Internet

Firefox w wersji 64-bitowej już wkrótce

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
23 komentarze Dyskutuj z nami

Wygląda na to, że projekt wreszcie znalazł się w zaawansowanej fazie. Szybszy i stabilniejszy Firefox pojawi się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Firefox logo

O planach stworzenia przez grupę Mozilla 64-bitowej wersji przeglądarki Firefox mówi się już od dłuższego czasu. Wygląda na to, że projekt wreszcie znalazł się w zaawansowanej fazie – według najnowszych doniesień, szybszy i bardziej stabilny Lisek (lub – jak kto woli – Panda) zostanie udostępniony już na początku przyszłego roku.

Obecnie przeglądarka Firefox dostępna jest tylko w 32-bitowej wersji, podczas gdy Google Chrome, jak i nawet Internet Explorer oferują również swoje 64-bitowe wydania. Mozilla wydaje się zatem być nieco w tyle, ale podobno powodem takiego stanu rzeczy są  wieloletnie eksperymenty. Ich owocem ma być szybka i stabilna przeglądarka, która zostanie oddana w ręce użytkowników systemu Windows na początku 2015 roku.

32-bitowy Firefox jest porównywalny z 64-bitową konkurencją. Debiut nowej wersji przeglądarki może zatem być ogromnym wydarzeniem. Javaun Morandi, product manager w Firefox mówi – „technologia 64-bit jest niezwykle ekscytująca dla tych z nas, którzy rozumieją, co ona oferuje w kwestii stabilności, wydajności i bezpieczeństwa. Jesteśmy mniejszością. Większość świata nie wie, co 64-bit oznacza. Już teraz mogą oni robić w Internecie wszystko, co chcą. Naszym zadaniem jest dostarczenie korzyści – nawet jeśli będą niewidoczne”.

Co z 32-bitowym Firefoksem? Wiemy już, że będzie musiał udać się na zasłużoną emeryturę – wraz z pojawieniem się systemu Windows 10. Cóż, czas iść do przodu.

Źródło: VR-Zone, MozillaWiki

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rocik
  4
  Trzeba by podkreślić, że na innych platformach niż windows, 64 bitowy Firefox istnieje i ma się dobrze.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Od dawna jest Nightly Firefoxa, ale ostatnio coś namieszali i żre więcej RAM-u, niż jadło jeszcze 2-3 tygodnie temu. A działa fajnie, nie crashuje.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  OK. Jaka jest różnica między 32 a 64 bit w przypadku przegladarki ? Bo chyba kosmetyczna.
 • avatar
  entropic
  1
  a tymczasem dla zainteresowanych zostaje waterfox
 • avatar
  aleksander12
  1
  A u mnie jak jaest 1700 MB to już tnie . wolałbym żeby było jak w operze wiele procesów a nie jeden który tnie
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Nareszcie... Ileż można było czekać :/
  U mnie FF poniżej 3GB zajętej pamięci nie schodzi - wiec mam nadzieję na znaczną poprawę komfortu pracy...
 • avatar
  Konto usunięte
  -2
  tego newsa gdzieś już widziałem. po co komu 32bit FF ? i czemu flash pod FF (obecnym) zapycha cpu bardziej niż np. chrome i maxthon ?
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Czy ja wiem, czy takie nie widoczne. Ludzie od czasu do uderzają w ograniczenia 32-bitowego Firefoksa, przeglądarka wtedy crashuje i zwykle nie wiedzą dlaczego.
 • avatar
  shavomir
  0
  Obok waterfoxa mogę polecić Cyberfox'a. U mnie sprawdza się świetnie :)
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Od pewnego czasu przeskoczylem na Pale Moon (dokladnie jak zmienili interfejs FF na ten z Chrome). Zero zwiech, dziala bardzo dobrze nawet przy duzej ilosci zakladek i grup.

  Uzywam wersji 64bit, ktora dziala bezproblemowo.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Bardzo dobrze! Najwyższy czas.
 • avatar
  Balrogos
  0
  To jak wkoncu jest Firefox x64 czy nie w newsie pisza ze bedzie a uzytkownicy ze juz jest?