Monitory

Masowa produkcja przezroczystych LCD rusza!

przeczytasz w 2 min.

Samsung ogłosił, że jako pierwsza firma na rynku wprowadza przezroczyste ekrany LCD. Masowa produkcja rozpoczęła się w tym miesiącu. Na razie dostępne będą wyłącznie 22-calowe wyświetlacze.

Zapowiadane 22-calowe panele będą dostępne w dwóch wersjach - czarno-białej oraz kolorowej. Będą one mogły pochwalić się kontrastem 500:1 oraz natywną rozdzielczością 1680x1050 pikseli, zatem będziemy mieli do czynienia z formatem 16:10. Mają one dosyć wysoki wskaźnik przezroczystości, oceniany na 20 i 15% dla kolejno czarno-białych i kolorowych LCD. Z łatwością będziemy widzieć, co jest za nimi. Na taki atut nie mogą sobie pozwolić przeciętne panele, których wskaźnik dochodzi do zaledwie 5 procent.

Warto przeczytać:
Giętkie ekrany AMOLED odmienią elektronikę

Dodatkowo przezroczyste ekrany LCD pobierają około jednej dziesiątej energii, którą potrzebują standardowe LCD wyposażane w podświetlenie. Wydaje się to oczywistą konsekwencją przezroczystej budowy, gdyż takie panele bez problemów wykorzystują światło otoczenia. Samsung zapowiada, że ekrany będą dostępne z interfejsami HDMI oraz USB.

Mimo, że pomysł wydaje się fantastyczny i pewnie każdy z nas zna masę miejsc, gdzie można by zastosować te przeźroczyste ekrany, to może pojawić się jeden problem - cena. Niestety Samsung nie podał żadnych informacji dotyczących kwoty, którą przyszłoby nam płacić za taką nowość. Jednak należy podejrzewać, że w grę wchodzą dosyć wysokie kwoty. Miejmy nadzieje, że kolejnym krokiem będą panele o mniejszych przekątnych z przeznaczeniem dla laptopów i netbooków, lub nawet ekrany AMOLED prezentowane podczas CES, na które będzie mógł sobie pozwolić przeciętny konsument.

 

Źródło: Samsung

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Google Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  http://www.youtube.com/watch?v=RVM3neztLLE
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Treyzrazer. Fajny filmik, ale chyba nie chciałbym czegoś takiego w laptopie. Trochę prywatności nie zaszkodzi :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Pchają się w te przezroczyste ekrany, a w praktycznie każdym notebooku/monitorze (nie biznesowym!) jest dalej beznadziejna, błyszcząca matryca TN. Nie mogliby trochę spopularyzować np. IPS albo AMOLED (i pochodnych) na większą skalę (czyli również za niższą cenę), a później dopiero zabrać się za takie cudawianki?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Jak zobaczę swoją matkę w crysisie to padnę na zawał... :D
     • avatar
      Baleryon
      0
      Dziwaczne. Ja tam swój stary, dobry MVA Premium wymienię dopiero na coś, co samo świeci prosto z pikseli (OLED, diody laserowe itp.), a nie za przeproszeniem prześwieca od tyłu.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jak czytam niektóre komentarze to poprostu nie mogę. Co za idiota miałym wsadzać taki erkan do laptopa? Na prawdę nie umiecie znaleźć dla nich innego zstosowania? Np. w części okna wbudowany jest taki właśnie ekran, który pokazuje temperaturę, ciśnienie itd. Różnego rodzaju automaty, różne formy reklamy. Niestety nasze polskie myślenie wygląda tak: K***a co ja z takim gó***m zrobię? Jak SE postawiE na biurkÓ to mi bendzie słące na********ć.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Chcialbym cos takiego w telefonie albo okularach a nie w TV.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Zastanawia mnie fakt, jak bedzie wyglądać praca na takich ekranach przy niedostatecznej ilości światła lub nawet w mroku.