Ciekawostki

Microsoft uwolnił 60 000 patentów - prezent dla środowiska open source

przeczytasz w 1 min.

Firma Microsoft zdecydowała się na uwolnienie ponad 60 tysięcy patentów związanych z Linuksem. To jej powitalny prezent z okazji dołączenia do konsorcjum Open Invention Network.

Choć wielu osobom wydaje się to przedziwne, Microsoft jest platynowym członkiem Linux Foundation i aktywnie uczestniczy w życiu społeczności open source. Teraz dał na to kolejny dowód, przyłączając się do konsorcjum Open Invention Network i nieodpłatnie uwalniając kilkadziesiąt tysięcy patentów w celu… ochrony Linuksa.

Open Invention Network zrzesza wielu producentów oprogramowania open source i dba o to, by mogły one rozwijać innowacyjne projekty bez obaw o skargi związane z naruszaniem patentów. Microsoft przekazał konsorcjum ponad 60 tysięcy swoich (chronionych) rozwiązań, czyniąc je otwartoźródłowymi. 

Microsoft od kilku lat podkreśla, że zmienił podejście i zamiast walczyć ze środowiskiem open source, woli z nim współpracować, tym bardziej że stał się jego częścią. 

„[Programiści] chcą wdrażać technologie na najwyższym poziomie, przeznaczone na różne urządzenia i spełniające wymagania użytkowników. Nauczyliśmy się, że wspólny rozwój w sektorze open source może pomagać w przyspieszaniu innowacyjności” – skomentował Erich Andersen, wiceprezes Microsoftu.

Oprócz Microsoftu w Open Invention Network znajdują się między innymi Google, IBM, NEC, Philips, Sony i Toyota. 

Źródło: Engadget, Microsoft. Foto: PPPSDavid/Pixabay (CC0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Gdy nie możesz pokonać przeciwnika, zaprzyjaźnij się z nim.

  Wystarczyła jedna duża, odpowiednio uparta firma (Valve) żeby Linux z roku na rok stawał się co raz bardziej realną platformą dla rozrywki.
  W wielu sektorach PRO Linux ma znacznie silniejszą pozycję od Windows, a nawet w konsumenckim sektorze ultra-mobilnym, Android kompletnie znokautował WindowsMobile.

  API Vulkan potrafi wewnętrznie, wydajnie emulować DirectX. Gdy na stacjonarnego pingwina zaczną wychodzić tytuły AAA, będzie to początek końca dominacji Windows w desktopach.
  Myślicie dlaczego MS płąci developerom żeby korzystali z DirectX (niedostępnych natywnie na Linuxie) ?
  • avatar
   zimeq
   1
   gdyby nie musiał albo gdyby to dla niego mogło być niekorzystne to by nie uwalniał lel. poza tym te czasy z patentami na całe dekady strasznie wyhamowały