Procesory

Mobilny AMD Ontario - to będzie nowa technologia

przeczytasz w 1 min.

Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia. Układ AMD Fusion, łączący CPU i GPU w jednym kawałku krzemu, będzie nosił nazwę Ontario. Znamy kolejne szczegóły.

Fusion będzie produkowany w 40nm procesie technologicznym i będzie składał się z dwurdzeniowego procesora oraz układu graficznego sprzętowo zgodnego z technologią DirectX 11. Jako procesora AMD najprawdopodobniej użyje CPU oparte o nową, oszczędną architekturę Bobcat - w miejsce obecnej technologii K10.5 (Phenom/Athlon). 

Bobcat będzie charakteryzował się bardzo niskim zużyciem energii - nawet mniej niż 10W. Podobnym TDP może pochwalić się obecny już na rynku procesor Intel Atom. Układu AMD możemy jednak spodziewać się dopiero w 2011 roku.

Kolejny członek rodziny Fusion to Llano. Układ ten będzie wyposażony w bardzo oszczędne dwu- lub czterordzeniowe procesory. Ich TDP wahać będzie się w granicach od 20 do 55 W. Układów Llano możemy spodziewać się w połowie 2011 roku.

Zapowiadają się ciekaw, mobilne układy. Czy AMD wreszcie dogoni Intela na polu ultra-energooszczędnych procesorów?

Źródło: Hardspell.com

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szawel
  0
  Tylko dlaczego 2011? Wg. mnie stanowczo za późno. Powinny wyjść na początku 2010. Całe prace AMD widocznie skupiają się na GPU i desktopowych CPU.
  • avatar
   faro666
   0
   za wolno intel wypusci wtedy co innego i tak bez konca
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dżizyz.
    Ludziska.

    Projektowanie procesora to _naprawdę_ dużo roboty. Projektowanie architektury to, choćby w przypadku Bulldozera, jeszcze więcej czasu: kierunek rozwoju układu, jakiego przykładem będzie BD, został zapoczątkowany i 15 lat temu.

    Bobcat... ustalmy sobie jedno. Niczego, prócz procesu technologicznego i procesu produkcji i TDP, nie wiemy. Nie wiemy, czy to jest "stary" Bobcat, o którym mowa od pięciu chyba lat, czy zupełnie nowa kość biorąca pod uwagę rozwój prac nad BD. Wiemy, że w 40nm, wiemy, że to bulk, wiemy, że do około 10W.
    Więc teraz naprawdę pomyślcie:

    czy można powiedzieć cokolwiek o tym układzie więcej, niż powiedziane zostało?
    Nie, nie można, ponieważ nie ma innych informacji. O, uwaga, niczym, co dotyczy tego układu(a co nie zostało przeze mnie wymienione). Prócz, ok, rodzaju socketu, co jest jeszcze mniej ważne, w sumie, chociaż mówi nieco o zastosowaniach.

    Więc, kontynuując, nie można powiedziec, że będzie to układ przestarzały, bo tego zwyczajnie nie wiadomo. Prawdopodobnie nie będzie przestarzały. Projektowanie zabiera masę czasu i jest to zawsze projektowanie z myślą o przyszłości. Dlatego też, chociaż już dziś wiemy kiedy mniej-więcej będzie wypuszczony, to zapewne, podobnie jak układ BD, nie został nawet wyprodukowany jako układ testowy, bo nadal jest w mniejszym lub większym stopniu projektowany. Nie można więc mówić o jego wydajności. Tym bardziej nie można.    Dziękuję, spocznij.