Technologie i Firma

Ciekawostki o polskich MSP

przeczytasz w 2 min.

Sektor MSP generuje w Polsce 66% PKB produkowanego przez przedsiębiorstwa, napędzając gospodarkę. Zapraszamy na kilka ciekawostek związanych z MSP.

mspmicro

Małe i średnie przedsiębiorstwa to koło zamachowe polskiej gospodarki. Wytwarzają one 66% PKB produkowanego przez przedsiębiorstwa, pracuje w nich 60% wszystkich zatrudnionych w tym sektorze oraz generują 48% łącznych nakładów przedsiębiorstw na inwestycje.

Jak widać powyżej, MSP pozytywnie wpływają na stan gospodarki, lecz za podanymi informacjami kryją się specyficzne dla małych i średnich przedsiębiorstw praktyki. Specyfikę europejskich MSP postanowił poznać Microsoft zlecając badanie brytyjskiemu Ipsos MORI.

W polskich MSP pracuje się średnio w granicach 40 godzin tygodniowo, co daje jakieś 3 godziny więcej niż wynosi średnia wśród wszystkich przebadanych krajów. Najwięcej nadgodzin notuje w Polsce branża budowlana i nieruchomości, gdzie aż 74% pracowników deklaruje pracę powyżej 41 godzin tygodniowo.

Życie prywatne w sektorze MSP jest bardzo ważne. Potwierdzać to może fakt, że aż 42% pracowników MSP spędziłoby dodatkową godzinę wolną od pracy z rodziną. Co ciekawe, pracownicy deklarują również wykonywanie w godzinach pracy swoich prywatnych zadań, spośród których 49% przyznaje, że korzysta z bankowości internetowej w czasie pracy. W Europie z kolei, najpopularniejszą prywatną aktywnością w czasie pracy jest odwiedzanie rozrywkowych stron internetowych niezwiązanych z pracą. Przyznaje się do tego aż 37% respondentów.

Spośród wszystkich maili otrzymywanych przez pracowników, średnio 19 to wiadomości prywatne, a 15 służbowe. Tylko 14% pracowników dostaje więcej niż 25 maili służbowych dziennie. Sugeruje to pewien stały przepływ informacji i zarysowuje specyfikę MSP zwłaszcza w kontekście deklaracji, że częściej wymaga się od pracownika ekspresowej odpowiedzi na pytania kolegów z pracy niż klientów.

Pracownicy polskich MSP przyznają, że ich produktywność zwiększyłyby: mniejsza ilość zakłóceń i zadań administracyjnych (33% i 31%) oraz możliwość pracy z dowolnego miejsca, w tym z domu (26%) i dostęp do nowego oprogramowania (26%). Praca niestacjonarna wydaje się o tyle ciekawa, że najwięcej (26%) respondentów deklaruje, że najlepsze pomysły dotyczące pracy przychodzą im do głowy w domu, w czasie wolnym od pracy.

Pracownicy MSP często na co dzień pracują z nowymi technologiami, jednak zapytani o to, czy woleliby cyfrowego asystenta, który potrafiłby przewidzieć ich potrzeby i zorganizować im dzień, czy trenera osobistego, dbającego o zdrowie i kondycje, większościowo wybrali trenera osobistego. Było to aż 50% respondentów. Warto dodać, że osoby wybierające cyfrowego asystenta przyznawały, iż są przepracowane, często zostają w pracy po godzinach oraz czują się przytłoczone natłokiem informacji i maili.

Przeprowadzone badania dowiodły, że pracownicy sektora MSP pracują dużo, a czas wolny poświęcają rodzinie, choć starają się również realizować swoje hobby. Owszem, często wykonują oni czynności prywatne w pracy, niemniej zdarza im się też myśleć o pracy w czasie wolnym. Przeplatanie się życia prywatnego i zawodowego nie powinno wpływać na efektywność pracowników, którą z kolei podnieść może dopuszczenie większej elastyczności w realizacji obowiązków.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są fundamentem gospodarki, który rozwija się dynamicznie i przystosowuje do zmieniających się realiów na rynku pracy. Dlatego właśnie dobrze jest poznawać prawidłowości rządzące MSP.

Źródło: Microsoft

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  "Małe i średnie przedsiębiorstwa są fundamentem gospodarki, który rozwija się dynamicznie i przystosowuje do zmieniających się realiów na rynku pracy." To ostatnie zdanie chyba zalicza się tylko do przedsiębiorstw zagranicznych bo z tego co się orientuję w Polsce coraz więcej przedsiębiorstw ogłasza upadłość.
  • avatar
   Vyzygota
   0
   "Pracownicy MSP często na co dzień pracują z nowymi technologiami, jednak zapytani o to, czy woleliby cyfrowego asystenta, który potrafiłby przewidzieć ich potrzeby i zorganizować im dzień, czy trenera osobistego, dbającego o zdrowie i kondycje, większościowo wybrali trenera osobistego. Było to aż 50% respondentów. Warto dodać, że osoby wybierające cyfrowego asystenta przyznawały,"
   50% niezła ta większość