Telewizory

Najlepsze telewizory mogą zniknąć ze sklepów - nie wygląda to dobrze

przeczytasz w 2 min.

Jeśli unijne przepisy faktycznie wejdą w życie, z europejskich sklepów może zniknąć wiele spośród najlepszych telewizorów. O co chodzi?

Telewizory pobierają za dużo energii? Tak twierdzi Komisja Europejska

Komisja Europejska wydała rozporządzenie, w którym ustala maksymalną ilość zużywanej energii elektrycznej przez wyświetlacze elektroniczne – w myśl zasady „eko-projektowania”. Normalnie byśmy przyklasnęli, ale okazuje się, że proponowane limity są niemalże nierealne do osiągnięcia. Związek Cyfrowa Polska wystosował pismo do ministerstwa rozwoju i technologii z apelem o interwencję. Ostrzega, że w innym razie ze sklepów znikną najlepsze telewizory, co mocno odczuje także polski przemysł. 

Zaproponowane limity zużycia energii elektrycznej wyeliminują z rynku praktycznie wszystkie telewizory 8K i uniemożliwią pojawienie się w sklepach telewizorów micro LED. Jedne i drugie – w zamian za bardzo wysoką ostrość i kontrast – są w stanie pobierać bowiem bardzo duże ilości prądu. 

Mocny cios wynikający z nierealnych limitów. Nie tylko telewizory 8K mogą zniknąć

Taki krok mógłby gwałtownie spowolnić rozwój rynku TV. Zrozumiałe są też jednak argumenty, że eliminacja telewizorów za kilkanaście albo i kilkadziesiąt tysięcy złotych (bo o takich kwotach mowa jest w przypadku modeli 8K) niewielu by obeszła. Okazuje się jednak, że maksymalny dopuszczalny pobór energii przekracza ponadto 70 procent telewizorów 4K i połowa urządzeń o niższej rozdzielczości. 

Samsung Neo QLED 8K Excellence Line QN900BNiedawno testowaliśmy Samsung Neo QLED QN900B z panelem 8K.

Aktualnie niewiele ponad 1% Polaków ma w domach telewizory 8K, ale 4K to już właściwie rynkowy standard. Wykorzystać go pozwalają serwisy streamingowe, ale też coraz większa liczba stacji telewizyjnych. Po wprowadzeniu tych nowych przepisów kupno telewizora stałoby się jednak zdecydowanie trudniejszym zadaniem. 

Użytkownicy, sklepy i producenci – wszyscy odczuliby te zmiany

Jednak nie tylko klienci i dystrybutorzy mogliby poważnie odczuć wprowadzenie tych przepisów. To samo tyczy się producentów. Warto tymczasem podkreślić, że w Polsce działa obecnie 5 zakładów produkcyjnych i firmy powiązane – łącznie zatrudnionych jest około 30 tysięcy pracowników. 

Nowe przepisy mają wejść w życie w marcu 2023 roku. Czasu jest więc niewiele, dlatego Związek Cyfrowa Polska apeluje o szybką reakcję do ministra Waldemara Budy. „Prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii [...] są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów. [...] Zwracamy się z prośbą o interwencję Pana Ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów” – czytamy na stronie organizacji. 

Źródło: Związek Cyfrowa Polska

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  15
  Wypadało by podać szczegóły wymogów EU:
  od 3 marca 2023 dla rozdzielczości UHD wskaźnik EEI musi być mniejszy niż 90(teraz jest bez limitu) a to oznacza klasę energetyczną A++ - E czyli wypadną te najbardziej prądożerne. Już teraz jest całkiem sporo telewizorów spełniających ten wymóg a przecież przepisy bedą obowiązywć tylko dla nowo wyprodukowanego sprzętu wiec rewelacje autora można nazwać nieuzasadnionym sianiem paniki bez zgłębienia tematu.
  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32019R2021
  • avatar
   nevermind
   8
   Ja pier.... mamy 21 wiek w którym borykamy się z problemami energetycznymi które sztucznie zostały wywołane.
   Dodatkowo, najpierw robimy cyfryzację czego tylko się da, a potem to ograniczmy. Dokąd ten świat zmierza?
   • avatar
    Kasiorek
    7
    Oczami wyobraźni już widzę te ECO tryby pracy, których nikt świadomy nie będzie używał, bo obraz będzie paskudny. Ale wymogom stanie się zadość...
    • avatar
     Marek2704
     4
     1 procent Polaków posiada telewizory 8k...? Czy to nie nazbyt optymistyczne dane?
     • avatar
      RaphaelStarkPL
      3
      A ja mam stary odkurzacz 2500 Wat, ciekawe kiedy będzie to karalne? :D
      • avatar
       zack24
       3
       W latach 80tych polskie fabryki produkowały kolorowe telewizory, ale tylko sporadycznie. Dlaczego? Ponieważ były drogie, a społeczeństwo nie było na nie stać, zatem narzucono produkować czarno-białe, aby "wszyscy" mogli oglądać TV. Czuję, że ta eurokomunizacja, począwszy od downsizingu silników, doprowadzi do tego, że będziemy się golić jednorazówkami, aż do momentu, kiedy nie będzie można jej naostrzyć, albo będzie zdzierać brodę razem ze skórą...
       Po co inwestować w PV i produkować prąd dla siebie, żeby nie móc niczego zasilić?
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Kwestia czasu. UE to tak duży rynek, że producenci będą mieli motywację, żeby opracować modele o niższym zużyciu energii.

        Dodatkowo, jak ktoś ma kupić telewizor to i tak go kupi. W Polsce nie zostaje więcej pieniędzy z produkcji droższego telewizora. Równie dobrze możemy produkować te tańsze i mniej zaawansowane i wcale na tym nie stracimy.
        • avatar
         Silver
         0
         To jak tv pis będzie rozsiewał propagandę do elektoratu?
         • avatar
          Silver
          0
          Swoją drogą - w Polsce to są montownie, nie fabryki. Niestety nie wytwarzamy matryc LCD a szkoda. Niech zajmą się innym konsumpcjonizmem, który jest o wiele bardziej szkodliwy niż to, że ktoś kupi TV 86" bo go stać albo zwyczajnie miał taką potrzebę - kupił na raty, bo mu się podobał (co komu do tego).
          • avatar
           angelboy
           0
           można pokusić się o stwierdzenie, że rakiem tego całego systemu energetycznego i jego problemów jest cała Unia Europejska która sztucznie narzuca chore wytyczne i zasady, za które płacimy wszyscy my... A polska jest dodatkowo w d.....e przez naszych rządzących...
           • avatar
            janex2
            0
            Prędzej ograniczą jasność programowo niż przestaną sprzedawać
            • avatar
             youkai20
             0
             A co w ogóle można obejrzeć w 8K?