Ciekawostki

Marsjański sukces polskich studentów

przeczytasz w 2 min.

Wielki sukces polskiej drużyny! Nasi studenci stanęli na podium i zajęli 3 miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge.

Łazik Magma był jedynym reprezentantem Europy i po zaciekłej walce pokonał rywali ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

- Bardzo się cieszymy z naszego sukcesu i dziękujemy wszystkim za wsparcie” – mówi Wojciech Głażewski, jeden z konstruktorów Magmy. „Cieszy nas również, że mogliśmy wziąć udział w tych zawodach i zmierzyć się z drużynami z innych krajów. Szczególnie ciekawa była rywalizacja ze zwycięską drużyną, która otrzymała wsparcie samego NASA. To było wyzwanie!  Nasza drużyna również otrzymała duże wsparcie. Dzięki PIAP, NETIA oraz wspaniałym kibicom, którzy trzymali za nas kciuki, udało nam się stanąć na podium.

Symulowana misja na Marsa rozegrała się w dniach 3-5 czerwca 2010 r. w ekstremalnych warunkach pustyni Utah. Do walki stanęło 12 łazików wykonanych przez studentów z różnych krajów świata. Pierwszym wyzwaniem czekającym na drużyny była oficjalna kwalifikacja robotów, podczas której sędziowie sprawdzali wagę, jakość materiałów i wykonanie łazików. Oceny były surowe, bowiem do konkursowych zadań dopuszczono tylko 7 z 12 łazików. Nasza Magma okazała się najlżejsza w swojej stawce, ważąc jedyne 35 kg!

Podczas zawodów emocje wielokrotnie sięgały zenitu! Na szczęście nasza ekipa miała liczne grono kibiców, którzy po raz pierwszy w historii zawodów URC, mogli śledzić zmagania łazików na żywo podczas transmisji satelitarnej na stronie  www.piap.pl.

W kolejnych dniach zawodów drużyny miały do wykonania 4 skomplikowane zadania: rozpoznanie terenu, dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie, zdalne serwisowanie urządzeń oraz poszukiwanie śladów życia. Punktacja była przyznawana nie tylko za wykonanie zadania na czas, ale także za wykorzystane rozwiązania, pomysły i technikę. Dodatkową trudnością były ekstremalne warunki – wyboisty teren i piaszczysta gleba, w której wiele łazików utknęło, a także bardzo wysoka temperatura, która zakłócała często pracę urządzeń. Dlatego też niektórym ekipom nie udało się ukończyć poszczególnych zadań.

Nasza drużyna pokonała jednak wszystkie trudności i wykonała wszystkie konkursowe zadania, zachwycając jury szczególnie w ostatniej konkurencji, polegającej na szukaniu śladów życia. Łazik musiał pobrać próbkę gleby o odpowiedniej wadze i dostarczyć ją do bazy, gdzie miała zostać przebadana.

Sukces Magmy jest nie tylko kolejnym dowodem na osiągnięcia Polaków w tej dziedzinie nauki, ale i zachętą dla innych młodych naukowców, którzy już  zapowiadają swój udział w marsjańskiej misji za rok!

Źróło: Mars Society Polska

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Promilus
  0
  No i to jest to, chłopakom z USA nieraz brakuje wyobraźni. Czyt. za 10 razem pomyślą o pracy urządzeń w innych warunkach niż ziemskie ;)
  • avatar
   prznar1
   0
   szczerze powiedziawszy to nie będę zdziwiony jak nasza reprezentacja dostanie robotę w europejskiej agencji kosmicznej lub nasa. zrobili najlżejszy łazik który wcale nie ustępował innym konstrukcjom pod innymi względami. a jak wiadomo przy lotach w kosmos a tym bardziej w misjach na inne planety waga będzie mieć kluczowy czynnik :) ten łazik zrobił im niezłą promocję :) gratulacje dla konstruktorów :)
   • avatar
    danieloslaw1
    0
    Fuck YEA.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Wielkie brawa dla Polaków!

     Po takim sukcesie polski rząd powinien wspomóc twórców tego sukcesu aby nie musieli biegać za sponsorami.
     • avatar
      Ricky
      0
      Brawo Panowie! Polak potrafi!
      Takich ludzi rząd powinien wspierać znacznymi środkami, ponieważ rozsławiają Polskę na świecie, budząc szacunek do Polski, dla Polaków.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       sponsori netia vs nasa :D
       • avatar
        trOLLO
        0
        Dla naszych wielkie gratulacje :D, kawał dobrej roboty :D .

        A jak to się skończy, chłopaki pewnie skończą uczelnie, i ... wyjadą za granice zarabiać normalnie, bo w naszym kraju będą kuszeni "lukratywnymi" propozycjami za 1500 netto miesięcznie. Niestety taki mamy kraj :(
        • avatar
         CziKilla
         0
         A wiecie czemu nasz byl najlzejszy?
         Przez koszta transportu! Transport lotniczy bylby zbyt drogi i musieli sie ograniczac z waga!
         Serio, w radiu wywiad z nimi slyszalem.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Cieszę się i trzymam kciuki za dalsze sukcesy tych pomysłowych ludzi :-)