Wydarzenia

MON tworzy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni - co warto wiedzieć o nowej strukturze?

przeczytasz w 1 min.

Powołanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ma umocnić nasze państwo na zagrożenia płynące z obszaru Internetu. Ważnym elementem działań jest edukacja, a do wojsk będą mogli dołączyć również cywile.

Bezpieczeństwo naszego kraju w coraz większym stopniu zależy od działań w obszarze Internetu. Dostrzega to również polskie wojsko, czego efektem są zmiany w siłach zbrojnych. Ministerstwo Obrony Narodowej utworzyło Wojska Obrony Cyberprzestrzeni – nową strukturę, która będzie miała za zadanie przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Pomysł umocnienia naszej cyberprzestrzeni nie jest nową koncepcją. Zadanie to zostało postawione już w 2016 roku podczas szczytu NATO w Warszawie, kiedy Sojusz Północnoatlantycki określił sferę cyber, jako domenę działań militarnych.

Szczegóły na temat Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przedstawiono podczas konferencji pt. „Cyber.mil.pl - Integracja i rozwój systemu cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej” na Wojskowej Akademii Technicznej. Poniżej możecie zobaczyć wystąpienie pełnomocnika ds. utworzenia WOC płk. Karola Molendy.

Nowa struktura powstanie na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. Fundamentem mają być dobrze wykwalifikowani pracownicy, przez co zwiększono nacisk na ofertę edukacyjną. Zwiększone zostaną limity przyjęć na studia wojskowe. Jeszcze w tym roku przy Wojskowej Akademii Technicznej powstanie informatyczne liceum ogólnokształcące, a w ramach procesu rozwoju korpusu podoficerów sformowana zostanie Szkoła Podoficerska Informatyki i Łączności z siedzibą w Zegrzu.

Dodatkowo Wojskowa Akademia Techniczna wraz z partnerami zagranicznymi uruchamia studia podyplomowe typu MBA w zakresie cyberbezpieczeństwa. W bieżącym roku moduł szkoleniowy Legii Akademickiej został rozszerzony o komponent cyberbezpieczeństwa.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Swój udział w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni będą miały również Wojska Obrony Terytorialnej. Według zapowiedzi Ministra Obrony Narodowej, jeszcze w tym roku zostanie utworzony tutaj komponent cyber. Będzie to oferta skierowana do osób, które chcą kontynuować karierę zawodową na rynku cywilnym i jednocześnie są gotowe do podjęcia służby na rzecz bezpieczeństwa Polaków w cyberprzestrzeni.

Mówiąc o perspektywach służby i pracy w strukturach odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo sekretarz stanu zaznaczył, że Ministerstwo Obrony Narodowej i Siły Zbrojne potrzebują ludzi, którzy chcą stać na straży bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zarówno jako cywile, jako szeregowi, jako podoficerowie, jako oficerowie. - Dla każdego mamy ofertę, jesteśmy otwarci na ekspertów we wszystkich specjalnościach – dodał wiceminister. Zainteresowanych szczególami odsyłamy do oficjalnej strony WOC.

Źródło: MON

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  axelbest
  4
  Jeśli będą płacić fachowcom 20k na łapę to ok, ale pewnie będzie jak zwykle - 3~4k max i po 10 latach pracy podwyżka o 25%.

  Nikt normalny tam nie pójdzie, bo w prywatnej firmie taki spec zarobi 3 albo i nawet 5x więcej. Polska nie docenia specjalistów, większość fachowców ucieka za granicę.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Pamiętam jak w zeszłym roku pojawiła się oferta pracy dla specjalisty ds. bezpieczeństwa w sieci (czy coś takiego) w wojsku. Na dzień dobry było chyba 2400 na rękę z perspektywą, że za 5 lat będzie około 3000 (roczne podwyżki są znane). Wymagane było spore doświadczenie, wyższe sudia itp.
   W IT krążyły memy o tym, że szukają seniora za pensję stażysty, a do tego przy takiej pracy jest wiele niedogodnień - nie możesz brać fuch, odpowiedzialność karna za to co robisz, inwigilacja przez służby, szczególnie po odejściu.

   Mam znajomych od bezpieczeństwa, którzy pracują w dużych firmach, są patriotami i sądzę, że nawet za niższą pensję by do takiej pracy poszli, ale nie za 5-10 razy niższą pensję.

   Takie zarobki są również w innych służbach, policja, w służbach specjalnych i zabezpieczanie informatyczne jest na poziomie, zainteresowanego tematem studenta.
   Bo praktycznie każdy po/na studiach chce ogarnąć sobie życie: mieszkanie, byt, więc chce się zarabiać. W IT w perspektywie kilku lat można dojść do 2-3 średnich krajowych. Który więc młody człowiek pójdzie do pracy grubo poniżej średniej krajowej bez perspektywy spektakularnej podwyżki.
   Tym bardziej, że służby chcą młodych ludzi.

   W Polsce bez gruntownych reform nie uda się ogarnąć w państwie IT, bo u nas w administracji panuje paradygmat, że podwładny, nawet specjalista nie może zarabiać więcej od przełożonego.
   • avatar
    Wiedzmin69
    0
    No i bardzo dobrze, tyle podatku sie placi to niech chociaz to ogarna. Bo nastepna wojna to nie beda czolgi i zolnierze tylko komputerek i trzy guziki
    • avatar
     maroo
     -1
     WAT - to tam gdzie nikomu nie znany z imienia i nazwiska rosyjski agent miał wszystkie drzwi otwarte? Polecam zgłębić temat - WAT będący miejscem gdzie dostęp jest w wielu miejscach ściśle regulowany a po uczelni w każde drzwi wchodzi sobie pewien gość, gość o którym praktycznie nic nie wiadomo... No ale może to już przeszłość...
     • avatar
      Michał 06
      -2
      Jak widać przygotowania do cenzury internetu idą pełną parą

      Ach oni tak bardzo chcą naszego dobra ,lecz nam tego dobra tak niewiele już zostało :P