATA III o przepustowości 6 GB/s, przycisk OC Genie do łatwego podkręcania podzespołów komputera oraz punkty pomiarowe napięć.

Na tylnym panelu umieszczono:

  • port PS/2

  • cztery porty USB 2.0

  • port FireWire

  • dwa porty USB 3.0

  • wyjścia wideo dla zintegrowanego układu graficznego – D-SUB, DVI i HDMI

  • gigabitową kartę sieciową

  • złącza 8-kanałowej karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF

Źródło: hardwareluxx.de 

Polecamy artykuły: 
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenieEFI vs BIOS - najważniejsze różnice

 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Brak złącza pcie x1 nad pierwszym slotem pcie x16 praktycznie eleminuje tą płytę z użytku, nie da się nawet karty dźwiękowej zainstalować. Mogli to lepiej przemyśleć, bo większość kart graficznych dwuslotowych nie pozwala na istalację czegokolwiek w trzecim slocie.
    • avatar
      Gasek
      0
      Ciekawe jak z OC i ceną.
      • avatar
        Armo11
        0
        Widać, że grafika w pierwszym slocie PCI-E będzie zahaczać o klipsy slotów RAM. Jest to jeden z największych błędów popełnianych przez producentów płyt głównych o wielu lat.
        O braku slotów PCI nie wspominając.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          A mi tak brakuje: COM, LPT, DIN, PCI, ISA, AGP, SPDIF optyczny, podwójnego LAN, karty WiFi, s-video, RCA, wentylatora w gratisie mogli by dać procesor i jakiś ram zintegrowany w płycie głównej.

          Cena jak najniższa. Odpada w przedbiegach (:
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Sam posiadam SB audigy 4Pro, i musiałem szukać płyty P67 z sensownie umieszczonym PCI, ale nie wiem co będzie za 2 lata, tyle kasy na dzwięk wydane i pójdzie w niepamięć...co lepsze już nie produkują dzwiękówek które mają duży zewnętrzny panel(często podłączam zewnętrzne urządzenia) :(
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              A mi tam nawet nie przeszkadza , że nie ma PCI ważniejsza jest dla mnie cena.Bedę kupował Z-etkę od MSI tylko jak wejdzie na rynek polski.Giguś wypuścił chłam a co do Asroka to nie mam zaufania.