• benchmark.pl
 • Gry
 • Forza albo Red Dead Redemption na smartfonie? Oto xCloud, czyli Xbox w chmurze [AKT.]
Gry

Forza albo Red Dead Redemption na smartfonie? Oto xCloud, czyli Xbox w chmurze [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Firma Microsoft przygotowuje się do publicznych beta testów xCloud – ma to być usługa, dzięki której najlepsze gry na Xbox One uruchomimy nawet na smartfonie.

Aktualizacja, 13 marca 2019: Microsoft potwierdził, że publiczne beta testy usługi streamingowej xCloud wystartują jeszcze w tym roku. Gry z Xbox One uruchamiane na dowolnym urządzeniu to zatem koncepcja, która jest bardzo bliska urzeczywistnienia.

O swoich planach gigant z Redmond poinformował podczas najnowszego odcinka z cyklu Inside Xbox. Tam też mogliśmy zobaczyć, jak prowadząca gra w Forza Horizon 4 na smartfonie (choć z tym materiałem jest coś wyraźnie nie tak – albo „gameplay” został nagrany wcześniej, albo opóźnienia były bardzo duże). Zerknijcie sami:

Skoro jednak Microsoft zamierza ruszyć z usługą jeszcze przed końcem tego roku, to pewnie wie, co robi i jest pewny co do jakości swojego rozwiązania. Czas pokaże. Tymczasem jeśli chcecie poznać więcej szczegółów na temat xCloud, to zachęcamy do czytania dalej… 

News, 9 października 2018: Wiele firm próbowało już oferować usługi strumieniowania gier wideo. Jedne musiały zatrzymać się na tytułach o bardzo niskich wymaganiach, inne po prostu zrezygnowały ze względu na niekończącą się krytykę związaną z olbrzymimi opóźnieniami. Teraz taką formą dystrybucji gier zainteresował się Microsoft, który ma zdecydowanie największą szansę na powodzenie. Dlaczego i czym w ogóle ma być xCloud?

Microsoft ma dwa poważne atuty. Po pierwsze – z usługą chce ruszyć w 2019 roku, a łącza internetowe z każdym miesiącem przyspieszają. Po drugie (i ważniejsze) – gigant z Redmond ma olbrzymie doświadczenie na polu usług chmurowych, ze szczególnym uwzględnieniem platformy Azure. To właśnie w jej centrach pojawią się urządzenia xCloud Blade, na których postawiona zostanie usługa.

Co to jest xCloud?

Zapowiedziane xCloud to chmurowa usługa streamingowa dla graczy. Celem jest zapewnienie tym ostatnim, że będą mogli cieszyć się swoimi ulubionymi grami niezależnie od tego gdzie przebywają i jakimi urządzeniami dysponują. Nawet tytuły klasy AAA (takie jak Halo, Forza, Gears of War czy Red Dead Redemption) będzie można uruchomić na komputerze, ale też smartfonie czy tablecie połączonym z Internetem.

Microsoft chce wystartować z publicznymi testami w 2019 roku, które pokażą, czy wszystko działa jak należy. Zapowiada, że dzięki stworzonemu przez siebie narzędziu, każda (obecna i przyszła) gra na Xbox One będzie mogła być uruchomiona w xCloud, a jej producent nie będzie miał w związku z tym żadnych dodatkowych obowiązków.

Wraz z pojawieniem się xCloud, zwiększy się również kompatybilność kontrolerów Xbox. Będzie można z nich korzystać na przykład podczas gry w Forza Horizon 4 na smartfonie z Androidem. Z kolei osoby, które nie mają takich padów, będą mogły skorzystać z dotykowych ikon wyświetlanych na ekranie.

Microsoft twierdzi, że będzie w stanie dostarczyć gry AAA na każde urządzenie, a pomogą mu w tym: opracowywana od lat technologia streamingowa (obecnie można ponoć liczyć na brak zauważalnych opóźnień na łączu 10 Mb/s, sprawdź swoją prędkość Internetu) oraz wspomniane już urządzenia xCloud Blade. Są to serwery stworzone z podzespołów Xboksów, które zostaną zainstalowane w centrach Azure w 54 krajach.

Co o tym myślicie?

Źródło: Microsoft, The Verge

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  -9
  "opóźnień na łączu 10 Mb/s"

  Ok LTE w komórce da radę ale mam pakiet chyba 8GB z czego na 100% połowe strace wiec w teorii powiedzmy zostanie mi 4GB pytanie czy podczas gry non stop będę tracił dużą ilość danych jak tak to nie ma sensu nie pogram sobie chyba że będę łapał się na darmowe wifi.

  Zobaczymy czy będzie non stop pobierał 10Mb/s jak tak to wystarczy może na godzine grania czyli 2 min dziennie :)
  • avatar
   sebmania
   0
   No fajnie ale takich rozwiązań było już kilka i wszystkie się kończyły na imput lagu.
   • avatar
    Premek1804
    0
    To taki drut...